şükela:  tümü | bugün
 • 1947 dogumlu, 1971'de silahli eylemlere karisan ve hapse giren, ayni yil hapisten kacan, 1972'de polisle girdigi catismada oldurulen radikal devrimci.
 • 12 marttan sonra, cezaevindeki tutuklularin saliverilmesi icin zamanin israil baskonsolosu ephraim elromu kacirip olduren radikal solcu militanlardan biri. polis baskini sonucu arnavutkoy'de bir evde oldurulmustur.
  rivayete gore, ulas bardakci ephraim elrom u oldururken, mahir cayan ses duyulmasin diye piyano calmistir.
 • "ulaş bardakçı'nın arnavutköy üvez sokak no. 8/1'deki evde gizlendiği istihbar edilmesi üzerine, 19 şubat 1972 günü saat 07.00'de mezkur mahalle komiser muavini alican özgenler başkanlığında polis memurları reşat okutan, tamer gürbüz, tayfun ergüven, turan koçak, salim somun ve habib gür'den müteşekkil tim gelmiş, ayrıca ev çevresinde asker ve toplum zabıtası kuvvetlerince çevre emniyeti alınmasını müteakip alican özgenler, reşat okutan, tamer gürbüz ve turan koçak, ulaş bardakçı'nın gizlendiği öğrenilen lale arıkdal'a ait daire kapısını çalmışlardır. görevliler, kapıyı açan lale arıkdal'a evde arama yapacaklarını, başkaca kimse olup olmadığını sorduklarında, adı geçenin gayet soğukkanlı bir şekilde evde yalnız oturduğunu başka bir kimse olmadığını beyan etmesi üzerine tim mensupları derhal eve girerek salon salomanje, bir küçük oda, bir küçük koridor, mutfak ve 2 odadan ibaret dairede arama yapmaya başlamışlardır.
  komiser muavini alican özgenler ve görevli memurlardan ikisi lale arıkdal'dan gerekli görülen bazı konuları sorarken, polis memuru reşat okutan küçük koridor nihayetindeki odaya girmiş, oda kapısı soluna düşen köşedeki karyola üzerinde bir erkek ceketinin bulunduğunu görerek arkadaşlarına burada erkek elbiseleri var diye seslendiğinde bu sırada karyolanın karşısındaki duvara bitişik bulunan vinylexten mamul gardrop ön tarafının açıldığını, bir tabanca namlusunun dışarı doğru uzatıldığını görmesiyle birlikte, ulaş bardakçı tarafından tabanca ile atışa başlanılmıştır. bu durum karşısında polis memuru reşat okutan ile oda penceresi dışında bulunan diğer görevliler de karşı atışta bulunmaları sonucu, ulaş bardakçı, isabet eden kurşunlar sebebiyle ölmüş, görevli polis memuru reşat okutan ve tamer gürbüz hayati tehlike arzedecek şekilde yaralanmışlardır.

