şükela:  tümü | bugün soru sor
  • litre fiyati 1.25 pounda yukselen petrol fiyatlarindan halkin her kesminin yakinmasi durumudur. gerek brexite onay verenler gerek ekonomik politikalari elestirenler olsun toplumun her kesiminden insanlar son zamanlarda cokca bu kotu gidisati dillendirmekteler.
    basligi klasik trol girisiyle acmamin asil amaci basit ve guncel bir hesapla ulkemizin ekonomik durumunu ingiltere ile kiyaslamaktir.

ortalama bir muhendis maasi elime gecen net 3000 pound. ( burut 4000 uzeri )
    kullandigim arac 5000 pound ederi olan 2012 mini cooper 1.4.( saka gibi arabayi kredi kartiyla aldim )
    gunluk katedilen mesafe 52 km.
    aylik yaklasik 130 pound benzin harciyorum, 500 pound yillik sigorta ve 30 pound arac vergisi.
    kira, eletrik, su, internet, belediye vergisi, bbc vergisi derken bir sutudyo daireye 750 pound harcama yapiyorum. aylik 250 pound burslu ogrencim var. elimde kalan kredi kartini da dusersek 1750 elde kaliyor. starbucks kahve 1.5 civarinda, haftalik tesco alis verisi 60 civarinda, sigara pahali o yuzden tutun iciyorum. aylik 100 pound tutun. geriye kalan 1400 den gunluk alisveris, luks ihtiyaclari cikarinca elde 800 kalabilir en dusuk. simdi kira yerine ev taksidi oduyor insanlar genellikle, yaklasik 1200 civari oduyor cevremdeki insanlar ki bu evler 300k civari yani tl olarak iki milyona yakin!
    hayat guvencesi, huzur, sosyal imkanlar, piril piril sehirler, guler yuzlu insanlar, bahceli evler gibi detaylari es geciyorum. sadece karsilastirmak icin bu mali karsilastirmaya bakmamiz yeterli nasil bir yasama muhtac edildigimizi anlamak icin.

edit: yuz yilda bir baslik actim arkadaslar, cep telefonuyla bolca yazim hatasi yapmisim, kusura bakmayin. cok temel giderleri insanlara gostermek istedim sadece. bu arada evet ortalama muhendis maasi budur yigitler, tabi bu durum hangi sektorde ve hangi bolgede calistiginiza gore biraz degisir.
  • neredeyse tüm yıl yağışlı ve gökyüzünün sürekli bulutlu olduğu, dahası öğleden sonra saat 5'te hafiften karanlık basmasıyla sokak lambalarının yandığı bir ülkede -afedersiniz tarrak gibi bir ülkede- petrol litre fiyatının 8 tl ye yaklaşması.