şükela:  tümü | bugün
 • ks. ultra high molecular weight polyethylene
  high modulus polyethylene (hmpe) ve high performance polyethylene (hppe) adları ile de anılan, çok uzun (>100000 molekül) zincir yapısıyla bilinen en dayanıklı termoplastiklerden biri. rulman falan yapılıyor bununla.

  edit: çok yüksek moleküler kütleli polietilen diye kasarak türkçeleştirilebilir.
 • yüksek molekül ağırlıklı polietilen
  diz kapağı protezlerinde, tesisatlarda vs kullanılır
  nedeni moleküler yapısı değiştirilmiş çapraz bağ yapısı güçlendirilen polietilenden dolayıdır.doğa şartlarında yok olması plastikten çok daha zordur.
 • yoğunluğu 0.930–0.935 g/cm3 arasında değişen bir polietilen çeşididir. yüksek molekül ağırlığının anlamı polimer zincirlerinin kristal yapı içinde çok sıkı bir biçimde yerleştiği veya paketlendiğidir. uhmwpe çok serttir ve termoplastik malzemeler arasında en yüksek darbe direncine sahiptir.

  uzun zincirler moleküller arası etkileşimi kuvvetlendirerek yükün polimer iskeletine daha etkin bir şekilde transferine olanak verir. bu hal, herhangi bir yüksek darbe dirençli termoplastiğe kıyasla daha dayanıklı ve sert bir yapı oluşmasını sağlar.

  savunma sanayisinde kompozit zırh plakası yapımından genel amaçlı makinelere endüstrinin bir çok dalında kullanılmakta ve kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.
  ?
  uhmwpe termoplastik malzeme, hijyen, kendi kendine yağlama, korozyon direnci, ses yalıtımı, sürtünme dayanımı, darbe dayanımı gibi ön plana çıkan özellikleri sayesinde tercih edilmektedir.

  kaynak
 • ultra yüksek molekül ağırlıklı polietilen(uhmwpe);
  aşınmaya dayanıklı olduğu için diz eklemi artroplastisinde kullanılır.
 • (bkz: dyneema)