şükela:  tümü | bugün
 • düz türkçe okunduğunda ukte oluyor
 • kıs. ulusal kuvvet derecesi. bir satranc oyuncusunun oyun kuvvetini göstermesi umulur. elo'nun yerli versiyonudur.
 • ukd (ulusal kuvvet derecesi) sisteminin amacı, oyuncuların satranç oyun kuvvetini istatistiksel metodlarla tesbit etmektir. tsf tarafından hesaplanır ve sadece türkiye’de geçerli olan dört basamaklı bir sayıdır.
  sadece iki oyuncu arasında fide satranç kuralları esas alınarak oynanan turnuva oyunları bu kapsamda değerlendirilir.

  gkd (geçici kuvvet derecesi): ukd’siz satranç oyuncularının o turnuva için hesaplanmış satranç oyun kuvvetini ifade eden dört basamaklı bir sayı.

  bir turnuvanın ukd hesaplamalarına alınabilmesi için aşağıdaki şartlar aranır:

  a)oyunlar için verilen süreler her iki oyuncu için de eşit ve en az 90’ar dakika olmalıdır.

  b)oyunlarda fide satranç kuralları geçerli olacak ve kurallardaki ek b ve c bölümleri (hızlı satranç ve yıldırım) uygulanmayacaktır.

  c)turnuvaların süresi 90 günü aşamaz.

  d)turnuvanın tur adedi kadar ukd’li oyuncu bulunmalıdır. bu oyuncular turnuvayı tamamlamış veya en az 5’er oyun oynamış olmalıdırlar. ukd’li oyuncu sayısı 4’ten az olamaz.

  not: copy- paste'tir efem.
 • 7 senedir resmi maç oynanmadığı halde kendi kendine yaklaşık 200 puan artabilen bir derecelendirme sistemiymiş. *
 • satranç turnuvasına katılan her kişinin ukd'si olmadığından, küçük şehirlerde satranç çevrelerince saygı görülmesini sağlayan bir şeydir. evet şeydir. satranç turnuvasında, maçtan önce rakibinizle tanışırken, ukd'niz olduğunu, hele bir de belli bir seviyenin üstünde olduğunu duyarsa sizi gözünde büyütür, fili atın ayağında unutur falan. siz de maçı kazanırsınız.

  bi de 2 sene turnuvaya katılmayınca siliniyor biliyordum. bugün baktım da, 6 senedir turnuvaya girmediğim halde silinmemiş. geri mi başlasam bıraktığım yerden bilemedim.
 • sözlükteki analog'u karmadır.
 • anlamsızca artıp azalan bir şey değildir. siz maç yapmasanız da; daha önce maç yapıp kazandığınız rakipleriniz başarılı oldukça bu sizin ukd'nizi etkiler. ki bunun da belli koşulları vs vardır.
 • tsf'nin sitesinde online akademik eğitimin ilk adımını ücretsiz olarak tamamladığınızda 1000 ukd sahibi olabiliyorsunuz. 2.adımı tamamlarsanız 1100 üçüncü adımda 1200 ukd sahibi oluyorsunuz. ancak ikinci ve üçüncü adımlar için 50 lira mı ne vermek gerekiyor. tabi lisansınız olmadığı vakit işlenmiyor bu puanlar. lisans çıkartmak da 20 lira tutuyor. taşradaki lokal turnuvalarda da ödül olarak paso madalya veriyorlar.para mara yok.hey yarum hey.
 • ulusal kuvvet derecesi tsftsf web sitesi
  tarafindan her ay hesaplaniyor.
  uluslararasi satranç federasyonu fide tarafindan da uluslararasi kuvvet derecesi elo hesaplaniyor.2017 den sonra bilgosauarla satranç oynayanlar oyun kuvvetlerini cok arttirdi bu yuzdrn ukd siz oyuncularla oynamak zorlsştı.odulu turnuva konusunda didier therockbah ile ayni fikirdeyim. maddi odul koymadan turnuva yapmak oyuncuya saygisizliktìr.
hesabın var mı? giriş yap