şükela:  tümü | bugün soru sor
  • trump'ın tweetinden sonra gördüğüm ve epey şaşırdığım elem olay.

adamlar bu olaydan bile fırsat elde ederek "esad ile görüşün, panzehir bu." falan diyorlar. fırsatçılık yapmaya çalışıyorlar.

elbette, türkiye'nin suriye'de düzlüğe çıkması için esad ile anlaşma yapması şart ama bu asla direkt olmamalı. hele bugünlerde hiç olmamalı. abd bütün resmi organlarıyla türkiye'nin kürt katliamı yapacağını açıklıyor. bütün yahudi medyası türkiye'nin soykırıma girişeceğini yazıyor.

bizim ülkedeki rus piyonları da bütün dünyada katil sayılan esad ile görüşme türküsü tutturmuş.

ulan siz geri zekalı mısınız? bir de esad ile resmi yollardan iletişime geçip bütün dünyadaki imajımızı abd'nin istediği şekilde katile mi çevirelim?

gerçekten bu ülkedeki amerikancılar ayrı dert, rusçular başka bir dert. bu ulusalcı gözüken ama uzaktan yakından alakası olmayan zevatları tespit etmek için idlib hakkında söylediklerini iyi analiz edin. rusya'ya çalışanlar idlib konusunda türkiye'nin güvenliğini, etkinliğini düşünmeden direkt rusya merkezli düşünürler. ben birçoğunu tespit etmiştim bugün yanıltmadı hepsi ağız birliği yapmış gibi "esad ile görüşün çözüm bu!" diye haykırıyorlar.

bu yapılan başka ülkenin ülke içindeki sesi olmaktır, hainliktir.

türkiye zaten heyetler yoluyla suriye hükümetiyle görüşüyor. bunun bir tık ötesi türkiye'nin imajını kaybetmesidir. elbette olay buraya gelene kadar esad ile görüşme olacaksa olmalıydı fakat olmadı. şimdi bu durumdayken esad ile görüşmeye kalkışmak avrupa basınına "türkiye-suriye el ele kürtleri katlediyor!" manşetini vermekten başka bir şey değil.

beşşar esad bir katildir. katil olması bizim umrumuzda mı? suriye halkı için hayır ama türkiye'nin imajı için evet. ne mezhepçilikten gözü dönmüş bir aptal gibi esad'a büyük lider gibi bakıyorum ne de aşırı islamcı bir aptal gibi esad'a düşman gözüyle bakıyorum. ankara merkezli şekilde olması gerekeni söylüyorum.

ayrıca panzehir esad ile görüşmek değil. bu da yanlış. panzehir türkiye'nin bir an önce başka gelişmelere izin vermeden suriye'ye girmesi. sürekli iyi bir şey olacak diye bekleniyor sanırım ama bekledikçe başka denklemler oluşuyor. sonraki denklemin iyi olacağının bir garantisi yok. türkiye doğu fırat için kozunu kaybetmemeli. giriş sonrası birçok şey belli olur. esad da seve seve oturur bizimle masaya suriye'de istediğimizi yaparsak. türkiye esad'a değil, esad türkiye'ye mecbur kalır.

bir taraftan amerikancı piyonlar, bir taraftan rus piyonları. bunlar acaba bu köpekliğe soyunurken hiç utanmıyor mu?