• ülkemiz insanlarının ve kurumlarının son zamanlardaki birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan günlerde kantarın topuzunu kaçırıp aşırı yapmacıklaşması durumudur.

iktidarından muhalefetine, zengininden fakirine, milliyetçisinden liberaline herkes o kadar ezbere ve zorlama bir biz biriz edebiyatı kasıyor ki, yıllardır birbirine söven, hakaret eden, ötekileştiren bunlar değil sanırsınız.

hatta öyle aşırı bir yapmacıklık söz konusu ki, her an sokağın başından ayşecik çıkıp hayat sevince güzel şarkısını söylemeye başlayacak ve bütün millet abidik gubidik dans etmeye başlayacak gibi hissediyorum.
  • valla çok eleştiren bir insan olarak, bana yapmacık gelmeyen durumdur.

(bkz: ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi)
  • he yapmacık he amk

illa birisi sıradışı olmak için bok atacak ya, ben de bekliyordum acaba kim çıkacak da "bı birlik biribirlik pızlırı çık yıpmıcık" diyecek diye bekliyordum.

ulan daha ne istiyorsunuz; en son hükümet ve muhalefet partileri ne zaman birlik beraberlik için biraraya geldi ve aynı amaç için aynı kürsüye çıktı?

15 temmuz gecesi ve sonrasında bütün siyasetçiler birlik beraberlik içinde dik duramasaydı ve darbe girişimine karşı koymasaydı acaba şu anda ülke ne durumda olurdu hiç düşünüyor muyuz?

velev ki yapmacık; fethullah'ı maşa olarak kullanan ve ülkeyi karıştırmaya çalışan dış güçlerin gözüne sokulacak bir gövde gösterisidir bu.

yenikapı mitingine dün akşam kimse kimseyi zorla getirmedi. kemal kılıçdaroğlu da devlet bahçeli de ve diğer devlet erkanı da kendi istekleriyle geldiler. bırakın bu marjinal olma ayaklarını da gurur duyun ülkenizle.
  • tabloya bakarsak akp yanlısı olmayan çağdaş, araştıran, öğrenen, bilinçli azınlığın dahi meydanlarda nöbet tutması durumu vardır.

şimdi iki bakış açısı geliyor insanın aklına;

ya artık ucu bize de dokunur, bu adam güçlendi başkan da olacak destek verelimdir.

ya da fetö gibi bir oluşumun gitmesini kutluyorlardır. halkın "kahramanlığını" kutlamak için değildir.

çünkü ülkemizi demokrasi terkedeli yıllar oldu.. gerçek demokrasi mitingi bu değil.. gerçek demokrasi mitingi olsa sen de ben de duramayız yerimizde.
  • bana da yapmacık gelmeyen, ama bünyemde de memleketin geleceğiyle alakalı en ufak bir umut oluşturmayan birlik beraberlik pozlarıdır.

şahsi kanaatimce amaç halkı birleştirmek, siyasetimizdeki dilin ve aksiyonun kalitesini artırmak değildir. darbenin gerçekleşmesi ihtimalinde kodeste, zindanda kanka olacak bu insanlar, topun ağzından kurtuluşlarını bu şekilde kutlamaktadır bir anlamda.

ha ne olsa bu hareketler poz olmaktan çıkar? bence çok basit.

- koltuk sevdalısı olmaktan biraz vazgeçmeliler. hem iktidar, hem de muhalefet. yürümeyen bir şeyler varsa değiştirmeyi bilmeliler. nasıl ahmet davutoğlu değişebildiyse, diğer taraflarda da değişenler olmalı.

- muhalefette kalan partiler, "kelimenin hakkını verme" çabasından kaçıp, muhalefet olmayı her şeye karşı olmakla karıştırmaktan vazgeçmeli.

- iktidar, muhalefetin ileri sürdüğü araştırma, kanun, düzenleme taleplerini oy çokluğuna güvenip -daha doğru bir deyişle oy çokluğunu suistimal edip- bir kalemde silmek yerine, gerçekten halkı ilgilendiren bir konuda talep muhalefetten geldiyse özellikle üzerine gitsin.

örnek: house of cards - yanlış bilmiyorsam s04e09

--- spoiler ---

frank underwood, abd'nin demokrat başkanıdır ve başkanlık seçimleri yaklaşmaktadır. rakibi cumhuriyetçi conway, askere yaptığı bir saygısızlıktan dolayı, yanındaki komutandan özür dilemesini isteyerek onu köşeye sıkıştırır. underwood, kafayı kuma gömmek yerine çıkar paşalar gibi özrünü diler ve çözüm aramak için diyaloğa davet eder.

--- spoiler ---

iktidarımız, madenlerin geliştirilmesi, yolsuzlukların araştırılması ve benzeri şimdi aklıma gelmeyen gayet yapıcı aksiyon önerileri önlerine geldiğinde tek celsede çat diye reddedecekse olmaz olsun böyle birlik beraberlik. zira yapılanlar, bu dediklerim olmayacaksa, kendi hayatlarının kurtulmasını kutlamak ve yaşam güvencelerini pekiştirmek için halkın cebinden toplanan parayı har vurup harman savunmaktan başka bir şey değil.

oh be söyledim. ne olacaksa olsun.
  • akp medyasi tarafindan pompalanandir. sahsen su an milletimin cogunluguna karsi 15 temmuz oncesine karsi daha da bir ofkeliyim.

su an olan olayin, sucu bariz olanin cok bagirarak sucunu saklamaya calismasi oldugunu goremeyen beyinsizlerle beraberlik kursan ne olur kurmasan ne olur.
  • bu hükümeti eleştirmiş biri olarak gerçek buluyorum. hatta bizimkilerin gerçekten nato ve ruslarla ilgili adımları olacak ki bazı bünyelere gaz yapmış, diyerek arttırıyorum.
  • yapmacık! neyin kuyruk acısını yaşıyorsunuz, çocukluğunuzda ne yaşadınızda yediremiyorsunuz destekçisisi olduğunuz partilerle hükümetin vatan uğruna bir kez olsun tek safta yer almasını. dayak yediğin arkadaşının babasının senin babanla muhabbet etmesi mi sizi rahatsız eden, tam olarak bu mu. dünki tabloya laf edenlerin iyi niyetli olduklarından şüpheliyim. türkiye böyle bir kareyi gördü mü bugüne kadar. yapmacık olan sizin fikirleriniz. siz de haklısınız amacı küçük olanın amacını elinden alırsan yapmacık da der poz kesiyorlar da der. böyle devam edin.
  • fetö sosyal medya ekibi fazla mesai yapmış sanırım.
    bula bula bunu bulmuş, çaptan düşmüşler artık.
    eskiden daha iyilerdi bu kaos ve sorun yaratma konularında.
  • davet edilmediğiniz için itibarsızlaştırmanıza gerek yok.

yenikapı'ya davetli değilsiniz ama hiç değilse bir dışarı çıkın bakın bakalım insanların ellerinde neler var. buna yakın bir tabloyu en son 2002 dünya kupası'nda gormüşüzdür.
hesabın var mı? giriş yap