şükela:  tümü | bugün soru sor
  • milyon liralara satılan plakalar, amacı ulaşım olan insanlara ek maliyet getirmektedir. dolmuş, servis, taksi, otobüs gibi araçların plakaları soulbound olarak talep eden kişiye verilmeli, silah ruhsatı gibi devredilemez, kiralanamaz ve satılamaz olmalı.

araç sayısı konusunda serbest piyasa dengeyi bulacaktır. haraç olan bu kime nereye gittiği belli olmayan paraların halktan çıkarılması sorununu çözecektir.

nasıl maden enerji vb. konularda ruhsat var lisans var, devlet alsın harcını, şartları sağlayanlara versin ulaşım lisansını. bu lisanslar da süreli ve yenilenmesi gereken şeyler olsun, psikoteknik dir, sürüş kabiliyetidir vs. sürekli teste sınava denetlemeye girsin bu adamlar.

can taşımak ciddi bir sorumluluktur.

ekleme: hatta bunlardan çed de istensin. malum fuel oil mi yağkömür mü ne yaktığı belli olmayan yüzlerce zehirli araç dolaşıyor ortalıkta.
  • milyonlarca tl kazanmak için milyon tl yatırıp sonra bunun sürekli lafını yapmak, bu kadar para verdiği için yaptığı her türlü magandalığın, yobazlığın anlayışla karşılanmasını bekleyen anlayışsızların yaptığı iş
  • katıldığım önermedir. bunların tekeli ortadan tamamen kaldırılmalıdır, bu yapılamıyorsa satışı değil kiralaması yapılmalıdır. yani taksi isteyen kişi taksi plakasını belediyeden kiralamalıdır, kendisi alıp satamamalıdır ve yatırım aracı olarak kullanamamalıdır. eğer bunun bir kamu hizmeti olduğunu iddia eden varsa o zaman bunun üzerinden milyonlarca tl alım satım rantı yememelidir.
  • "x lira ver, kılını bile kıpırdatmadan ay sonunda gel y liranı al, garantili".

yatırım kelimesinin mi yoksa faiz ya da rant kelimelerinin mi karşılığı bunlar?

yatırım dediğin şeyin belli bir katma değeri olur, riski olur, rekabeti ve inovasyonu olur.

yatırım diye seni beni kekliyorlar.
  • ulkemizde ne yazık ki geçerli olmayan hadise. yatırım olarak bakılıyor buna. üstelik devletin 1 kuruş çıkarı yokken kişiler devletin yeni plaka cikarmamasindan dolayı rant sağlıyor.

ama bu böyle gitmez. çok feci tarlaya gelecekler.

ayrıntısı için;
    (bkz: taksi plakası akibetinin lale borsasına benzemesi)
  • 1.7 milyon tl ödeyip ayda 7500 lira kazanmak nasıl bir kerizliktir ben buna hiç anlam veremiyorum. kendi maliyetini çıkarması 18 yıl sürüyor zaten. bir de edebileceği maksimum değere ulaşmışken insanların hala böyle vizyonsuz bir işe para gömmeleri çok komik.

bir de ortada komisyoncular, galeriler falan bu işten rant elde etmeye çalışıyor. acayip bir piyasa bu. hangi taksiciyle konuşursan konuş girilecek iş değil diyor. birçoğu da mecburiyetten o işi yapıyor.

bu sadece sarı taksi mevzusu değil, minibüs hatları da benzer durumda. oradaki magandalık falan taksiden aşağı kalmaz. toplu taşıma özel sektör insiyatifine bırakılınca problem olması kaçınılmaz. bu yüzden mevcut plaka sahipleri çok da mağdur edilmeden devlet bir çözüm üreterek plaka ticaretinin önüne geçmelidir.