şükela:  tümü | bugün
  • var böyle bişey. bugün uzun süredir uğramak zorunda olmadığım, ancak 1 günde canıma tak ettiren durumdur. hastanenin suratsız sekreterlerinden sevimsiz, samimiyetsiz doktorlarına kadar hastane çekilecek bir yer olmaktan çıkmış halde. hemen örnek zincirlemesini şöyle anlatayım. belimi sakatladım sporda, sonra ağrı kalçaya indi. fıtık olduğunu düşündüm doktor gittim. önce mr a yönlendirildim. mr çeken artık doktor mu oluyor bilmiyorum, çeken kişi asılmaya başladı ve beni sosyal medyadan bularak arkadaşlık isteği gönderdi. normalde orda kıyamet koparırım ama odada yalnız olduğumuz için bişey demedim, çekindim.
    sonra bugün mr sonucumu almaya gittim. daha önce girdiğim doktor 1 ay olmayacakmış, bana başka doktordan rica etmemi istediler, çünkü randevum yoktu. şansımı denemek istedim, doktorun yanına gittim. 'merhaba ben ra..' diye başlarken adam yüzüme 2 sn baktı, konuşmamı dinlemeye devam etmeyip bastı gitti. ben kalakaldım olduğum yerde. sağlık bakanlığını arayıp şikayet ettim.
    başka doktorda denedim şansımı, sağolsun dinledi kabul etti. odasına girdim mr sonucuma baktı, yaa hiçbişey yok çok minimal başlangıcın var bişey olmaz bişey olmaz demeye başladı. minimal ise neden hergün ağrım var neden kalçam hep ağrıyor dedim, bişi yokk bişi yok dedi. peki bel ağrım 20 gün sonra kalçama indi, daha önce gelseydim fıtık olmama ihtimalim olur muydu ben mi geç kaldım diye sordum, yaa bişi yok yok,hiçbişi yok ters bi hareket yapmışsındır, dur ağrı kesici yazim bunları al.

baktım ne dinlediği var ne önemsediği, çıkktım odadan. minimal bi fıtığım var ama hergün ağrıyor. bişeyim yok ama sürekli ağrı kesici almak zorundayım. doktorların tavrı bir an önce 2-3 bişey söyleyip hastayı göndermek olmuş. sonra da başlarlar kaç sene okuduk bilmem ne diye. e her ay 20 bine yakın maaşı alıyorsunuz, tatmin etmeyen tam olarak nedir? 4 sene okuyup 4 bine doktor olsaydınız madem. ben kimseye eğitimi yüzünden ekstra saygı duymak zorunda değilim ki. nefret ettirdiler bugün.

ve madem ben devlette istediğim tedaviyi alamayacağım, ilgiyi göremeyeceğim, özel hastaneye gitmek zorundayım. e ben özele gideceksem neden vergi verip doktor maaşlarının ödenmesine katkıda bulunuyorum? gerçekten çok sıkıldım ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. ben de çalışanım zırt pırt izin alıp rapor alıp doktor doktor mu gezeceğim?

yani eğitimden başka hiçbişeyleri yok. ne ilgi, ne önemseme, ne alaka. bişiii yokk bişii yokk, küçücükk, minimaall. ama hergün ağrı kesiciyle kafa yapmaya devam. yazıklar olsun.

edit: benim erkek arkadaşım burda yazar. mr çekilirken olanları kendisine de anlattım. heralde yalan söylüor olamam. ben prenses olduğum için asılmadı bana, aslında her gülen yüzlü kadına yavşadığı gibi bana da yavşadı. facebooktan bulup ekledi. bunun nesini savunuorsunuz, neden burdan vurmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum. tekrar mr almaya gideceğimden ve karşılaşma ihtimalimden dolayı o gün değil, bugün kendisini şikayet ettim. merak etmeyin.

