• adı hakan akay olanların hoşlanmadığı dilbilgisi hedesi
  • ingilizcede de vardir. hatta the simpsons da esprilerde kullanilmistir.

--- spoiler ---
    polisi azarlayan sefe memur bozulur:
    memur -but chef, you asked for an ice coffe!
    komiser- i said a nice coffe! nice!
    --- spoiler ---
  • yazin akdeniz sicaginda sineklerden terlemeden korunmak icin, yoruklerin icat etmis olduklari; artik kumaslarin bir birine eklenerek dikilmesi sonucu ortaya cikan ve nihayetinde bir de carsaf ile birlestirilen ortu turu. oldukca fonksiyonel olan bu ortu, koylerde tuketime karsi yapilan tasarrufun en guzel orneklerindendir.

ekleme:
    (bkz: http://img40.imageshack.us/img40/5548/ulama.jpg)
  • (bkz: edi pakbayram)
  • (bkz: şenay akay)
  • okey oynarken:

-iki taşak aldım ortak.
    -hmm
  • güzel türkçemizde bir çok yanlış anlaşılmaya ve yanlış öğrenmeye sebebiyet verebilecek durumdur. örnek olarak sunay akın ve suna yakın, cüneyt arkın ve cüney tarkın vs verilebilecek durumdur.
  • türkçenin sırları'ndan, güzelliklerinden biri olan dilbilgisi kuralı. duyulduğunda eski türkçe bir kelime olduğunu hissettiren bir kelime (nişanyan'dan da teyit ettim). kelimenin dönemin şartlarına göre nasıl üremiş olabileceğine dair de bir fikir verebilir aşağıdaki hikaye. dilbilgisi güzergâhından çıkıp facebook paylaşımı moduna girmeden okumaya/izlemeye söz vermeniz halinde, sözü trt'de yayınlanan gez göz arpacık programı sunucusunu bilgilendiren anadolu kadınına devrediyorum:

"koyunlar kuzuluyor, bazı koyunlar doğum yaparken ölüyorlar kuzu sağ kalıyor. bazen de kuzu yaşamıyor. elimizde annesi olmayan kuzu ve yavrusunu kaybetmiş koyun oluyor. ölen kuzunun derisini alıp annesi ölmüş ve yaşayan kuzunun sırtına koyup alttan iple bağlıyoruz. * yavrusunu kaybetmiş olan koyun derideki yavrusunun kokusunu alınca onu emziriyor.

kuzu koyun kavuşmasında bütün kuzular ve koyunlar yavrusunu bulmak için meleşirken bunlar melemez, onu sen alıp altına götüreceksin. sen götürdükten sonra onu koklar emizirir ama kendi aramaz.

bu koyun o kuzunun kendi yavrusu olmadığını biliyor ama kokusunun hatırına emiziriyor. "

dedikodu yok videodan izledik: eleman meseleyi acayip bir yere bağlıyor gerçi. başka kaynakta da yok, sadece bu adamın gezerken karşılaştığı hikayeyi anlattığı başka videolar var.

not: sözlükte gezerken milyonlarca kiraza şapka örerken vefat eden kuzu diye sürrealist bir başlığa denk geldim, bu videoyu hatırlayıp buraya aktarmaya vesile oldu, allah denk getirmesin bir daha.
hesabın var mı? giriş yap