şükela:  tümü | bugün
  • beni gerçekten sinirlendiren bir olgu. 15 tane kadar avrupa ülkesinin vatandaşları ülkemize sadece kimlikleri ile girebilmekteler. hatta, bazı ülkeler için geçerlilik tarihi geçmiş kimlik bile yeterli! öte yandan tc vatandaşları bu ülkelere girebilmek için vize almak zorundalar. anlamadığım şey şu ki bu ciddi eşitsizlik durumu karşısında yetkililer hiçbir şey yapmıyor! bu beni deli ediyor gerçekten
  • onlar yine tarihi geçmiş de olsa kimlikle giriyorlar.kimliksiz girenler daha çoktur.bu da daha acınası bir durumdur.
  • şehrin bi yerinden bi yerine gitmek için otoban parası ödüyoruz. bırakta kimlikle girelim
  • öncelikle kendi ülkende, insani değerler bakımından yaşayabilmeyi dert et. sonrası zaten kendiliğinden gelir. ancak bu senin ülkende sağlanmıyorsa ve bunu sen olağan görerek yaşamaya devam ediyorsan başkalarının sana uyguladıklarından şikayetçi olman çok boş iş olur.

    mesela avusturya, ulaşım araçlarına bilet / kart basmadan biniliyor. elbette bedava olduğu için değil bu durum. herkes biletini alıyor ve üzerinde taşıyor ama turnikeler ve basma cihazları yok. insan olunca bir toplum bu tarz sonuçlar gayet doğal oluyor.

    sonrası ise bu tarz insani değerlere sahip toplumlar biz gibi daha topluluk değerleri bağlamında yaşayan toplulukları istemiyorlar ve bizler ise onlara bu tarz garip ayrıcalıklar tanıyoruz. oysa ilişkiler bağlamında denklik gerekiyor ama.

    son örnek olarak ise bulgaristan, araç dezenfekte muhabbeti dahilinde bizden 6 leva ücret alırken biz onlardan ücret talep etmiyoruz, maalesef. kısaca kimlik olayını çok dert etmeye çok gerek yok; şimdilik.