şükela:  tümü | bugün
 • yobazlıktır.

  dindar kesim de sözde ilerici geçinen tayfa da bu bozuk düzende tamamen zır cahil bir şekilde yaşıyor. ısid yalakası hayvani kesimden ta atatürkçü kitleye kadar hepsi eğitimsiz ve kalitesiz insanlardan oluşuyor.

  herkes inandığı saçma fikirlerin ve -izm'lerin salt doğru olduğuna inanıyor ne yazık ki. doğruların değişebileceğine, insanların farklı hayatlara sahip olabileceğine zerre tahammül ya da inanç yok.

  üzücü gerçekten..
 • "yanılıyor olabilirim"
  bunu söyleyebilen insan çağdaştır. hiçbir şekilde (deneysel ya da teorik olarak) doğruluğu ispatlanamayacak ideolojileri ölümüne destekleyen güruh, ülkedeki kutuplaşmanın sebebidir. insanların çoğu maalesef ki fikirlerine yanılma payı koymuyor.

  fikirler doğru ya da yanlış olsun fark etmez. insanlığı ileri götüren şey o fikrin bir gün çürütülebileceğini bilerek yaşamaktır.

  ikinci olarak ise birkaç entryde daha bahsettiğim "üslup sorunu" geliyor. en basitinden 'evrimci-müslüman' (bunu böyle yazmak istemezdim) tartışmaları. evrimin gerçekliği şüphe götürmez olmasına rağmen savunucularında müthiş bir sinir ve öfke var. bunu herhangi bir başlığa bakarak görebilirsiniz. yahu sen evrimin ne olduğunu iki gün önce internetten öğrenmedin mi? insanlara soru sormak için neden fırsat vermiyorsun? üstelik soru sorulunca hakaret ediyorsun. bu bence, kimsenin bilmediği, bilse bile umursamadığı bir hakikati keşfedince ortaya çıkan baş dönmesidir. insan haliyle ne yapacağını şaşırıyor, hararetle (ve hakaretle) bu hakikati savunmaya çalışıyor. bu çalışmalardan ilk etapta sonuç alamayınca sinirleniyor ve küfrediyor.

  insanları bir konuda ikna etmek istiyorsanız mümkün olduğunca sabırlı ve sükunetli olmalısınız. fikrinizi savunmak için ettiğiniz her küfür insanları fikrinizden soğutuyor.
 • fanatizm