şükela:  tümü | bugün
  • bu soruya hepimizin vereceği cevap (bkz: arz-talep) der geçeriz ve detayını bir çoğumuz bilmeyiz. günümüzde 24 saatte 10 kuruş yükselen dolar ve euronun neden bu kadar yükseldiğini anlatacağım.
    ($:5.25. & €6.06 )`:1 ay sonra bu değerler ne olur düşünmek bile istemiyorum`

milletlerarası döviz borsaları24 saat sürekli olarak çalıştıkları için döviz fiyatları (kurları) sürekli olarak değişirler.
    ülkeler döviz kurunu neye göre belirler ?

bir malın fiyatı, arz ve talebinin kesiştiği noktada belirlenir. bu basit mantıkla hareketle piyasadaki döviz arzının ve döviz talebinin kesiştiği nokta da döviz kuru düzeyinin belirlenmesinde yardımcı olur.

döviz talebi en genel ifadeyle, bir ülkenin dış dünya ile yapmış olduğu alışverişte ortaya çıkan açıktır. yani aldığımız mallar, sattığımız mallardan fazla ise benim daha fazla mal ithal etmem için ne kadar daha dövize ihtiyacım olduğu benim döviz talebimi gösterir.

döviz arzını ise ülkeye gelen sermaye hareketleri olarak anlatmamız mümkün. örneğin, dış dünyadan bize açılan krediler, yatırım amaçlı ülkemize giren döviz yada ülkenin kasasında yani merkez bankası’nın elinde bulundurduğu döviz rezervi bize döviz arzını verir.

eğer bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsada buna bağlı olarak eksi değerde işlem görecektir. borsanın olumsuz yönde ilerlemesi demek de döviz cinsi araçların (dolar, euro vs.) daha da pahalılaşması anlamına gelir. fakat siyasi faktörler iç piyasadaki dönen dövizin miktarının etkisine göre daha hafif etkilerde bulunur. yani dövizin kurunu belirleyen ana faktör siyaset değildir.

velhasıl kelam

döviz talebi en genel ifadeyle, bir ülkenin dış dünya ile yapmış olduğu alışverişte ortaya çıkan açıktır. yani aldığımız mallar, sattığımız mallardan fazla ise benim daha fazla mal ithal etmem için ne kadar daha dövize ihtiyacım olduğu benim döviz talebimi gösterir.

döviz arzını ise ülkeye gelen sermaye hareketleri olarak anlatmamız mümkün. örneğin, dış dünyadan bize açılan krediler, yatırım amaçlı ülkemize giren döviz yada ülkenin kasasında yani merkez bankası’nın elinde bulundurduğu döviz rezervi bize döviz arzını verir.