şükela:  tümü | bugün soru sor
  • süper olay. gelecekteki oğlum, üniversite yaşına geldiğinde seni elinden tutup ukrayna şehirlerinden birindeki (kiev olur, lviv olur, kharkov olur) üniversiteye kaydını yaptırmaya bizzat kendim götüreceğime söz veriyorum. hayatındaki açık ara en güzel kararın bu olduğunu bana minnettar bir şekilde ileteceğin günü de iple çekiyorum.
  • oğlunuzun üniversite okumaya gidip ukraynalı bir eş ve iki çocukla ama diplomasız olarak dönmesi de mümkün.

oğlumuzun üniversite diploması yok ama gelin kızımız çok güzel.
  • kızların ruh sağlığı için içinde bulunulmaması ölümcül derecede elzem olan eylem...aksi takdirde;(bkz: yazık la kimin çocuğuysa)
  • isveç'te üniversite okumak varken pek düşünmeyeceğim eylem.
  • geçenlerde yeğenim için yaptığım araştırmaların sonuçlarıdır. ukrayna'da hayat sudan ucuzmuş. sovyetler geleneğinden gelmeleri nedeniyle ulaşım, yiyecek ve barınma çok ucuz, $300-400 civarında bir harcamayla rahat yaşanabiliyormuş. üniversiteler eğitim kalitesi olarak anadoludaki üniversitelerden pek farklı değilmiş. avrupa birliği ukrayna üniversitelerinin denkliğini veriyormuş. türkiye'de ise denklik için bir sınava girilmesi gerekiyormuş ve hükümet bu denklik sınavını kaldırmak için çalışmalar yapıyormuş şu aralar. ukrayna ülkemize çok yakın olması ve üniversitede istediğiniz bölümde ortalama yıllık $1000-$2000 dolar arasında bir maliyetle okunabilmesi ile oldukça cazip bir seçenek sunuyor üniversiteyi kazanamayanlara ve siktiriboktan bölümlerde okumak zorunda kalanlara. dil sorununu da kolay çözebilirsiniz çünkü halihazırda çok fazla sayıda türk oralarda eğitim görmekte. ilk yıl rusça ya da ukraynaca eiğitimi alabilirsiniz. ayrıca mezun olduğunuzda rusça, ingilizceyi çok iyi derece bilecek olmanız size çok büyük artılar sağlayacaktır.
    ukraynalı kızlardan hiç bahsetmiyorum bile.
  • cübbeli'nin bahsettiği cennettir o.
  • (bkz: okuyamamak)
  • hiç bir değeri olmayan okuma çeşididir. internetten diploma bulup üzerine adını yazıp yapacağın bir diploma ile aynı değerdedir.
  • müteahhitlerin oğulları genelde yapar bu işi. gelince işi hazır (bkz: la pompa de pompino).
  • son zamanlarda türkiye'de ciddi bir kitle oluşmaya başladı ukrayna'da üniversite okumak isteyen. bunun da sebebinin tamamıyla maddi olduğunu düşünüyorum. üniversiteler ve hayat çok ucuz. birkaç tane üniversite haricinde diğer üniversiteler oldukça kötü. alınan diplomalar da hiçbir işe yaramaz.

az biraz rusça öğreneyim, türkiye'den uzakta kalayım deniliyorsa mantıklı olabilir. birçok ülkeye üniversite okumak için öğrenci gönderen bir danışman olarak söylüyorum bunu.