aşağıda katkın ne diye sormuş biri. ben öğretmenim. haddini bil. velev ki bir temizlikçi olayım. sen doktor olurken sana sunulan fırsatlar bana sunulmadığı için, ve dolayısıyla sen doktor olup gayet kaliteli hayat yaşar ve katkın da fazla olurken, ben sefil hayatımda sesimi kesip oturacak mıyım? ikinci kez yazıklar olsun.

edit2 : yüzüme bakmayan doktor hasta alacağı için değil, hastaneden çıkacağı için beni dinlememiş. sekreterine hemen gidip sordum, e ona gidin dediniz beni dinlemedi bile ne oluyor dediğimde, hastası kalmadığını çıkacağını söyledi. bu yüzden şikayet ettim. yine olsam yine ederim.
  • bugünün doktor başlığına hoşgeldiniz.
  • (bkz: türkiye'deki doktorların kalitesizliği)
    (bkz: türkiye'de doktorların beceriksiz olduğu gerçeği)

(bkz: aramaya inanmak)

edit: oğlum niye küfür ediyorsunuz? ben doktorlarımız kalitesiz mi dedim? zaten daha önce açılmış bir başlık, tartışılmış bir konu var ortada. ben sadece benzer başlığın yeniden açılmasına tepki gösterdim. okuduğunuzu da anlamıyorsunuz. bu zekayla nasıl doktor oldunuz siz? hayret bir şey.
  • bugün kadın doğum uzmanı olduğunu söyleyen yazarın attığı mesajları görseniz, kesin bu hastalarını taciz ediyordur diye düşünebilirdiniz. ailemizde ki doktorları tanımasam, bunun gibilerle aynı kefeye koyardım.

insanların genelleme yapmasının asıl sebebi doktorların ta kendisi. bugün entry giren yazara, her gelen ana bacı küfür etmiş.ilgili entry doktorsun sen, kendini küfür etmeden de ifade edebilirsin. aktrol gibi davranmayı bırakın. sizin yüzünüzden doktorlara olan sempati kalmadı.
  • 20 bin maaş az olmuş 40 olmasın?
  • "e ben özele gideceksem neden vergi verip doktor maaşlarının ödenmesine katkıda bulunuyorum?"

sağlık sektörünün son 10 yıldaki evrimi bu cümlede gizli.
  • hasta kalitesine göre çok çok iyi seviyede olan kalitedir.

doktor kardeşim her gün yeni bir havadisle geliyor. dünkü:

“abi gece 1’de yaşlı bir adam geldi. sordum neyin var? ishalim dedi. ne kadar süredir diye sordum. bir saattir ishalmiş. adam bir saattir ishal olduğu için acile gelmiş. yemin ederim acile gelen hasta şikayetlerinin en az yarısınınki bende de var.”

ondan sonra doktorlar çok kalitesiz yauu.
  • çoğu dr. hemen sizden sene dönüyor. ama istisnalar da var. onlar da daha yaşını başını almış olanlar.
  • kadın doğum uzmanı arkadaşım aylık 8 alıyor ve adım gibi yüzde yüz eminim.
    bu dr milletinin parasını düşünmediğiniz zamanlar gelecek mi artık.
  • haklısınız demeden edemeyeceğim. haksız olduğunuz noktaları göz ardı etmemenizi rica edeceğim yine de.

1.yüzünüze bakmayan, konuşmayan, işinizi hızlıca halletmeye çalışan bir doktor sizden sonra çok önemli biri gelecek diye sizi acele ettirmiyor. sizden sonra gelenleri ve sizden önce orada olanlara da aynısını yapıyor çünkü muayene süresi yetmiyor.

bu kadar aç gözlü olmayın az hasta alın diyebilirsiniz ancak maalesef ki günlük hasta sayısını biz doktorlar seçmiyoruz. o şikayetinizi doktorları şikayet ettiğiniz sağlık bakanlığına iletmelisiniz.

size bir garezi yok kimsenin sonuç olarak.

2. mr-bt-rontgen. bunların hepsini teknisyenler çeker. doktorlar orada bulunmaz. ama yapılan bir terbiyesizlik varsa şikayette bulunun tabii ki. ancak size cevap vermeyen doktoru şikayet ettiğinizden bahsetmişsiniz fakat teknisyenle ilgili bir işlem yaptığınızdan bahsettiğinizi göremedim.

