şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akp gidene kadar ekonomi bir daha düzelmeyecek ve ekonomik kriz giderek daha da büyüyecektir.çünkü erdoğan’ın “atarlı-giderli” siyaseti yatırımcıları çoktan kaçırmış ve kalanları da yavaş yavaş kaçırıyor.şimdi siz yatırımcı olsaydınız böyle herkese atar yapıp, ekonomiyi iki sözle aşağı çeken bir başkanın olduğu ülkeye yatırım yapar mıydınız? şahsen akıllı düşünen hiçkimse yapmaz.kısacası yatırımcılar bu ülkeye olan güvenini çoktan kaybetti.rahibi versen de abd’nin en yakın dostu olsan bile bu iktidar gitmedikçe ekonomi falan düzelmez.bir de bunlar yetmezmiş gibi ekonominin başına amatör damadı geçiriyorsun ve el âlemin sana “muz cumhuriyeti” demesini için ortam hazırlıyorsun. şaka gibi ama bunlar ülkeyi 16 yıldır yönetiyor ve halk bunlara yaptıkları her hatadan sonra daha da bağlanıyor.sanırım bizim mazoşist halk daha da büyük felaketler istiyor.
 • su veren itfaiyenin hortumunu bu işe katmayacağım ama şöyle söyleyeyim;bizi bu hale getiren kişilere oksijen veren ağacın yaprağını silksinler!

  tanım:yıllardır bariz olan gerçeği anlatan başlık.
 • "türkiye ekonomisinin nasıl krize girdiğine ilişkin basit tekerleme belli. bbc, bloomberg, financial times aynı anlatı etrafından “anormalleşen” türkiye kapitalizmini resmediyor, “profesyonel” iktisatçılar da katkı sunuyor: 2000’li yıllarda dünyada bol likidite vardı. akp bu para bolluğundan yararlandı. kredilerle orta sınıfı genişletti. üretmeden tüketildi. para bolken inşaata yatırım yapıldı, üretken yatırımlara kaynak ayrılmadı. bugün para bulmak zorlaştı, krediye dayalı büyümenin de sonuna gelindi… “üretim ekonomisi” tercihi yapmak mümkündü, “rant ekonomisi”ni tercih ettiler. kapitalizm yok. sınıflar yok. emperyalist-kapitalist sisteme artan bağımlılık yok. “üretken ve iyi bir kapitalizm tercih edilebilecekken rant kapitalizmi tercih edildi” demiş oluyorlar. bu eksendeki çözümlemeler akp’yi de kapsayarak sermaye düzenini korumayı amaçlıyor, piyasayı, kapitalizmi, sınıf ilişkilerini sorgulamadan, gerçeği çarpıtarak gösterme çabası.

  hikayeyi daraltınca çözümü de çok basit. başka bir iktidar gelir ya da mevcut iktidarın aklı başına gelir. “işi bilen”, “iyi eğitilmiş”, “emperyalist merkezlere daha bağlı” teknokrat kadrolarla “hepimiz aynı gemideyiz” der, toplumu, emekçileri “daha üretken yatırımlar” için fedakarlık yapmaya, tasarrufa ikna eder vb. bu yaklaşımdaki cehalet bir yana işçi düşmanlığı kesinlikle tesbit edilebilir.
  . . .
  bugün tartışılan türkiye kapitalizminin kurtulup kurtulmayacağı… türkiye’nin üretmeden, hazır parayla büyüdüğünü söyleyenler, bu büyük yalanı akp karşıtlığı kisvesiyle yayanlar da dahil olmak üzere kapitalizm kurtulsun diye çalışıyor. 2002’den bu yana sermaye sınıfının irrasyonel tercihleri, yönelimleri altında milyonlarca emekçi her yıl artan ölçüde, daha fazla sömürüye maruz kalarak çalıştı. açılsın tek tek büyük sermaye gruplarının cirolarına, karlarına bakılsın. bu birikimlerin nereye gittiğinin tek tek hesabı sorulmadan, borçlarının kat kat fazlasını kazanan grupların servetlerine el konması, kurun sabitlenmesi, bankacılık sisteminin kamu kontrolüne geçmesi, ekonominin halkın çıkarları doğrultusunda örgütlenmesi masaya yatırılmadan “kapitalizm kurtulur”, bu "badire"yi de atlatır, daha büyük yeni bir çöküşü hazırlamak üzere… "

  http://haber.sol.org.tr/…talizmi-kurtulur-mu-245056
 • akpnin son kullanma tarihi coktan doldu tıpkı aziz yıldırım örneğinde oldugu gibi.

  olması gerekenden fazla koltukta kalanlar,yozlaşır ve yönettiği şeyin üstünde kara bulutlara sebep olur.