• bunu bir tek ben mi fark ettim bilmiyorum ama böyle bir şey gerçekten var

yurtdışında defalarca bulundum ömrümün son 6 yılını ise balkanlar'ın muhtelif ülkelerinde yaşayarak geçiriyorum. hadi balkanlar genel itibariyle soğuk, iklimsel bir şey diyelim ama gezip gördüğüm diğer ülkelerde de dışarıda hiç bir zaman ülkemizdeki kadar kedi görmedim

bir de şu var, ne zaman yurtdışından türkiye'ye bir arkadaşım gelse ilk söylediği şey, ''burada amma çok kedi var'' oluyor.
  • cinsel açlığın afrikası olan ülkemizde kediler boş durmuyo
  • sokaklarında kediler gezen ülkemizi bi çok ülkeden ayıran nadide bir ayrıcalık.
  • sokalarında ayı gezmesinden iyidir...
  • edit: hayır

gelişmemiş belediyecilik anlayışının ve evcil hayvanlara olan önyargının bir sonucudur.

edit: ya da kediler dünyayı fethetmeye türkiye'den başlamıştır. jeopolitik konumumuz, herkesin bizi kıskanması vb durumlar kedilerin dikkatini çekmiş olabilir.

böyle bi şey olabilir mi lütfen olsun çünkü
  • (bkz: kedi lobisi)
  • abd'deki gibi peta vb. kuruluşların toplayıp "kimse bunları sahiplenmedi, o yüzden bu hayvanları öldürüyoruz" gibi kılıflar uydurup öldürmesinden iyidir dediğim olay.

peta kills animals isteyen bakabilir.
  • yurtdışında yaşayan insanların evcil hayvanlarını geçici bir heves yalnızlık giderici bir oyuncak olarak görmemesinden olabilir.

en son amsterdamda çekimini yaptığım iki yerin de ikişer kedisi vardı. çekimden sonra sohbet ettiğimizde bana bir çok dükkanın kedisi olduğunu söylemişti. malum kanallara çok yakınız diye de eklemiştı.
  • o kadar aygır, ayı, öküz varken sadece kedilerin ilgi çekmesi daha ilginç bir durumdur.
  • sokaklarda kedilerin olması değil, kedilerin sokakta olmasıdır problem olan. bu hayvanlar doğal yaşam alanlarını terkedip de şehre gelmiyorlar. bir kaç nesil önce insanlarla birlikte yaşadıkları evden atılan, terkedilen kedilerin yavruları hepsi. sokaklarda araba altında ezilme, birisi tarafından tekmelenme, başka bir hayvan tarafından saldırıya uğrama, soğuktan ölme, hastalık kapma vs. gibi tehlikeler ile sokaklarda rahat ve mutlu yaşadıklarını düşünmüyorum. o yüzden sokakta gördüğüm her kedi için üzülür, onları evlerinden atılan, terkedilen sokak çocukları gibi görürüm. ve şehirlerin sokak çocukları ile dolup taşması ayrıcalık değil, üzülünecek bir durumdur (bu yazdıklarım köpekler için de geçerlidir).
hesabın var mı? giriş yap