şükela:  tümü | bugün
  • haftalık en kısa ve en uzun çalışma saatlerine sahip ülkeler infografiği.

and the oscar kime gitmiş tahmin edin...

http://getvoip.com/…17/which-country-works-longest/

http://getvoip.com/uploads/howmuchpeoplework.png
  • ben hep 50 saat çalış.. şaka şaka işsizim.

şanlı türkiye'm. şükür rabbime birinciyiz. inşallah yakında 60 saat olur.
  • günde kaç saat çalışıyorlarmış, öğle tatili, giriş çıkış ne zaman gibi konuları merak ettiğimdir. önemli olan, gün bitip eve saat kaçta vardığın benim için.
  • atatürk'ün türk milleti çalışkandır, türk milleti zekidir deyişinin nasıl türk milleti çalışkandır, türk milleti kerizdir'e evrildiğini gösteren çalışma.

ayrıca bir türk olarak söylemekten hicap duyuyorum ama son derece tembeliz, her işin kolayına kaçan bir kurnazlığımız var ve tüm bunlara rağmen kuyruklarımız tava sapı gibi dik, eleştiri vs. kabul etmiyor, dahası bol bol eleştiriyoruz.

hem kel hem foduluz yani.

hani hep dürüst, çalışkan siyasetçiler ve yöneticiler istiyor ya bu halk..

halkın kendisi ne kadar dürüst, ne kadar çalışkan?

dünyanın en çok çalışan ülkesiyiz şu grafiğe göre. soruyorum: ne kadarı üretime dönüyor bu eforun?

ne maddi (bilimum somut ürün) ne de manevi (bilim, sanat, fikir vs.) üretmiyor bu toplum.

bütün gün ofiste oturup dizi seyredenlerin, avm'lerde sabah 10 akşam 10 olmak üzere 5-6 gün çalışanların eseri bu.
  • oecd'nin daha iyi yaşam endeksi'ne göre, türkiye'de bir haftada ortalama 50 saatin üzerinde çalışanların oranı %34. oecd ortalaması ise sadece %13. türkiye, bu göstergede değerlendirilen 38 ülke arasında son sırada yer alıyor.

detay: türkiye'de çalışma yaşamı
  • turkiyenin en buyuk sorunlarindan birisidir.

ornek vermek gerekirse, turkiyede iscilere is kanununda sinirlanan haftada 45 saatten fazla calismaniz ve calistirilmaniz yasaktir (evet istesen de calisamazsin kanunen zira kapasiteni asan is yaparsan kaza riski artar, verim duser, kar degil zarar edilir vs) diye anlatan is guvenligi uzmanlari bile haftada 45 saatten cok daha fazla calistirilmaktadir. hakkini ara kardesim diyerek calisani bilinclendirmesi icin var olan kisilerin kendisi bile asiri calistiriliyorsa zaten diyecek bir sey kalmamistir.

santiyeci oldugum icin biraz da muhendislerden ve teknikerlerden ornek vereyim.

yabanci ulkelerde isin gerektirdigi kadar personel ise alinir ve is surekli devam etmesi gerekiyorsa vardiyali calistirilir. o yuzden adamlarin santiyesinde proje muduru, santiye sefi, gece kaba isler sefi, gunduz kaba isler sefi, gece ince isler sefi, gunduz ince isler sefi, saha muhendisleri, teknikerler ayri ayridir ve gerektigi adettedir. ancak turkiyede teknik sartnamede bir tek santiye sefi bulundurulmasi zorunlu kilinir. ve o tek kisi gunduz de calisir gece beton dokulurkennde durur, muhasebeci de odur, tasarim ofis sefi de odur, saha muhendisi de odur, teknik ofis sefi de odur, ofisboy da odur, proje muduru de odur. bir saat oncesinde trilyonluk projenin patronlarla ve yonetim kurullari ile toplantisina da o girer bi saat sonrasinda sahada kalfalik da o yapar. on kisilik calisir ama maas olaral yarim kisilik maas alir.
  • öğretmenlere saldırı timine haber verildi. yoldalar efendim.