şükela:  tümü | bugün
 • savaş mekkeliler ve medineliler arasında değil mekkelli putperestlerle, medineli ve mekkeden göç etmiş müslümanlar arasında olmuştur. savaşta babalar ve oğullar karşı taraflarda savaşmıştır. savaşın başlarında müslümanlar üstünlüğü sağlamış ve mekke ordusunu geri çekilmeye zorlarmışlardır. bunun üzerine uhud dağında bulunan okçular dağı terk ettiklerinde halid bin velid komutasındaki mekke suvarisi müslüman ordusunun arkasına dolaşarak saldırmıştır, kaçan mekke ordusunun da geri dönüp saldırıya geçmesi ile müslüman ordusu iki ateş arasında kalıp bir dağın yamaçlarına sığınıp savunma pozisyonuna geçmiştir.
 • kitlelerin, hakkındaki bilgileri tarih kitaplarından ziyade, ekseriyetle çağrı filminden edindiği izlenimi veren savaş.
  hatta ben bile şu satırları yazarken "hamza öldü koşuun dı rıı dıt dırı rıı" melodilerini duyar gibi oldum...
 • ms 625 yılında mekkelilerle müslümanlar arasında gerçekleşmiş olan savaş
 • 25 mart 625 tarihinde kaybedilmiş savaş olarak da nitelenebilecek hadise.
 • (bkz: cihat)
 • tepeye gozlemci olarak dikilen okcularin, savas sonrasinda pisirilen, 2 km.lik adana kebap ve 4 tonluk pilavdan yemek icin tepeyi terk edip savasin kayip edilmesine neden olduklari savas.
 • bu savaşın sonunda içki ve kumar yasaklanmıştır.
  (bkz: ne alaka)
 • din kültürü ve ahlak derslerinden aklima kalan yegane hadise.. oncelikle bir islam savasi olmasinin yaninda egitici ve ogreticidir..

  uhud tepesinin eteginde muslumanlarin ordusu ile mekkeli putperestlerin ordusu kapismistir.. savasin arkaplaninda "bilader medineden gelmissiniz bizim putlari kirmissiniz ayip oluyor" diyen put perestlerin kirginligi vardir.. neyse anlasilmis uhud tepesinin eteginde savasa müsait bir ikindi vakti konuslanilmistir.. ortama onceden gelen müslüman ordusu (tekmili birden 700 ile 1000 kisi arasinda piyade 2 ile 4 arasinda suvariden olusur) okculari stratejik bir ortama yerlestirmistir..

  bu uhud tepesi denen civar "büyük l" seklinde bir tepedir.. müslüman ordusu l nin kisa tarafi arkalarinda kalacak sekilde dizilmis o l nin kisa tarafina da okculari koymustur.. hz muhammed (sav) bir sekilde "yahu bu kureysliler suvarileri ile arkamizdan dalmasinlar.." diyerek okculara "ne olursa olsun yerinizde kalin. sonrasinda ganimet adil bir sekilde dagitilacak ve hakkinizi alacaksiniz.. aman gozunuzu seveyim kipirdamayin" demistir..

  kureys ordusu(3000 piyade 200 suvari) yarim bi saat sonra ortama gelmistir. oncesinde savas cikarmak icin kureys sancagini tutan arkadas "yok mu bana yan bakan" diye ortaya cikmis, hz ali de zulfikari ile ortaya cikmis ve dakka bir gol bir hesabindan sancakcinin canini o vakit almistir..

  sonrasinda motivasyonu tam olan musluman ordusu savasi kazanmak adina cilginca savasmistir.. bu sirada cakallik yapan halid bin velid komutasinda suvari birligi bahsettigim "büyük harf l" nin uzun tarafindan dolanmis okcularin menziline girmistir.. bir ulak gonderip "geri cekilsinler" diyen halid bin velid gostermelik bir geri cekilme planlamis, boylelikle "asla yerinizden ayrilmayin" denilen okcularin gaflete düserek "aman ganimet gidiyor" ayagina yerlerinden ayrilmalarini saglamistir..

  boyle olunca halid bin velid in suvarileri arkadan saldirmis, diger 3000 kisilik kureysliler de geri donerek musluman ordusunu sikistirmislardir..

  bu sirada hz muhammed in kafasina gelen bir tas ile anli yarilmis ve disi kirilmistir.. bunu goren yaygaraci kureysliler "muhammed öldü, muhammed öldü" demislerdir.. hz hamza (ki antony quenn sayesinde kendisine sevgimiz sonsuzdur) "muhammed öldüyse ben ne yasayayim" diyerek berserk olmus dikkatsiz bir sekilde dovusmeye baslamis ve ne yazik ki sehit olmustur..

  kureysliler bir sekilde muslumanlari yok edebilecekken tarihten silebilecekken, ebu sufyan "daga cikmayalim" emri vererek muslumanligin yok olmasini engellemistir.. muslumanlar bundan sonra yaralilari da alarak daga cikmaya baslamislardir.. kureyslilerin atlilari da daga cikamayinca savas bitmistir..

  muslumanlar bu savasta yenilseler de, kureyslilerin resmen muslumanlari tarihten silme firsatlarini bertaraf etmislerdir.. hos mesela hz muhammed bu savasta yenilse idi, öldürülse idi, sehit olsa idi hz isa'nin kurdugundan daha büyük bir din kurabilirdi, egri oturup dogru konusmak gerekirse.. sonucta sehitlik kavrami bir din olusturmak isteniyorsa basta gelen bir kavram..

  her neyse. bir trivia bilgisi olarak halid bin velid savastan bir kac ay sonra müslüman olacak, dosta güven düsmana korku salacaktir..

hesabın var mı? giriş yap