• uhulet: sessiz ve sakince.

suhulet: kolaylık, yumuşaklık, naziklik; uygun ortam.

uhulet ve suhuletle; sessiz ve sakin bir şekilde, yumuşaklıkla demektir.
  • 31 mart gecesi, ''uhulet ve suhulet'' ile evlerine dönmeleri istenen akp seçmeni bu kelimelerin anlamını biliyor muydu dolayısıyla evlerine uhulet ve suhuletle varabildiler mi hiç bilmiyorum. bi de bu iki kelimeyi bu yaşta henüz öğrendiğimden midir bunu da bilmiyorum, neredeyse içinde uhulet ve suhulet geçmeyen cümle kuramıyorum ve hatta sadece cümle kuramamakla da kalmıyorum üzerime çöken uhulet ve dahi suhuletten de katiyyen çıkamıyorum. dilerim tüm bu sorularımın cevaplarını uhulet ve suhulet ile bulup ardından da uhulet ve suhuletle, tüm ruhuma işleyen bu uhulet ve suhuletten kurtulacağım. amen.

uhulet ve suhuletle kalın efenim.
  • doğrusu usuletle ve suhuletleolan ifadenin cahillerin ağzında aldığı biçim. suhûlet
    vardır, kühûlet vardır lakin uhulet diye bir kelime yoktur ve hiç olmadı. usuletle ve suhuletle" atilla ilhan'ın senaryosunu yazdığı kartallar yüksek uçar dizisinde banazlı ismail'in (sadri alışık) dilinden düşmez. sadri alışık'ın oğlu attilâ ilhan'ın yeğeni tarafından çarpıtılmış sanıyorum bir tv dizisinde. attilâ ilhan'ın kemikleri sızlamıştır. maalesef ki çoğu zaman büyük adamların soyundan gelenler pek bir çapsız pek bir sakil oluyor.

edit: harf hatası,
    teşekkür: uyarı için @smellslike
    edit-kaynak ekleme: kartallar yüksek uçar 1. bölüm 37. dakika 20.saniye, kartallar yüksek uçar 2. bölüm 47. dakika 23. saniye)
  • diriliş ertuğrul dizisinde saadettin köpek karakterinin sürekli kullandığı söz
  • kartallar yüksek uçar dizisinde sadri alışık'ın sürekli kullandığı ifade.
    (bkz: usuletle ve suhuletle)

ne karakterdi bee.
  • sâkince ve kolaylıkla manâsına gelmesi için usuletle ve suhuletle olması gereken tabir. usûlet sessizlik, sâkinlik demektir. uhuletse herhangi bir sözlükte bulunmayan bir kelime. olsa olsa ehl kökünden türetilebilir ve ustalık, âile olmak gibi bir manâya sâhip olabilir. peki tabirdeki usûlet nasıl uhulet olmuş olabilir? ehlen ve sehlenden etkilenmeyle bu hâle gelmiş olması dışında mantıklı bir açıklama bulamıyorum.
    edit:imlâ.
  • tdk'ya göre uhulet diye bişe yok

uhuvvet var, kardeşlik demekmiş, herhalde bunu demek istedi ama kulaktan dolma olduğu için salladı gitti. diploma önemli tabi.
  • akp döneminde anan-ı eben formatındaki aslında anlamsız osmanlıca arapça mekan isimleri modasının sözde okumuş kitledeki benzeri bir cehalet göstergesi.
hesabın var mı? giriş yap