şükela:  tümü | bugün
 • yalnızca takla atmak, düşmek değildir.

  saldırdığınız adam sizin atağınızı etkisiz hale getirinceye kadar kurtulacak bir yer bulmak, bunu bulduktan sonra kendinizi ve uyanıklığınızı kaybetmeden karşı saldırıdan uzaklaşmak, gerekirse tekrar saldırmak içindir temelde.

  ukemi bittiğinde karşınızdakinin saldırısından yeterince uzakta ve etrafınızdaki her şeyin farkında olmanız, gerçek bir durumda hayatta kalabilmeniz açısından önemlidir.

  tüm dönüş/düşüş boyunca karşınızdakinden gözlerinizi ayırmamak gerekir.
 • aikido'da 3 çeşit ukemi vardır.
  (bkz: mae ukemi)
  (bkz: ushiro ukemi)
  (bkz: yoko ukemi)
 • bir nevi hacıyatmaz modülüdür.
 • geleneksel anlami uke'nin (teknigi alan kisi) nage (teknigi yapan kisi) ile uyumdur. bilhassa aikido gibi eklemler uzerine yapilan ters hareketlerle ugrasan bir savas sanati calisiyorsaniz onemi oldukca artar. iyi bir ukeki tecrube ile gelisir nagenin yapacagi teknigi onceden hisseder ve onunla uyumlu bir sekilde teknigi surdurur. bu sekilde hem eklemleri ve vucudu uzerindeki baskiyi azaltir hem de nage'ye iyi bir teknik yapmasi icin firsat verir.

  en zoru randori ve juwaza'lara karsi ukemi'likdir. bunlarda nage'nin hangi teknigi yapacagini bilmediginiz icin baslayan teknigi cok iyi sezinlemeniz gerekmektedir; aksi takdirde sakatliklar kacinilmazdir. bunun sebebi teknigi yapamayan nage'nin uke'yi iyice zorlamasi ya da tecrubeli bir nage ise aniden teknigi degistirmesidir.

  gelsitirmenin tek yolu vardir: uzerinde cok fazla calismak.

  geleneksel anlamini bir kenara birakip, pratik anlamdaki isin dusme tarafina gelirsek ise; uke'nin teknigi aldiktan sonra kontrollu ve kendini koruyarak yuvarlanmasidir (takla atmasi). on ya da yan ukemi'lerde vucudun agirligi kesinlikle vucudun zayif yerleri olan ellere verilmemelidir.
 • japonca bir kelime. vücut garantisi, düşüş tekniği... judo icra edecek judokaların ilk öğrenmeleri gereken şey nasıl düşüleceğidir. sağ ve sol yanlar, öne, geriye ve öne yuvarlanarak yapılan düşüşlerde başı korumak, gövdeyi hasar almayacak şekilde yerle buluşturmak (başka nasıl tanımlanır bilmem) önemlidir. düşüşlerin hepsinde kollar veya kol ortalama 45 derece açı yaparak ve yere el ayası sertçe vuracak şekilde yere çarpılır. vücut estetik ve gergin bir şekilde düşüş tekniklerini icra etmelidir. elbette tutuş ve nage waza (ayakta yapılan, fırlatmalı teknikler), ya da ne waza (yer teknikleri) çalışmaları yapıldıkça judonun temel estetiği ve vücut kontrolü öğrenilir. ama herşeyden önce düşmeyi bilmek önemlidir. iyi bilmek gerekir. iyi düşebilen bir judocu bunu judonun diğer alanlarına uyarlayabilecek kadar yumuşaklık, denge ve uyum kazanacaktır. judoda çoğu sakatlıklar doğru düşülmediğinden ve düşen kişinin hatasından kaynaklanır.

  judoda dört çeşit düşüş vardır:

  yoko ukemi (yan düşüş) kendi içinde ikiye ayrılır migi-yoko-ukemi yani sağ yana düşüş ve hidari-yoko-ukemi yani sol yana düşüş
  zempo ukemi (rulo düşüş) zempo kaitten ukemi yani diresel düşüş de denir. öne yuvarlanarak yapılır.
  ushiro ukemi (geri düşüş)
  mae ukemi (ön düşüş)
 • sakatlanma riski çok yüksek olduğundan ilk zamanlarda yumuşak minderlerde çalışılması gerekir. omzu çıkanı da duydum, köprücüğü kıranı da.
  sabırsız olup ilk ukemilerinizi sert zeminde ve ayakta düşmeye kalkmayın. uzun bir süre dojoya ayak basamazsınız.
  önemli olan daireselliği bozmadan, vücudu yere vurmadan,çarpmadan, mümkünse dalganın kumsala vurduğu anki sesi çıkararak düşmektir.
  omuz başlarındaki ağrılar,morarıklıklar elbet geçicektir. sabırlı olun.
  ushirolarda ise ilk başlarda sadece ve sadece boynunuzu korumaya bakın. başınız yer ile temas etmesin. aksi durumda 15 gün kadar boyun ağrısı çekersiniz. sakatlık olmadığı sürece öğrenmek her zaman kolaylaşıcaktır.
 • kıçınıza başınıza bir şey olmadan yere düşmenizi sağlayan tekniklerdir. sadece judo ve aikido ya mal etmek yanlıştır. bir çok uzak doğu sporunda düşüş mümkün olduğu için öğrenilmesi gerekir. "ben yıllardır halı sahada top koştururum aga. çok düştüm yerlere o yüzden düşmeyi biliyorum" diyenler bok yemektedir. zira uzakdoğu sporlarında biri size yere fırlattığında, yere çarptığınız an kendi ağırlığınızın iki katı kadar bir basınca maruz kalırsınız ki, bu basınç, ciğerlerinizi elinize vermeye yeter. gerçi düşmeyi yeni öğrenmeye başlayanlar bir stres içerisine girerler ki sebebi "acaba canım yanar mı?" sorusundan kaynaklanır. açıkçası ukemi teknikleri uygun minder de yapıldığı sürece (çok yumuşak minderler kesinlikle iyi değildir) canınız nerdeyse hiç yanmaz. tabi ki düşüş beton ya da benzer zemin üzerinde yapılırsa canınız yanacaktır ama yine de ukemi uygulanmadan betona düşünce başınıza gelebilecek acılardan çok daha az bir acıyla karışalışırsınız. öğrenme süresi aslında sabırlı kişiler için gayet kısadır. günde 1 saatlik çalışmayla 3 günde her çeşit ukemi öğrenilebilir. ukemi öğrenilince bir daha çalışılmaz anlamına gelmez, bir çok dojo ısınma haraketlerine ukemi çalışmalarını ekler ki vucut bu teknikleri kendine refleks edinmesi kolaylaşır. tekniklerin mantığı; vucudunuz yere düşerken, kolunuzu ve elinizin avuç içi kısmını yere vurmaktır, zaman zaman buna ayak tabanlarınızın birini ekleyebilirsiniz (ayak tabanıyla yapılan düşüşler amerikan güreşinde sıklıkla kullanılır). bu vuruş vucuda bir süspansiyon etkisi yapacağından, oluşan basıncın büyük bir yüzdesi (bir çok kaynak bu yüzdeyi %70 olarak belirtir) kola veya kollara (duruma göre bacaklara) aktarılır. düşüş eğitimi sırasında, öğrenen kişinin kolu, köprücük kemiği vs. kısmında kırık ya da başka türlü bir yaralanma oluşursa bu tamamen öğretenin (bkz: sensei) hatasıdır. güzel bir düşüş ortaya çıktığında, elin mindere vurması sırasında yüksek bir ses çıkar, bu da seyircilerin içini hoplatmaya yeter. bu ses yüzünden bir çok kişi uzak doğu sporlarına başlamaya çekinmektedir. bir uzak doğu sporuna başlamak istediğiniz halde, ukemi yüzünden çekinceniz varsa, bu korkuyu içinizden atmak için en kısa zamanda bir dojo ya kaydınızı yaptırınız, eğlenceli eğitimler sizi bekliyor olacaktır.
 • ayrıca 'okulunu bitir, hobi olarak yine uğraşırsın dediler, geldik. ' mottolarıyla bir süredir müzik hayatına devam eden grup. çok da güzel çalıyorlar. bir gidin dinleyin derim. birkaç haftadır ankara-çevre sokak manhattan'da çıkıyorlar hem de cumartesi. her cumartesi daim olur diyoruz, dinlemenizi öneriyoruz. vokaldaki insan da sevdiğimiz bir dostumuz.

  şöyle bir facebook sayfaları var.

  şöyle de bir sahne performanslarından derleme var.

  vokal - bulutay güneş
  gitar - murat tolga ertürk
  bas gitar - berk başaklar
  davul - doğukan tunç
 • aikido ve belki diğer bir çok uzakdoğu savaş sanatlarının temelini oluşturan takla-düşüş tekniği. ayrıca uzun bir mesafeyi yürümekten daha hızlı aşmanızı sağlar. teknik bir kere zihninize oturdu mu asla unutulmaz.