  görevlilerce mahallinde yapılan tesbit ve tahkikte:
  ulaş bardakçı tarafından çatışmada kullanılan 9 mm. çaplı smith-wesson marka tabanca ve 62 adet aynı çaplı mermi, yasaklanmış marksist-leninist kitaplar ile ulaş bardakçı'nın üzerinden 11853,50 lira ve ayrıca gizli haberleşmeyi sağlamada kullanılan harfleri ifade eden muayyen şekillerden ibaret şifre belgesi bulunarak, güvenlik kuvvetlerince zaptedilmiştir."
 • kamil dede'nin tanıklığına göre sanılanın aksine ephraim elrom'u öldüren kişi mahir çayan değil ulaş bardakçıdır.
 • yiğit, yurtsever, gözüpek devrimci. bir kuşağın isim babası. (bkz: ulaş a ağıt)
 • "1947 yılında hacıbektaş’da doğdu. ilk ve orta öğreniminden sonra odtü’ye girdi ve burada devrimci düşüncelerle tanıştı. dev-genç’in oluşumunda etkin bir biçimde yer aldı. fkf ve tip içinde çalıştı. 1970 sonlarında mahir çayan ile birlikte thkp-c’nin kurulması çalışmalarında yer aldı. thkp-c’nin ilk silahlı eylemlerinde yer aldı. mayıs 1971 yılında denizler’in idamını engellemek için israil başkonsolosu efrain elrom’un kaçırılmasında görev aldı. idamı engellemek için öne sürülen talepler kabul edilmeyince elrom öldürüldü. bunun üzerine başlatılan “balyoz harekatı” sırasında esir düşen bardakçı, kasım 1971’de askeri hapishanesinden firar eden beş devrimciden biriydi. 19 şubat 1972 günü arnavutköy’de kaldığı ev devlet güçlerince kuşatıldı ve * sabaha karşı hayatını kaybetti."
  *
 • 1947 doğumlu, 1971'de silahlı eylemlere karışmış ve hapse girmiş, aynı yıl hapisten kaçmış, 1972'de polisle girdiği çatışmada öldürülmüş, israil başkonsolosu'nun kaçırılıp, katledilmesinde birinci dereceden sorumlu olduğu söylenen, ama aynı zamanda kendisine sözlükte mehtiyeler düzülüp, polisçe yakalanması "esir düşmek" olarak nitelenen, bana göre bildiğin terörist, bazılarına göre "devrimci"(!).

  bu adamı yere göğe koyamayanlara tavsiyem, tck'nın "suçu ve suçluyu övmek" fiilini düzenleyen 215. maddesine bir göz atmalarıdır.
 • eline silah alıp, devletin güvenlik güçlerine ateş eden, olaylarla tamamen ilgisiz, silahsız, masum birini kaçırıp, öldüren bir adam, motivasyonu ne olursa olsun (=haklı dahi olsa, ki bu konu ayrıca tartışılmaya muhtaçtır) bir teröristtir. olaya karışmış diğer bazı şahısların kanun dışı eylemleri olduğu varsayılsa dahi, bu adam bir teröristtir. bir şahsın, devletin nizami güçleri tarafından tutuklanması esir düşmek olarak nitelendiremez. bir şahsın, devletin nizami güçlerine ateş açması, -tamamen sübjektif bir algılama olan- "haklı"(!) motivasyonu ile ilişkilendirilip, mazur görülemez.

  kimilerinin kalın kafalarına sokmaları gereken yalın gerçek budur.

  edit:

  ibret-i alem için: yazıldığı haftanın en kötüleri arasına girmiş entry'dir.
 • ölüm yıldönümünde kalın kafalarımıza bazı gerçekleri sokmamız gerektigini fark etmiş devrimcidir.

  terörist denmektedir, birincil gerekçe olarak da devletin güvenlik güçlerine ateş açması gösterilmektedir.

  yanlış hatırlamıyorsam nelson mandela da döneminde hükümetle silahlı çatışmalara giren bir hareketi savunuyordu. bugun cumhurbaşkanı olan rauf denktaş, döneminin devletinin güvenlik güçlerine karşı tmtde elinde silahla ateş açıyordu. atatürk hakkında döneminin devleti idam kararı vermişti. yaser arafatı söylemiyorum bile. zorlasak surada 15 örnek daha çıkartırız. terörist dediğinize 10 sene sonra devlet başkanı diyebileceginiz bu kaygan terminoloji gecirgenliklerinde, evet, bu kavramlar subjektiftir. senin küfrettigin adam, benim için haklı amaçlar uğruna mücadele eden, ama başaramayan adamdır. mevzunun da kalın kafalıkla alakası, sadece gündüz düşüdür, kahve içince geçer.
 • (bkz: #3199023)

  eger kendisi terorist ise, 16-17 yasindaki cocugu mahkeme karariyla yasini 18e yukseltip idam edenlere ne sifat biciliyor ogrenmek lazim.

  (bkz: erdal eren)