şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: sesimizin duyulabilmesi için ekşi sözlük dahil her platformdan destek gerekiyor. mümkün olduğunca ön plana çıkartalım.

ön edit 2: internette kalite hareketi sadece upload hızlarının artırılması için değil, bütün internet sorunlarının çözülmesi için mücadele ediyor. "bu sorun varken sıra buna gelmez" demeden her biri için destek vermemiz, sesimizi duyurmamız gerek.

özet: evde kaldığımız şu dönemde upload hızlarının gerekliliğini artık anlamayan kalmadı. yıl olmuş 2020, vodafone ingiltere’de 40 sterline 1 gbps simetrik tarife, portekiz’de 28 euro’ya 1000/200 mbps tarife satarken; romanya’da insanlar 1000/500 mbps için 40 ley öderken ülkemizdeki iss’lerin maksimum 5 mbps upload vermesini kabul etmiyor, #uploadhızlarıacilenartmalı etiketiyle sesimizi duyuruyoruz.

https://twitter.com/…eti/status/1248950991321477123

(bkz: internette kalite hareketi)

tanım ve okunması tavsiye edilen bilgiler:

2020 yılında dünyada birçok iss uygun fiyatlara simetrik (upload ve download hızları eşit) ve yüksek hızlı internet satarken ülkemizde hizmet veren iss'lerin her açıdan yavaş interneti yüksek fiyatlara sattıkları yetmiyormuş gibi upload hızlarını maksimum 5 mbps'ler seviyesinde dayatması rezaletidir.

bu içeriği gördüğümüze göre hepimiz internet kullanıcısıyız. sesimizi artık çok daha net bir şekilde duyurmamız gerekiyor. twitter’da şu etiketi tt yapmadan bize uyku olmasın: #uploadhızlarıacilenartmalı

koronavirüs salgını nedeniyle herkesin evde kalmak zorunda olduğu ve internete çok fazla ihtiyaç duyduğu bugünlerde internet hızlarının önemi artık herkes tarafından iyice anlaşıldı. önceden upload kavramını bilmeyen ya da bilip de işe yaramadığını düşünenler de artık upload’a her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. uzaktan eğitim alan öğrenciler, eğitim veren eğitmenler, evden çalışanlar, şirket ağına bağlanmak zorunda kalanlar, işi teslim etmek için bir yere yüklemek zorunda kalanlar, tanıdıklarıyla internet üzerinden sosyalleşenler gibi milyonlarca insan internetin ve yüksek hızın gerekliliğini çok derinden hissediyor. download hızları zaten düşükken upload hızları ise gülünesi seviyelerde. internet kullanıcıları olarak iss’lerin bize dayattığı düşük hızları asla kabul edemeyiz.

ingiltere’de vodafone 1000 mbps simetrik sınırsız interneti 40 sterline satıyor.

portekiz’de yine vodafone 100 mbps simetrik sınırsız interneti 28 euro’ya, 1000/200 mbps sınırsız interneti ise 39 euro’ya satıyor.

romanya'da 1000 mbps / 500 mbps sınırsız internet 40 ley (61 lira).

bulgaristan’da 1000 mbps simetrik sınırsız internet 100 leva (374 lira), 100 mbps simetrik sınırsız ise 25 leva (95 lira).

bizde ise 1000 mbps simetrik internete ulaşmak için ancak metro ethernet satın almamız gerekiyor. bu da yaklaşık 35000 lira! evet, 35 bin lira!

özellikle fiberde teknik olarak simetrik (gönderme hızlarının indirme hızlarına eşit olması) bağlantı verilmesinin ve vdsl için de yine download hızının en az yarısı kadar upload hızı verilmesinin önünde hiçbir engel yokken, iss’ler bizleri 2020 yılında hâlâ 2 mbps ile 5 mbps arasında upload hızlarına, hatta büyük bir kullanıcı kitlesi için hâlâ adsl gibi çağdışı teknolojide 1 mbps altındaki upload hızlarına layık görüyor.

#uploadhızlarıacilenartmalı

bu etiketi kullanarak yetkili yetkisiz herkesi haberdar edelim, sesimizi artık duyuralım!
  • birçok yere altyapı yapılmayan bir ülkeyiz ki yapılan yerlerde yeterli değil. bu duruma acilen el atılması gerektiğini düşünüyorum destekliyorum
  • bugün beni arayan fiber internet sağlayıcım 10mbps hıza sahip fiber (!) internet taahhüdümü 5 liracık indirimle 90 liraya uzatmayı isteyip istemediğimi sordu.

ben de evet dedim.

(bkz: hayat işte)

tanım: rezalet gibi rezalettir.
  • krizi fırsata çevirmek isteyen bazı sözüm ona akıllıların rezalet diye savundukları vasatımsı hede.

gidin evinizde monopoly oynayın, upload/download neyinize sizin...
  • rezaletin daniskasıdır. 400 mbps 10 euro burada fiber internet. evde interneti ikiye
    bölsen bile iptv de sıkıntı yok, video izleme sıkıntı yok, online oyun sıkıntı olmuyor. surf internet zaten saymadım. en kötü 80 mbps ye düşüyor. o da wifiden de kullanan olursa eve gelen misafir vb.. yoksa gece tek başına gece 350 yi hatta 380'i bulduğum oluyor.

not: eyfelin memleketinden yazıyorum.
  • herkesin zorunlu olarak evden çalıştığı şu günlerde daha da ön plana çıkmış bir rezalet. ben zaten bundan önce de sürekli dile getiriyor, sitemlerimi yapıyordum ama şu günlerde upload hızlarının ne kadar önemli olduğu daha geniş kitleler tarafından da fark edildi.

upload hızlarıyla ilgili internet sağlayıcıları resmen üç maymunu oynuyorlar. yazdıklarımızı görmezden geliyor, aradığımızda da "talebinizi ilgili birime ilettik" laflarıyla geçiştiriyorlar. zaten bizim için değil, teknoloji basını çalışanlarının da upload konusunda soruları görmezden/duymazdan geliniyor sürekli! bu konuda artık bir şeyler yapılmalı, upload hızı isteyen hizmetleri "amann zaten türkiyeden kullanamam" diyerek bir kenara atmaktan bıktım!
  • evet var böyle bir rezalet. birileri daha çok kar etmek için bu rezaleti görmezden geliyor.
    bakalım kotayı kaldıranlara bu konuda ne yapabilecek.
  • upload mı? önce download hızını sabitlemeleri gerekmekte.
    16mbps hızı olan internet tarifesi sattı bana ttnet. işten dolayı sadece akşamları 1-2 saat kullandığım için durumu farketmedim. fakat ben aylarca 4-6 arası kullanmışım o tarifeyi. eve geçince durumun farkına vardım. bu süreçte de kimseye ulaşamadığımız için bu şekilde kaldım. dahası zaten altyapı olarak buraya 16 verilemiyor onu anladım. maksimum 9 veriliyor. o da iyi günde. işin kötü tarafı şu ki başka ülkelerde hızlar inanılmaz seviyelere çıkarken bizim ülkemizde durum çok kötü. inanılmaz fiyatlara çok kötü hizmetler alıyoruz.
  • ülke içerisindeki veri trafiğini (bkz: türk telekom) ve (bkz: turkcell superonline) bulgaristan üzerinden çeviriyordu daha bir iki sene öncesine kadar telekomdan ping attığınızda superonline a varana kadar burgas varna gezinip duruyordu veriniz daha (bkz: ıxp) ya da (bkz: peering) e önem vermeleri gerekiyor.
  • destek verilip üste taşınması gereken rezalettir.