şükela:  tümü | bugün
  • yeter da artık bıktık. anladık üretim yok.

ekleme: arkadaşlar evet bende biliyorum katma değerli ürün üretemediğimizi. aslında pek çok kişiden daha fazla biliyorum. ama hangimiz ülkemize faydalı olmak adına birşeyler yapıyoruz ? hangimiz bir girişim ve araştırma peşindeyiz ? afedersiniz herkes mal gibi oturayım 5 bin maaş alayımın peşinde. oldu canım oldu başka derdiniz ? adam günün 16 saatini uykuda geçiriyor sonra ülkede üretim yok. senin gibi adamlar yüzünden yok üretim ve imalat. hatta tarım , hayvancılık ve bir sürü sektör. hayatında hiç bir iş yapmamış adam bile ekonomik eleştiri yapıyor. sen git bi para kazanmasını öğren sonra eleştir.
  • ...diye bağırdı sığır adam.
  • ne yapalım? o kadar cahil bir halkımız var ki bin değil yüz bin kere söylense ancak anlıyor .
  • bazı kaz kafalılar anlayana kadar söylenmesi gerekir. sonumuz iyi değil görmüyor musun?
  • cidden bunu söyleyen andaval sürüleri aynı zamanda yerli üretim ve marka düşmanıdır. şimdi mi sikersin sabaha mı bırakırsın bunları.
  • #80010326 bu entry giren arkadaşa soruyorum neymiş bu yerli üretim ve markalar söyle de bilelim?
  • üretimin olmayışından bıkmayıp lafından bıkan garip zihniyet.
  • bos konusmasini bilen ancak icraate gecmeyen bir toplum oldugumuzun gostergesidir.
  • e başlık açtık, üretimleri öğrenelim diye. yazmadınız. yazın da bilelim.

(bkz: tamamıyla yerli malı ürünler)
  • bıkkınlık değil gerçektir, şöyle ki;

ülkenin en büyük hatta dünyanın (sanırım ilk onda) kendi alanında en büyük üretim kapasiteli olan şirketlerinden birinde çalışıyorum. hızlı tüketim maddelerinden birini üretiyor bu fabrika ve üretim kapasitesi fransa-belçika ve hollanda'nın toplam üretimini tek başına yapabiliyor.

bu fabrika normalde bu seneye kadar kapasite indirmek yerine sürekli artıran ve ona rağmen zaman zaman yetersiz kalabilen bir fabrikaydı. bu sene bu fabrika üretim hatlarının en büyüklerinden birini kapattı. baya bir çalışan çıkardı çünkü hammadde uzakdoğudan geliyor ve malumunuz dolar aldı başını yürüdü.

zaten azalan üretim, maliyetlerin artması yüzünden iyice azalıyor ve gerçekten durum kötüye gidiyor. ben bu fabrikada geçen yıl çalıştım bu sene okul bitince teklif aldım geri döndüm. fabrikanın yarısı yok. her bölümün yarısını çıkarmışlar.

durum görünenden daha vahim, biz sadece hissetmiyoruz. ama yakın bir zamanda acı acı hissedecek gibiyiz...