şükela:  tümü | bugün
  • uzun uzun yazmaya gerek yok. siyaset yapan vatandaşlara bakıyoruz. (milletvekili, parti yöneticileri vs.) çoğu kalem tutmasını bilmez. bir konuda yeni bakış açıları yok. bilgi üretimi yok. vatandaşa yol göstermekten aciz. ne yapsak ki şimdi bunlarla? nası eğitsek ki bu siyasetçileri? bilemedim şimdi.
  • bence bunun temel nedeni, türkiye'deki siyaset ahalisinin çok pislik insanlardan oluşmasıdır.

an itibariyle siyasi bir partiye üyeyim. ancak hiç gidip uğraşmak istemiyorum. bir ilçede en leş adamlar tutuyor köşeleri.

yaşamını bi şekilde güzelleştirebilen insandır zeki insan. gidip de bi hanzolarla muatap olup yaşamının tadını kaçırmak istemiyor.
  • tutuklarlar efendim, hepsini tek tek tutuklarlar biraz kafasi calisan biri girip seviyeyi yukseltse. kurnaz olmayacak yalniz, onlardan kiyamet gibi var siyasi tarihimizde. zeki olacak ve bir de ustune cevik ve ahlakli olacak. acimazlar iki yil iddianamesiz iceride tutarlar.
  • siyasetin karizma gerektirmesi sebebiyledir.
    tek başına zeka siyasette başarı getirmez.
  • çünkü zeki adamın temel özelliği sorgulamasıdır. zeki adam evvela sorgular. ayrıca biat da etmez; çünkü biat ettiğin kişi de sorgulanabilir.

e bu kadar sorgulayan insanı barındırırlar mı partilerde? "acaba başkanımız burada hatalı mı?" dersen; hemen disipline sevk; oradan da yıllarca emek verdiğin partiden şut.

ayrıca türkiye'deki liderlerin hiçbiri yanında kendinden zeki adam istemez. çünkü kendinden zeki adam eşittir yeni rakip. o sebeple türkiye'deki siyasetin lider kadar zeki olduğunu düşünebiliriz. çünkü lideri aşan bir zekaya en başta lider müsaade etmez. bunu da sadece akp için değil, tüm partiler için söylemek mümkündür. akp demokratik değil de chp çok mu demokratik misal?
  • platon'un yıllar önce belirttiği hadise. "politika ile uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptallar tarafından yönetilerek cezalandırılırlar."
  • yurt dışına gittiklerindendir.

(bkz: beyin göçü)
  • zaten politika zeka işi değildir, yürek işidir, ruh işidir. yalan yanlış,doğru,gerçek farketmez. yeterki kitleyi etkile,sonra vur geç.
  • zeki olduklarından sebeptir.

hangi akıllı, hangi dürüst, hangi düzgün adam siyasete girer?
    doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye atalarımız boşuna mı söylemiş?
  • dürüstlük ile zekiliği karıştırmış yazar beyanı.