3. devlet hastanesinde istediğiniz sağlık hizmetini alamıyor ve özele gitmek zorunda kalıyorsunuz. bu çok kötü ve bir o kadar da doktorları ilgilendirmeyen bir durum. herhangi bir vergi ismi varsa elinizde -turk tabipleri vergisi gibi adi olan- lütfen paylaşın hep birlikte öğrenelim.

işini düzgün yapmayan devlet memurunun ve milletvekilinin maaşı da sizin cebinizden çıkıyor aynı mantıkla. ömrünüz boyunca kullanmadığınız bir devlet dairesindeki personelin de. onlara da itiraz ediyor musunuz?

yanlış anlamayın ona itiraz etmiyorsanız buna da itiraz edemezsiniz demiyorum. tam aksine, buna itiraz ediyorsunuz da ona neden itiraz etmiyorsunuz diyorum. çünkü bu en doğal hakkınız. ve doktorlara karşı gayet kullanabiliyorsunuz bu hakkınızı.

işini kötü yapan doktorlar muhakkak vardır. işini kötü yapan mühendis, memur, polis hatta milletvekili bile vardir eminim. bunlari engelleyelim hep birlikte. çözüm üretelim. ama bu sürekli birbirimizle çatışarak olmaz.

paranız varmış özel hastaneye gitmişsiniz. parası olmayanların tepkisi ne oluyor sizce bu düşünce yapısının aynısı olduğunda? şiddete başvuruyorlar. ve emin olun siddetle hicbir şey çözülmüyor.

sizin kadar biz doktorlar da devlet hastanelerindeki sistemden şikayetçiyiz. siz de şikayetçi olun. ama ne olur biraz bizimle iş birliği yapın. biz orada sizlerin hayatını iyileştirmek için varız.

kendinize gösterilen tepki ve ilgiyi karşınızdaki memurun ne kadar kazandığına göre ölçerseniz yanılırsınız. size iyi ilgi gösterenler siz maaşını ödüyorsunuz diye düşünmüyor. günümüz sisteminde doktorluk sistematik bir şekilde para kazanılan bir meslek olsa da doktorluk zanaat değil bir sanattır. ve hekimlerin buyuk bir kismi hastalarını dolar isareti olarak görmezler.

olayı uçlara çekmeyi sevmem ancak, muhtaç kaldığınızda ki insan olduğunuz için kalacaksınız, biz sanatkar hekimler her zaman size yardım etmeyi samimi bir iş olarak göreceğiz. bu düşüncede olan hekimlerin sayısı az değil. ne olur bizimle iş birliği içinde olun, siz daha saglikli tedaviler alin, biz de bu iletişimimizi bizim gibi düşünmeyen hekimlere gösterelim ve düzeltelim.

ama iş sizde bitiyor sevgili hastalar. sorunun bizden değil sistemden kaynaklandığını anlayın artık lütfen. özel hastanede çalışan doktorlar yunan mi? sadece daha fazla para aldiklari icin size yaltaklık yaptıklarını düşünüyor musunuz gercekten o kadar egoist olduğumuzu iddia ederken? özel hastane şartları sadece bakılan hasta sayısı açısından devlet hastanelerine uygulansın, özel hastanelerden daha kaliteli hizmet alacağınızı iddia ediyorum.

geçmiş olsun. umarım kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

edit: çok güzel geri dönüşleri oldu birçok arkadaşın. kendilerine buradan da teşekkür etmek isterim. iletişim kuran, empati yapan insanlar var bu ülkede. bu bilince ulaşacağız, güvenim tekrarlandı.

vazgeçmeyeceğiz. küfür etmeden, öfkelenmeden anlatacağız. stereotipleme hastalığı çağımızın tedavisi en geciktirilmis hastalığı. ancak bir o kadar da basit. farklı perspektifler kazandıracağız insanlarımıza.

sağlıkla kalın.