şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üzücü durum. belki kendinize gelirsiniz umuduyla yazıyoruz, onda da bin türlü hakarete maruz kalıyoruz. artık yazmayacağım, ne haliniz varsa görün. türkiye tam da sizin gibiler için mükemmel bir ülke.
 • "bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder" - george orwell
 • son zamanlarda daha çok gözlemlediğim olay. ülkenin pis, iğrenç ve kaçılası gerçeklerinden kim bahsederse bahsetsin karşı çıkanın kafa yapısı şu şekilde oluyor;

  "ülgemizi güçümsiyirlerrrrr"
  "ülgemizi götüliyirlerrrrrr"
  (bkz: sebahattin sen yine de ülkemizi o kadar küçümseme)

  sanki ülkede hiçbir şey kötü ve küçük değil de eleştiren uyduruyormuş algısıyla yaklaşılıyor eleştiriye.
  bir şey zaten küçük ve aşağı ise onu eleştirdiğinde küçümsemiş olmuyorsun. ayrıca bir şey gerçekten kötüyse ondan bahsederken kötülemiş de olmuyorsun. doğruları söylemek, küçümsemek ve kötülemek değildir. günümüzde bu cehennem ülkede hiçbir iç açıcı şey gerçekleşmiyorsa, insan bu ülkede boşa aldığı nefesten bile tiksinir ve nefret eder hale gelir.
 • kalû beladan beri olan şeyin günümüzde de yaşanmaya devam etmesidir. yıllardır bunca ilerici aydın, düşünce insanı neden mahkum edildi? dgm'ler ne içindi?

  dünyanın en büyük günahı otoriteye karşı çıkmaktır. yüzlerce insan öldürürsün de devlete karşı çıkan biri kadar suçlu olmazsın. yakın tarihteki politik idamlara bakın, infazlara bakın.

  tanrıya karşı çıkmak kadar büyük ceza yoktur öte tarafta.

  ülke bok içindeyken bu bok kalksın diye elini taşın altına koyanlar, bok temizlensin diye onu işaret edenler, bokun temizlenmesini değil de yönetilebilir olmasını tercih eden otoritenin karşısına geçtiği için hiçbir dönemde makbul olmamıştır. karşılığında da yığınların önüne öcü gibi atılmak, uzun tutukluluklar, mahkumiyetler, idam, infaz gibi yöntemlerle ödüllendirilmiştir.