şükela:  tümü | bugün
 • ırkçıdır.
 • hitler'in dogru yaptigi seyler vardir, yanlisi tartismiyoruz bile zaten, ama hitler isgal ordusuna karsi savasmadigindan, "kurtarmak" demek mantikli olmaz.

  edit: biraz hitler inkilaplarindan bahsedelim:

  - hayvan deneylerine kisitlama
  - avciliga regulasyon
  - sigara karsiti bilinclendirme kampanyalari
  - almanya'da acliktan olmenizi imkansiz kilan welfare programlarini baslatan kisi olmasi
  - volkswagen (990 reichsmark araba, ufak bi motorsiklet fiyatina o donem)
  - autobahn
  - modern roket dizaynini ilk tasarlayan wernher von braun oldukce yuksek rutbeli bir nazi
  - triumph of the faith ve devam filmi olan triumph of the will, vinc ve rayli sistemlerle cekim yapilan ilk filmlerdir. ustelik yonetmenlerinin kadin olmasiyla cinsiyet esitligine de goz kirpar. yonetmen leini riefenstahl'a verilen butce sinirsizdir. seyahat goruntulerinin konforlu, yumusak gorunmesi talimati geldiginde muhendis yigarak bircok modern sinema tekniginin de temelini atar.

  falan filan. insan komplike bir yaratiktir. kimse saf iyi veya saf kotu degildir. tek bir kisi haric. cumhuhrbaskanimiz. o komple iyi <3

  saka bi yana, ataturk'unkileri listelemiyorum hepimiz biliyoruz. bu adamlari bu yonleri uzerinden karsilastirabilirsin, benim icin sorun degil. ama sen de sizinkileri bi yazsana.

  - hastane kuyrugu, yol.

  ok.
  optm kib.
 • alman imparatorluğu milyonlarca kilometrekare toprak kaybedip işgal altına alınmış ve ordusu dağıtılmışken inisiyatif alıp direniş hareketi örgütleyip kurtuluş savaşı vererek tasfiye edilmiş imparatorluğun yerine bağımsız bir ülke kuran adolf hitler için az bile duyulan gururdur.

  peşin not:
  acilen akıl fikir bulması gereken yazarların kafasında olup burada gözlerine sokulan ironiyi görmeyenlerin okumaması rica olunur.