şükela:  tümü | bugün
  • kolayca geçilip geçilmediğine bağlı olarak değişebilecek bir deneyim.

    edirne'de veya hatay'da bazen yollarda yön gösteren bazı tabelalar üzerinde sarı çerçeve içerisinde "gümülcine" veya "halep" yazdığını görmüştüm ve bana oldukça heyecanlı gelmişti. yol tabelasında yazacak kadar yakın bir mesafe ama elini kolunu sallayarak gidemeyeceğin, gizemli bir yer gibi. bazen de ayvalık'tan karşıdaki midilli gözükürdü, yunan radyoları çekerdi ama sadece iç geçirirdin bu elini uzatsan dokunacakmışsın kadar yakın duran yer için.

    öte yandan schengen bölgesi içerisinde yaşıyorsanız, bu sınır konusu iyice anlamını yitirmiş oluyor. dün almanya-belçika sınırındaki bölgelerde (bkz: monschau) gezdik, buralarda yaşayan insanlar için sınırlar yokmuş gibi, öyle ki, gittiğiniz araba yolu bile bir almanya'ya giriyor, bir belçika'ya, kimsenin umurunda olan birşey yok ve haritaya bakmasanız anlamıyorsunuz hangi ülkede olduğunuzu.

    bu konuda elbette en acaip örnek, hollanda toprakları içindeki aşırı garip belçika enklavlar grubu olan baarle kasabası. iki ülke arasındaki sınırda olan bir kafedeki bir masaya oturup, hollanda içerisinde kahvenizi yudumlarken belçika içindeki arkadaşınızla sohbet etme deneyimi yaşıyorsunuz.