*

şükela:  tümü | bugün
  • ukrayna'daki olaylar kendisi üzerinde büyük oyunu göstermektedir.

uia, aerosvit'in batması ile daha da büyümüş, varşova paktı ülkelerinde aeroflot'ın yegane rakibi olmuştur. böylece uia'yı kıskanan başta rusya olmak üzere dış mihraklar, halkı galeyana getirerek ülkede huzursuzluk çıkartmak istemiştir.
  • host istihdam etmeyen havayolu. şu ana kadarki tüm uçuşlarımda hep orta yaşlı güzel hosteslerle uçtum. uçaklarında su bedavadır ama diğer tüm içecek ve yiyecekler ücretlidir. uçakları hep boeing firmasındandır ama iç döşemeleri ve koltukları çok eskidir.
    istanbul varşova arasında türk hava yolları gidiş dönüş doğrudan sefer için 1350 tl fiyat verirken ukrayna havayolları ile kiev aktarmalı 600 tl'ye gidiş dönüş uçak bileti alabilirsiniz. tavsiye ederim.
  • thy biletinin 1560$ olduğu zamanda kendileri ile kiev aktarmalı 1040$'a seyahat ettim. belki thy kalitesi yoktu, lakin hurilere servis ettiriyorlardı. aç kaldım, o ayrı konu.
  • hic kullanmadan, kendi ucuslarim icin ileri tarihlerde kullanilmak uzere toplam 10 adet bilet satin aldim. verdikleri fiyatlar, thy ile karsilastirinca inanilmaz ucuz. umarim bagaj konusunda ya da diger konularda bir sorun cikartmazlar. thy nin min 900 tl ye tek yon sattigi biletin gidis donusunu 550 tl ye satiyorlar ve promosyonlu olanlarindan da degil, normal bilet. promosyonludan denk getirsen 400 e falan alinir muhtemelen ayni biletler.
  • istanbul'dan barcelona'ya gitmek için aktarmalı ve uygun ücretli sefer düzenlediği için tercih etmek istediğim firma. yalnız kafamı karıştıran şey geçenlerde ukrayna uçağının düşürülmesi ve ülkenin isyanda olmasının sorun yaratıp yaratmayacağı. yakın zamanda bu firmayla ukrayna aktarmalı herhangi bir ülkeye gidiş geliş yapan mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.

edit: gayet rahat biçimde 04.10.2014 gidiş ve 09.10.2014 dönüş tarihli olmak üzere iki uçuş yaptık. hiç bir sorun,rötar olmadı. üstelik 3 saatlik uçuşlarda ücretsiz yemek bile veriyorlar. uygun ücret ve sorunsuz uçuşlarıyla tavsiye edeceğim havayolu. ha şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; sert plastik valizimiz aktarmalar sırasında boydan boya yarılmış. valiz ücretini talep ettik ancak prosedürlerin 3 ay süreceğini belirttiler. bekliyoruz bakalım valiz ücretini de yollarlarsa 10 üzerinden 10 verebilirim.
  • ny-istanbul seferi icin biletin sadece 685 dolar oldugu firma. buna karsilik thy ayni ucus icin 985 dolar talep ediyor. bu sartlarda tercih edilebilir mi diye dusunuyorum ama cok da emin degilim. daha once ayni guzergahta ucus deneyimi olan paylasirsa cok sevinirim.
  • ucuzdur evet. ucuz olduğu için hizmeti kalitesizdir. uçakların bir çoğu eskidir. rötar alışıldık birşeydir. tavsiye edilecek pek bir yanı yok yani. az daha verin thy ile gidin kafanız ağrımasın
  • "uçağı vururlar" korkusuyla, firma da müşterisini kaybetmemek için neredeyse 350 liranın altına (gidiş / dönüş) bilet satacak havayolu şirketi. kurumuz el verse geçen senenin değeriyle 300 lira olacaktı.

öncelikle

1. uçak vurma olayında, kasten vurma gibi bir durum yok, muhaliflerin kargo uçağı sanması nedeniyle indirmesi gibi bir hata olduğu söyleniyor, bir uçağı özellikle vurmak aleni savaş ve diplomatik kriz nedenidir, devletler ne kadar büyük olsa da böyle salak hamleler yapmaz. (vurulan malezya havayolu ölenlerin çoğu da hollandalı, ukrayna ile hiç alakası yok)

2. muhtemelen, diyorum, bu firmayı kullanacaksanız doğu ukrayna üzerinden gidebilecek bir rotada gitmeniz pek mümkün değil, ama hadi seçtiniz diyelim, var olanları ise bu şirket, müşterinin potansiyel korkusu üzerinden biraz uzatarak servis ediyor.

ama zaten bu firmadan bilet alıyorsanız, muhtemelen batı ukrayna üzerinden dolaşarak gideceksiniz, sıkıntı yok.

bana kalırsa tercih edilebilir. 4 kez kullandım. bagaj transferleri sağlıklı. fakat low-cost takılıyorlar, pek ikramlık durumları yok (su veriyorlar. :) ) ama zaten uçağa ikram için binen adam da, first class heveslisi değilse, bu firmayı kullanmasın. (first class ları yoktu sanırım)
  • ucaklari eski ve istanbul-kiev ucuslarinda ucretsiz yiyecek-icecek servisleri yok. buna ragmen artilari, fiyatlari thy`dan daha uygun, ucus saatleri daha mantikli ve tek gidis donus tecrubeme dayanarak soyluyorum, rotarsiz kalkti hem gidiste hem de donuste. thynin kiev-istanbul ucuslarinda rotarsiz kalktigini henuz gorememis biri olarak bu yonu beni en cok cezbeden tarafi oldu.
  • istanbul-varşova hattını sıkça kullandığım şirket. istanbul'dan direkt varşova'ya uçuş yok. kiev aktarmalı gidiliyor. bagaj aktarmaları sorunsuz. müşteri hizmetlerine zingaya üzerinden 24 saat ulaşmak mümkün. uçuşlarda su ikram ediliyor. yemek içecek ücretli ama uçuk bir fiyat politikası yok. 6 kere kendileriyle uçtum ve hiçbir rötar yaşamadım. fiyatlar da şahane. thy'nin en az %30 altı fiyat veriyorlar.