şükela:  tümü | bugün
 • türkiye’de herkesin hallowen kutlayacağı kadar bal kabağı yok.

  tarımı bitirmeselerdi yaygınlaşabilirdi.
 • kültürel etkileşimden kaynaklı yaygınlaştığı konusunda hemfikirim. kendi adıma ateş yakıp üzerinden atlamak bana nasıl eğlenceli gelmiyorsa, cadılar bayramı da aynı ölçüde eğlenceli gelmiyor. ancak herkes istediğini yapmakta özgürdür.
 • arapların bayramlarını almaya şaşırmıyorsunuz da pagan dönemden kalma olup modern batının elinde sekülerleşmiş bir bayramın alınmasına mı şaşırıyorsunuz?

  ülkenin milliyetçisi cidden gerzek. daha kendi kültürümü arap kültüründen ayırmayı bilmiyor ama başka kültürlerin de alınmasına bozuluyor.

  bu arada cadılar bayramı günümüzde herhangi bir dinden tamamen bağımsız hale gelmiş bir eğlencedir. fazla anlam yüklenmemelidir.
 • ben bunu bizim bayramlarımızın pek de eğlenceli olmamasına bağlıyorum. bayramlarımızda maalesef hep bir şeyleri yapmak zorunda bırakılıyoruz. ya aile ziyareti ya bir gösteri, her zaman koşuşturma halindeyiz. cadılar bayramında ise parti yaparak, eğlenerek sosyalleşebiliyorsunuz. insanlar da bu yüzden buna özeniyor ve kutlamak istiyor. kutlamayan biri olarak anlayabiliyorum. durum tamamen bundan ibaret bence. toplum olarak kuralsız bir şekilde eğlenmeye ve mutlu olmaya ihtiyacımız var.
 • kültür etkileşiminden ziyade kültürel olarak zayıflamanın sonucudur. bir toplum kendi kültürel özelliklerine sahip çıktığı oranda saygınlık kazanır. diğer yandan başkasına kendi kültürünü kabul ettirdiği oranda onun üzerinde hakimiyet sağlar.

  açıkça görülmese de ülkeler arasında kültürel bir yarış da vardır. mesela, hintlilerin neredeyse her filmlerinde ilgisiz alakasız yerde dans etmeleri boşuna değildir. dansları hintlilerin kültürel bir unsurudur. bu çaba sonuç da verir. türkiye'nin en ünlü şarkıcıları şarkılarında bu dansları oynar, hint şarkılarına benzer şarkılar söyler (sertap erener- rengarenk). örnekler çoğaltılabilir ama okuyucuyu sıkmamak gerek.

  bilindiği üzere günümüzde filmler ve diziler kültürü yayma açısından sıkça başvurulan araçlardır. biz de "muhteşem yüzyıl" gibi dizilerle kendi tarihimize ilişkin unsurları gerek arap ülkelerine gerekse de balkan ülkelerine ihraç ediyoruz. en azından merak edip türk tarihini araştırmalarına vesile oluyoruz.

  amerika, şu anda hollywood sayesinde kültür yarışında en önde olan ülkedir. mesela, şu an hemen hepimizin giydiği kot pantolonlar (jeans) amerikan kültürüne ait bir unsurdur aslında ve genel olarak kovboy filmleri ile yayılmıştır.

  bu kapsamda cadılar bayramı da amerikan filmerinde sıkça gözümüze sokulan kültürel-dini ritüellerden biridir. bir hıristiyan adetidir. bu nedenle özenmeye gerek yoktur. bunun yerine kendi kültürel unsurlarımıza sahip çıkalım. mesela saz- bağlama bunlardan biridir. saz kültürünü yaşatanlara sahip çıkalım, el üstünde tutalım.
 • bütün bal kabaklarını kabak tatlısı yapmaya devam ettiğimiz sürece olmayacak olan.
 • ülkemizde yaygınlaşmasını desteklemiyorum. sebebi ise bu tarz pagan yada hıristiyan adetlerine karşı olan tutumumdan dolayı değil. düşünsenize, küçük çocuklar ellerine bir sepet alıp kostüm giyerek kapı kapı gezecek? ülkemizde yaşanan tecavüz, istismar, cinayet olaylarını düşününce bu bana korkunç bir fikir gibi geliyor.

  90'larda daha medeni bir ülkeymişiz. ben çocukluğumda şeker bayramlarında tıpkı cadılar bayramında olduğu gibi başka evlere gidip bayram kutlar, şeker yada harçlık alırdım. şimdilerde insanlar çocuklarını dışarı yollamaya korkuyor.
 • gelişmemiş ülkelerdeki özenti hallerden biri.
  kültürümüzde, inancımızda, geleneğimizde yer almayan, ayrıca kendi adıma çok da manasız bulduğum bir bayramın, zengin ve görgüsüz kişilerce kutlanması. özentiliğin, sonradan görmeliğin, ezik bir ülkede yaşıyor olmanın sosyal medyaya yansıması.

  edit: "inancımız" kelimesine takılan arkadaşlardan çokça mesaj geldiği için bir açıklama yapma ihtiyacı duydum.
  inancımız kelimesiyle türklerin %99.9'unun paganizme inanmadığını varsaydım. pagan türk'ler tabi ki kutlayabilir.
  bana göre ateizm de bir inançtır, tanrının ve ruhsal,metafizik varlıkların var olmadığına inanılır. ancak benim bildiğim kadarıyla ateizmde, hıristiyanlıkta (ve diğer kutsal dinlerin temelinde), budizmde ve türk'lerin inandığı diğer tüm inançlarda cadılar bayramı kavramı yoktur.
  ayrıca burada kültür, inanç, gelenek ve mana olarak dört ayrı kavramdan bahsettim. dördünde de yeri yok demek istedim.
  siz yine de kutlamak istiyorsanız kutlayın, size kalmış.
 • ekonominin motoru olan bir olaylardır. tamamen ekonomik olup canlılık katar. zaten bu tür günlerin esas çıkış nedeni roma imparatorluğunda halkın refah ve mutluğunu arttırmak için hemen her aya bir festival veya etkinlik yapılırdı.

  bu arada bu hellowen abd merkezli olup kıta avrupa’sında pek etkin değildir. ancak son zamanlarda avrupa’da da gündem olmaktadır.

  mesela ispanya’da da pek yok ama son zamanlar da daralan ekonomi için onlarda da kutlanıyor.
 • "işli işsiz"lerin çoğalmasından kaynaklanır.