• bugüne kadar bir faydamı görmedi.

geçenlerde uğur mumcu'nın kızı özge mumcu'yu bir tv programında gördüğümde farkettim; benim, çok sevdiğim, övdüğüm, kendisiyle benzer fikirlere sahip olduğum için övündüğüm, 7 yaşında babama köşe yazılarını okuyarak okumayı söktüğüm uğur mumcu'nun adını taşıyan bu vakfa 5 krş faydam olmamış. boş boş konuşmuş durmuşuz sağda solda "şöyle iyi adamdı" "böyle cesur adamdı" diye.

henüz nasıl yapacağımı bilmiyorum ama bu vakfa yardım etmem gerektiğini farkettim o gün. çünkü ben onun ideallerini, fikirlerini, karakterini ve cesaretini taşıyan gazeteciler görmek istiyorum. buna en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz şu günlerde ve aslında öyle biri yok.

ben bu vakıf için bir şeyler yapacağım artık.
  • uğur mumcu'nun ölmeden önce yazdığı ve hiçbir yerde yayınlanmamış yazılarını bir araya getirmişler .(bkz: uğur mumcu ölümsüzdür)
  • umag bunyesinde yılda 3 kez olmak uzere yazma seminerleri duzenlenmektedir.. sadece yazar olmak için degıl edebiyat dunyasını biraz daha yakından tanımak, daha bilincli bir okur olabilmek için de gidilebilir..ahmet inam, yıldırım dogan, mehmet eroglu gibi hocalarıyla dersler sohbet havasında gecmektedir ve tadına doyum olmaz! özellikle mehmet erogluyla hayata dair yapılan sohbetler insana cok sey katabilir..sinema tarihi, felsefeye giriş, senaryo yazım teknikleri ve uygulamalı yazma seminerleri gibi farklı eğtim programları da bulunmaktadır..
  • mail grubuna uğur mumcu'nun gözlem başlıklı köşesinden bir alıntıyla mutlu yıllar dilemiş vakıf. şöyledir; "demokratik bir toplum için en büyük tehlike yolsuzluklara, karanlık cinayetlere ve haksızlıklara karşı kamuoyunun duyarlılığını yitirmesidir..." duyarlılığınızı yitirmemeniz dileğiyle, mutlu yıllar.
  • mehmet eroglu, cemil kavukcu, ahmet inam, ahmet özer ve kemal ates'in roman, öykü, siir ve felesefe derslerinden olusan bir 'yazma semineri' programi mevcuttur. yaratici yazarlik kurslarindan oldukca farkli olan bu programin amaci kisiye metod ogretmek yerine yazma uzerine dusunmelerini saglamaktir. vakfin da ayri bir sicakligi vardir. kursa gelen kisilerle de iletisiminiz uzun sure kopmaz. her yonden kazanimdir, ankara'da olan ve vakti olanlara tavsiye edilir.
  • uğur mumcu kitaplarını basıp, yayınlamak için destek çağrısı yapan vakıf.

banka hesap numaralarımız

t.c. ziraat bankası

ankara bakanlıklar şubesi

tl hesabı: 1133 3653658-5001

ıban: tr81 0001 0011 3303 6536 5850 01

türkiye iş bankası

ankara başkent şubesi,

tl hesabı: 4299 714966

ıban: tr19 0006 4000 0014 2990 7149 66

vakıfbank

ankara merkez şubesi

tl hesabı: 184 00158007286764418

ıban: tr16 0001 5001 5800 7286 7644 18

garanti bankası

tunalı hilmi şubesi

tl hesabı: 1361/6299981

ıban: tr54 0006 2001 3610 0006 2999 81

yapı ve kredi bankası

ankara sefaretler şubesi

tl hesabı: 149 67820336

ıban: tr77 0006 7010 0000 0067 8203 36

posta çeki

tl hesabı: 1585516
  • vakıf başkanlığını güldal mumcu'nun yaptığı, kavaklıdere paris caddesi'nde bulunan vakıf. araştırmacı gazeteci yetiştirmek üzere eğitim seminerleri, yazma seminerleri, yazın da çocuklar için son derece nitelikli yaz okulu gibi etkinlikler düzenlemektedir. kapısından girişten itibaren daha ilk adımınızda kalite denen şey her ne ise, incelik, saygı, bilgi her ne ise, onları iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar.
  • (bkz: umag)
  • http://www.umag.org.tr/'de bulunan web sayfası yenilenmiş ve daha işlevsel hala getirilmiş vakıf. ayrıca sitedeki "gözlem'de bu hafta" köşesinde uğur mumcu'nun bugünkü gündeme dair yıllar önce yayınlanan yazıları yer alıyor; yazılar her hafta değişiyor.
hesabın var mı? giriş yap