şükela:  tümü | bugün
  • fransız ihtilaliyle başlayan ve günümüzde etkisini daha derin hissettiren milliyetçilik akımı son zamanlarda ülkemizde oldukça kesin çizgilerle etnik ayrıma neden oldu.

türk milliyetçiliği, kürt milliyetçiliği, ermeni, çerkez ve diğerleri... herkes kendi etnik kültürüne baglanıp, soydaşını tutmaya başladı. bu iyi mi kötü mü bilmiyorum ama, fransiz ihtilaline destek veren (ismi aklıma gelmedi) bir düşünürün sözü var, milliyetçilik akımı devletleri milletlerden öte, kabilelere kadar parçalayacak... bu söze bakılırsa durum kötü.

bunun önüne sözde değil özde bir islam anlayışıyla geçilebilir. başka türlü zor.
  • milliyetçiliğin değil milliyetçi gibi görünen şovenlerin artmasıdır o zira kafaları milliyetçiliğe basacak kadar gelişmemiştir.
  • türkiye'de milliyetçilik falan yoktur. türkiye ne milliyetçiliği anlamış ne de anlamaya çalışmıştır. kendine milliyetçi diyen goygoycular, bir de amerikan dayatması ideolojisine sahip stepneler vardır. bunların ülkeye bir gram faydaları yoktur.
  • ülkede milliyetçilik artmadı, akp'nin izlediği anti-türk/çü politikalar (türk diye bir ırk yoktur söylemleri, türk bayrağının, türkiye cumhuriyetinin adının değişebileceği tartışmaları, uzun'un tek millet deyip de bir türlü o milletin adını koyamaması vs.) tüm bunlar insanlara türklüğünü savunma, türküm deme zorunluluğu doğurdu. bir de böyle bir ortamda 'ben türküm' desen hemen faşist yaftası vurulur oldu. faşist değilim oğlum, türküm sadece. fransız gibi ingiliz gibi ne olduğumu söylüyorum sadece.
  • keşke daha artsa da bir an önce özelleştirmeyi bırakıp, sosyal devlet anlayışına geçsek. evet, o kadar ulus bilincinden uzağız.