şükela:  tümü | bugün
 • alman milletinin hitler sayesinde ayakta kaldığını düşünür. o yüzden führer lakabını göğsünü gere gere kullanır.
 • ırkçıdır.
 • hitler'in dogru yaptigi seyler vardir, yanlisi tartismiyoruz bile zaten, ama hitler isgal ordusuna karsi savasmadigindan, "kurtarmak" demek mantikli olmaz.

  edit: biraz hitler inkilaplarindan bahsedelim:

  - hayvan deneylerine kisitlama
  - avciliga regulasyon
  - sigara karsiti bilinclendirme kampanyalari
  - almanya'da acliktan olmenizi imkansiz kilan welfare programlarini baslatan kisi olmasi
  - volkswagen (990 reichsmark araba, ufak bi motorsiklet fiyatina o donem)
  - autobahn
  - modern roket dizaynini ilk tasarlayan wernher von braun oldukce yuksek rutbeli bir nazi
  - triumph of the faith ve devam filmi olan triumph of the will, vinc ve rayli sistemlerle cekim yapilan ilk filmlerdir. ustelik yonetmenlerinin kadin olmasiyla cinsiyet esitligine de goz kirpar. yonetmen leini riefenstahl'a verilen butce sinirsizdir. seyahat goruntulerinin konforlu, yumusak gorunmesi talimati geldiginde muhendis yigarak bircok modern sinema tekniginin de temelini atar.

  falan filan. insan komplike bir yaratiktir. kimse saf iyi veya saf kotu degildir. tek bir kisi haric. cumhuhrbaskanimiz. o komple iyi <3

  saka bi yana, ataturk'unkileri listelemiyorum hepimiz biliyoruz. bu adamlari bu yonleri uzerinden karsilastirabilirsin, benim icin sorun degil. ama sen de sizinkileri bi yazsana.

  - hastane kuyrugu, yol.

  ok.
  optm kib.
 • alman imparatorluğu milyonlarca kilometrekare toprak kaybedip işgal altına alınmış ve ordusu dağıtılmışken inisiyatif alıp direniş hareketi örgütleyip kurtuluş savaşı vererek tasfiye edilmiş imparatorluğun yerine bağımsız bir ülke kuran adolf hitler için az bile duyulan gururdur.

  peşin not:
  acilen akıl fikir bulması gereken yazarların kafasında olup burada gözlerine sokulan ironiyi görmeyenlerin okumaması rica olunur.
 • ironi yapıldığı söylenmeseydi kesin olarak anlamazdık. öncelikle bu kutsal bilgiyi verdikleri için arkadaşlara çok teşekkür ederiz.

  adolf hitler'in yaptıkları, eline fırsat geçse yapacakları ortada. kendi ülkesine sıfırı göstermiş birinden bahsediyoruz. savaşın bile bir şerefi varken yöntemleri savaş hukukuna uymayan bir ordu yaratmışdır. yaşasaydı idamdan başka hiçbir seceneği olmayacaktı.

  başka birisi ise çıkıp bu başlıkların farklı bir versiyonunu yazabilir. misal berlini işgal ettiği zaman tecavüz olaylarına karışan rusları savunan hıyarları da bu kategoriye koyabiliriz. ya da dresden bombardımanında amerikalılar ve inglizlerlerin yaptıklarını bilmeyen, görmezden gelen dallamalar diye de bu başlıklar açılabilir.

  tarihi değerlendirirken o zamanın şartlarını da bilmek gerek.