şükela:  tümü | bugün soru sor
43 entry daha
 • tum bakimlarinin zamaninda yapildigini bilsek bile 50 yasindaki bir arabaya gonul rahatligiyla binemeyiz oyle degil mi? ama bunun ucan versiyonuna evlatlarimizi bindiriyoruz. o kadar degerli bu memleketin evlatlari iste.
 • katil helikopter. bunların uçmasına izin verenler de azmettiricidir net. bu kadar asker şehit olmuş. sen daha niye uçurursun bu tenekeleri. bu kadar mı fakiriz. hayatlar bu kadar değersiz mi?
 • xh-40 kodu ile esasen savaş alanından yaralıların tahliyesi* amacıyla geliştirilmiş, zamanının menzil, hız ve tırmanma rekorlarını* kırmış efsanevi helikopter. konsept olarak 60 yılı devirmesine ve hizmet dışına çıkarılması ihtiyacı tüm dünyada gitgide daha fazla dile getirilmesine rağmen, özellikle asimetrik çatışma ortamındaki performansı nedeniyle, yenilenmiş ve geliştirilmiş varyantları değişik ülkelerin orduları ve özel kuvvetleri tarafından halen kullanılmakta.

  https://militarymachine.com/…1-iroquois-helicopter/
 • düştü gene uçan kamyon. lan çıkarın şunları envanterden artık. bu kaç oldu.
 • milletimizin bağrından 4 aslan daha götürmüş helikopterdir. işin uzmanı falan değilim fakat üst üste yaşanan hadiseler artık bu aletlerin ömrü doldu mu diye sormamıza neden oluyor. son 17 yılda 6 tane uh-1 düşmüş.
 • ilk çıkışını 1959'da yapan, babamdan yaşça büyük, benden büyük, devletimizden küçük, bugün yine arızalanarak site içerisine düşüp 4 evladımızın şehit olmasına sebep olan (bkz: ihtiyarkopter)
  görgü tanığı(11.02.2019): helikopter tuhaf bir şekilde yavaşlamaya başladı dikkatimizi çekti, sonrasında havada pervanesi kırıldı ve hızla burnunun üstüne doğru düşmeye başladı.

  26 kasım 2018'de yani birkaç ay önce bir helikopterimiz daha binaların arasına düşmüştü.
 • (bkz: uçan tabut)
 • kara kuvvetleri'nin güneydoğu dışında çokça kullandığı emektar bir helikopterdir, namı değer pat pat.

  kara kuvvetlerinin çok sayıda sahip olduğu bir helikopterdi ve 70 kadarı en az 3 defa modernizasyon geçirdiler; motorları ve transmisyonları yenilendi, ikaz sistemleri monte edildi ve en önemlisi slep(servis ömrü ömrü uzatma) programına girdiler. şu an sanıyorum dünyadaki en modern uh-1ler(baştan yaratılan uh-1y venom'u saymazsak) türk silahlı kuvvetlerinde uçuyor.

  tsk, modernize ettiği uh-1'leri, t625 çok sayıda üretilinceye dek, geçmiş hesaplara göre 2030'lu yıllara kadar düşük rollerde kullanmayı planlıyordu ki kullanılamayacak da değiller; pek bir muharip görevde değiller. hava araçları, özellikle askeri hava araçları düşerler; kaza kırım yaşarlar; bunun kabul edilebilir oranları vardır ve yıllar öncesinde projeksiyonları yapılır. son 17 yılda 6 adet büyük kaza kırım epey düşük bir oran ki bu da uh-1'in basitliğinin ve sağlamlığının bir getirisidir.

  geçen aylarda düşen uh-1 de, bu akşam düşen uh-1 de pek tabi enkazları incelenmiş, raporları çıkmış; çıkacaktır ancak ileri demokrasimizde biz bunları göremeyiz. elimize bilgi geçene kadar asıp kesmenin bir anlamı yok.
 • gökbeyin envantere girmesi ile kademeli olarak envanter dışına çıkarılacak dönemin vietnam efsanesi şimdinin uçan tabutu helikopter.
 • teknik özellikleri ve kısaca geçmişten günümüze kadar olan serüvenini buradan izleyebilirsiniz.

  edit: imla
4 entry daha