şükela:  tümü | bugün
 • gökçeada'da 1970'lerde oluşturulmuş bir yapay köy. adadaki türk nüfusunu arttırma amaçlı olarak kurulmuştur ve ıspartalılar iskan edilmiştir. adanın (dolayısıyla türkiye'nin) en batı ucundadır. nüfusu 2000 sayımına göre 466'dır. yakınlarında (sanırım 4 km) adanın en güzel plajı olduğu söylenen gizli liman vardır ama ben gidemedim. köy içinde bir kaç pansiyon, yakınlarındaki plaj bölgelerinde adalet bakanlığı, köy hizmetleri ve milli eğitimin dinlenme tesisleri vardır. eskiden gökçeada açık cezaevi bu bölgedeydi ama şimdi kapandı (sanırım adalet bakanlığı tesisi cezaevinden bozma). merkez kasabası'na 20 km'dir. sabah uğurlu-merkez-kuzulimanı, saat 14'te merkez-uğurlu, saat 15'te uğurlu-merkez ve çanakkale'den gelen feribotun yanaşma saatinde kuzulimanı-merkez-uğurlu midibüs seferleri vardır. bu midibüs hattı dereköy'ün içinden, tepeköy'ün 5 km güneyinden ve zeytinli'nin 1 km güneyinden geçer.
 • köylülerinin bir çoğunun evlerini pansiyona çevirdiği şirin gökçeada köyü. temmuz ve ağustos aylarında köyün küçük olması sebebiyle hemen hemen bütün pansiyonlar dolu oluyor, gitmeden önce bir kaç pansiyon telefonu bulup boş yer varmı öğrenmekte fayda var. köyün birkaç km batısında gizli liman güzel bir sahile sahip görülmeye değer. tatil amaçlı gidiliyorsa gece hayatı pek olmadığının bilinmesinde fayda var.
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • türkiye sınırlarının en batısı.ilkokuldaki denyo kitapta baba burnu yazıyodu adayı adamdan saymamış demek ki. şu an türkiye'de benden daha batıda bir türk yok.varım diyen varsa daha açılıp kapışırım.
 • gökçeada'nın* batısında, türkiye'nin en batısı olarak bilinen gizli liman tarafına en yakın köyün adı. türklerin yaşadığı ve tatil için geldiği bu köyde en çok rastlanan şeylerin başında eskiden keçiler geliyordu. 2 yıl öncesine kadar tek bir çöp bulunamayacak kadar bakir olan plajı ve denizinde bugün çuvaldan ıslak mendil pakedine kadar her şey mevcut. ama yine de birçok yere göre en temiz deniz burada. köyün bazı yerlerinde hala rumlar'ın yaşadığı zamanlardan kalan harabeler var. harabe oldukları halde devlet eli ile buraya yerleştirilen türkler'in yaptığı evlerden daha güzel görünüyor olmaları benim subjektifliğimden midir; gidip baktıktan sonra karar vermek gerek.

  en dikkat çeken şey keçilerdi eskiden demiştim. bugün ise haşema, denize 8 tane orta yaşlı adamın girip "ermut abi, namazdan sonra okeye gidelim mi, hobareey!" diyerek suya dalan, etrafta bulunan diğer insanların herhangi bir kısmı bikini yahut mayo giymişse bu namaz/okey kombinasyonundan sonra "karpuzu göster töhmet abiii, herkes görsüün." gibi şeyler böğürerek (yaklaşık 40-50 metreden duyuluyor bunlar, ...ve evet, görülüyor) şortunu çıkarmış vaziyette götünü cümle aleme gösterecek şekilde suya dalan paradoks primatları deyim uygun ise "in".

  bu köyde yılımız itibariyle alkollü içki satın alabileceğiniz tek yer plaja inerken sağdaki en son sokağın bitişindeki internet kafedir (evet, el altından satıyorlar.). balık ya da et yiyerek içebileceğiniz tek yer de aşağı inince sağa döndükten sonra plaja doğru kıvrılan yoldaki muhtar'ın yeri'dir. burayı muhtar ve oğlu işletmekte. oğulun söylediğine baba, "yobazlarla" başa baş gittiği seçimi kıl payı kazanabilmiş.

  inanılmaz güzel bir yerin inanılmaz acınası bir şekilde içine sıçılmasınıın yaşayan ve sona ermekte olan sürecidir benim gözümde bu köy.
 • uğur adında bir semtte yaşayanların, "nerelisin ?" sorusuna vereceği yanıt. örnek de vereyim pekişsin kafada iyice

  - nerelisin ?
  - uğurlu.

  herşey apaçık güzel ortada.
 • uğurlu köyü `çanakkale` `gökçeada`'nın batısında ve gökçeada merkeze 16 km uzaklıktadır. tertemiz denizi ve dokunulmamış koyları ile harika bir güzelliğe sahip. köye yakın olan `gizli liman`gidilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.
 • aynı zamanda konya'nın derebucak ilçesine bağlı bir köy.
 • ahirete uğurlar ola köyü.

  bu 2009 yılında müşade edilmiş haşema durumu almış başını yürümüş.
  2013 yılında tespit ettiğimiz üzere bu kardeşlerimiz uğurlu plajına gün içinde plajdan denizin içine doğru uzanan, uzaktan kabeye benzeyen yapılar kuruyor. yani bu adamlar için bu kadar önemli denize girmek.

  bakıyorsun hiç birinde ahireti yakar mıyım falan endişesi yok. ısrarlı, girecek o denize.

  bu haşema denilen nane zaten hikaye. dikkatli bakınca görünüyor. ıslanınca ama göte yapışıyor. bütün kıvrımlar belli oluyor. hacının kendi de farkında olmalı ki durumun, demir çubuklar arasına gerili siyah kumaşlardan oda yapıyor kendine. yarısı kumsalda yarısı denizin içinde. tabi o odaya sadece herifçi oğlunun kendisi ve zevcesi girse iyi. yok, bütün sülale içerdeler. sudan çıkınca herkesin mal meydanda.

  pes valla! ne mezhebi geniş bu adamların ya.
 • ofun bir köyü asıl adı çifaruksa