şükela:  tümü | bugün
 • karsindakini kaplumbaga yerine koyup kendini tavsan sanmak..
 • farkedilmeden yapilan sey
 • genelde bilgilendirme operasyonu ardından "ukalalık etmene gerek yoktu" denir.
 • bilmişlikten yola çıkarak gidilebilecek sapkın yoldur.

  olayların, insanların, detayların, durumların doğrusunu bilen ve bunu yeri geldiğince ifade eden bazı insanlar bilgili, akıllı, vs olarak anılıp, ukalalık yapmakla itham edilmezler.

  ukalalık insan kendini fazlaca önemsediği, kendinden başka kimsenin bahsekonu doğrulara hakim olmayacağını düşündüğü, karşısındakini eşek yerine koyduğu zaman başlar.

  ukala bildiği/düşündüğü şeyleri edebiyle paylaşmak yerine, karşısındakinin üstüne üstüne fışkırtan, bunu yaparken de o bilgi/görgü/ medeniyetini karşısındakinin o anda nasıl düşündüğünü/hissettiğini kestirip empati kurmak için kullanmayan kişidir.

  işte bu yüzden de kıldır.
 • kaybedilen farkindaliğin öz çocuğudur.
 • icine ukalaların konuldugu minik saklama kabı.. (bkz: igrenc espriler)
 • çekicidir
 • "bu yasima kadar birsuru sey ogrenmeye adadim kendimi.peki ya kisiligim?bir kavram bulup bunu abartirsam ben de kisilik sahibi olabilirim" diye dusunen bir bireyin acinasi halde karsidaki kisinin gozunun onunde kivranmasi.
 • içi boş değilse, yapanda özgüven ve konu hakkında bilgi olduğu hissediliyorsa seksi gösterir... aksi takdirde salak.
 • kesinlikle iki turu vardir. cok iyi bildiginiz bir konuda yaptiginiz ukalalik ve yasam tarzi olarak ukalalik.

  ilk versiyondaki insanlar bir cesit hak etmislik duygusuyla bu tavir icerisindedir. sanki dagilin ulen ben bu ise yillarini verdim demek ister gibidirler. o kadar kasmis o kadar ugrasmislardir ki o konu hakkinda soz soylemeyi ve ukalaligi dogal bir hak olarak algilarlar. bu insanlar baska konularda pek ukalalik yapmazlar.

  yasam tarzi olarak ukalalik ise ici dolu oldugunda basarili ve karizmatik bir oge haline gelebilir. cunku icini doldurabildigin surece ukalalik cok goze batmayan ve digerleri tarafindan sana verilen bir hak gibidir. elbette gicik olanlar olacaktir, elbette herkes ilk bakista seni soguk, burnu (gotu mu demeliydim yoksa?) kalkik veya kibirli bulacaktir. ama tanimaya calisanlar (ki tanimaya calisan kimse kalir mi bu kabuktan sonra bilinmez) icinizde bir yerlerde gercekten iyilik oldugunu anlayacak ve ukalaligin size yakistigini dusunmeye baslayacaklardir.

  ukala insan dur ben bi mutevazi olayim diye dusunur aslinda. ama yapamaz. elinde degildir. iyidir ve bunu dunyanin da bilmesini ister. tamam bazen cok gozune sokar insanlarin. bazen takdir edilecegim diye abartir. ama gercekten iyi birinden bahsediyorsak ukalalik tatlidir. ukalalik adami ceker. ukalalik bir kadinda ve bir erkekte diger herseyden cok daha cekicidir. cunku her zaman olmasa bile icini doldurabildiginde zekanin gostergesidir. (bkz: ukala kadın ukala erkek ilişkisi)

  elbette yapilabilirse mutevazi ve iyi olmak, ukala ve iyi olmaktan daha tercih edilir birseydir. ama hayat cok kisadir ve birileri beni farketsin diye beklemek yerine, kendinizi farkedip, "ya ben gercekten cok iyiyim" dediginiz an "aramiza hosgeldiniz" demektir.

  yillar sonra gelen edit: bkzi duzelttim.