şükela:  tümü | bugün
 • ukrayna'da kullanılan über benzeri, kredi kartı istemeyip ödemeyi nakit olarak yapabileceğiniz ülke genelinde yaygın olarak kullanılan bir taksi çağırma uygulaması. uygulama menüsünde aracın ne derece lüks olacağından tutun, şoförün ingilizce konuşanını çağırmanıza kadar seçenekler mevcut. içeriğindeki interaktif harita ile çağırdığınız aracın nerede olduğunu ve kaç dakikaya bulunduğunuz noktaya ulaşacağını anlık olarak görebilirsiniz. fiyatları ise o anki müsait taksi sayısı belirliyor. fakat genellikle überden daha ucuza taksi buluyorsunuz. ukrayna'ya yolu düşecek olan herkesin elinin altında olması gereken bir uygulama.
 • uber nedeniyle ekmeksiz kalan ukraynalı taksi şoförlerinin uber şoförlerini bıçaklamak yerine çağa uyarak geliştirttiği başarılı uygulama.

  uber'in haritasından nokta atış konum belirlenemiyor, çok ufak da olsa hatalar olabiliyor. uklon ise nokta atış.

  uber şoförü yolu uzatırsa fiyat yükseliyor. uklon'da ise fiyat sabit.

  uber şoförü seyahati iptal ederse 35 hrivna (6tl) ceza ödüyorsunuz. uklon'da ise en fazla ingilizce bilmeyen ukraynalı şoför telefonda yalvarıyor. :)

  uklon'dan feyz al türkiye. teknoloji ile kavga edilmez, teknolojiye ayak uydurulur.
 • ukrayna'da son derece güzel bir şekilde çalışan; uber'e rakip bir uygulama. istediğiniz araç tipini bile seçebiliyorsunuz. öncelikle size destinasyonun ne kadar tutacağını yazıyor. "order" verince de size onay verip hangi plakalı ve marka aracın ne kadar zaman içerisinde size ulaşacağını bildiriyor. uygulama ingilizce dilinde ve çok pratik. uber'i bilmiyorum açıkçası hiç kullanmadım ama uklon bu ülkede çok güzel işliyor. şoför iptal ederse anında yeni çağrıda bulunuyorsunuz.
 • ukrayna'ya giden herkesin telefonunda yüklü bulunması gereken muhteşem uygulama. uber denen zevzekte kesin konum belirlemek imkânsızdı ve ukraynaca/rusça bilmiyorsanız şoföre konum tarif etmek eziyetti (açıkçası rusçam olduğu halde yapamıyordum, her seferinde telefonu civardaki birine verip bulunduğum yere taksi çağırmasını rica ediyordum). uklon'da ise otomatik konumunuz doğru değilse (ki genelde doğrudur) yerinizi harita üzerinde seçebiliyor, üstüne şoföre not bırakabiliyorsunuz. pekala "turistiz, aramayın sormayın, iletişim kuramayız" falan yazabilirsiniz, şoför sizi eliyle koymuş gibi bulur.

  ukrayna'daki taksiciler bence türkiye'dekilerden daha beter. ben böyle yüzsüz, pişkin, adi tipleri hiçbir yerde görmedim. odessa havalimanı çıkışındaki gavat, tren istasyonuna 30 dolar çekti. fiyatı beğenmediğimizde, "siz ne kadar verebilirsiniz?" gibi, özünde ne kadar adi bir tüccar olduğunu gösteren o saçma soruyu sordu... "5 dolar" dediğimde de aklınca dalga geçti dangalak, "imkânsız, bulamazsınız, yine benimle gelmek zorunda kalacaksınız" gibi laflar etti. işin daha da komiği, az ileride arkamızdan birisi yanaşıp, "o size kaç teklif etti? ben sizi 15'e götürürüm" dedi ahahaha.

  sonuç olarak 30'dan başlayıp 15'e düşen pazarlığın neticesinde uklon'a başvurduk ve havalimanından tren istasyonuna 3.5 dolara gittik. evet.

  işte tam olarak bu yüzden uklon'u kullandırın, kullandırtın. kalabalık bir grupsanız ukrayna'da taksi parası hiç koymaz ama yine de bu kansızlara gidip adil fiyatın 5-6 katını bayılmayın. üç kişi falansanız uklon'la ülkenin altını üstüne getirirsiniz çerez parasına. ben rusçam olduğu için normal "bindirmeli" fiyatın yarısına kadar falan inebiliyorum ama yabancıysanız her halükarda en az %30-40 ekliyorlar. uklon tertemiz. canım uklon, bebeğim uklon.