şükela:  tümü | bugün
1365 entry daha
 • 1915 senesinde olsam ölürüm.
  1920 senesinde olsam ölürüm.
  1938 senesine kadar ölürüm.
  1950 senesinden 1990 senesine kadar yaşasamış olsam kıçımı kurtarmak ve b.k yoluna ölmemek için uğraşırım.
  1990 - 2002 arası "ülkem için ölür müyüm acaba?" diye düşünürüm.
  2002-2020 arası yine hayatta kalmaya çalışırım.

  yani ülkem için ölmeyi dönemin şartlarına göre düşünürüm.
 • okyanusların asitleşmesiyle ilgili şöyle bilgilendirici bir çalışma yapmışlar, sağolsunlar.
 • doğru soru bu değildir; doğru soru ülken için ölümü göze alır mısındır. ölüme anlam yüklemek sadece geridekileri rahatlatma amaçlıdır. önemli olan kıymet verdiği değerler uğruna ölümü göze alırken ölmemeyi başarabilmektir.

  bir örnekle açıklamak gerekirse; gazi mustafa kemal cephede defalarca ölümle burun buruna gelmiş ve hayatta kalmayı başarmıştır. eğer çanakkale cephesinde hayatını kaybetmiş olsaydı, ülkesi için ölmüş başarılı bir komutan olacaktı ama ülkesi için ölümü göze almış bir halk kahramanı olmanın yanında bu çok daha önemsiz kalacaktı.
 • hayır sevdiklerim, ülkem ve kendim için yaşamayı tercih ediyorum. benim ölüm kimseye yaramaz. savaş baronları dışında.ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir. mustafa kemal atatürk
 • mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. hakiki düşüncem şudur: ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.

  (1923, adana) (atatürk’ün söylev ve demeçleri, atatürk araştırma merkezi, c. ıı, ankara, 1997, s. 128)
 • buraya olmem yazmayin. ben yazdim; mesaj gonderenler sayesinde ilik, pembe gotlu, korkak oldugumu ogrendim. bu gerceklerle yuzlesmek istemiyorsaniz yazmayin derim. millet kefenini giymis de gelmis entari doseniyor.
 • gözle görülmeyen çizgiden ibaret bir şey için ölmek mi?
  atalarımız da insanlık uğruna öldü emin olabilirsiniz.
  mühim olan insandır!
 • ölmem. atatürk ne güzel demiş :
  vatan sevgisi vatana hizmetle ölçülür.

  yaşayarak hizmet ederim ülkeme, ölerek değil. artık 21. yüzyılda ölerek hiçbir şeye hizmet etmiyorsunuz, sadece siyasilerin emel ve doymak bilmez sistemin iştahına hizmet ediyorsunuz.
 • ülke için ölürüm. çünkü benim için ülke demek üzerinde yaşanılan toprak parçası demek değildir. işgale ve teröre karşı bunu diyorum tabii ki aslansın kaplansın diye ele silah tutuşurup yarı siyasi eylemler isteyecek yönetim için söylemiyorum. bu topraklara yabancı postalların basmaması için ölürüm, bu topraklarda belki yarın belki 50 sene sonra bir mustafa kemal daha çıkar umudu için eğer ben bir mustafa kemal olamadıysam gövdemle karşı koyar nene hatun gibi ölürüm. sizin gibi gerzeklerin bile bebekleri yaşasın diye kadınlar düşman askerlerinin tecavüzüne uğramasın erkekler blackwater işkencehanelerinde acı çekmesin diye ölürüm. ırmağının akışına ölürüüüm türkiyeeeem.

  neyse umarım gülümsetmiştir. gözümü bile kırpmam. elbette akıllı savaşırım şov olsun diye ölmem. karşı tarafa en az 1000-1500 insan ve çok ağır ekipmanların çoğunluğunun imhasını başaramadan ölürsem başarısız hissederek ölürüm ama yine de ölürüm yani. belki kendi çocuğum olmaz ama başka insanların çocukları için ölürüm hepsi benim çocuğum olur akıllarına bir hikaye takılır bizim için savaşan birileri olmuş derler ve ömürleri boyunca sırtlarından eksilmez al bayrağın gölgesi. onurumla, savaşarak, kahramanlaşarak ölürüm. belki ilk düşmanla karşı karşıya gelir gelmez ölürüm sorun değil, geride bıraktığım binlerce savaş taktikleri ve hayatta kalma teknikleri üzerine dökümantasyonu bir kitap haline getirmiş ve çoktan yaymış olurum. benim başaramadığımı elbet bir türk çocuğu başarır. bu topraklarda türk çocukları özgür eşit ve kardeşçe büyüyecek ve tüm dünyaya ne imparatorluğun ne de diğer gerici yönetimlerin hala tamamen yok edemediği o yüksek kültür, gelişim ve teknoloji ile birleşerek, türklük kavramını bilimle, ilerilikle ve yüksek insanlıkla aynı noktaya taşıyacak bir medeniyet yaratacaklar umuduyla ölürüm.

  klavye delikanlılığı değil bu. ulusta, meclis önlerinde, ergenekon mahkemelerinde, gezide defalarca korkmadan gözüm kapalı nasıl öne fırladıysam, açılım süreci adı altındaki ihanet sürecinde nasıl kendi ülkemin polisinin koruması altında terör propagandası yapanlara karşı her türlü silahlı tehdit ve onlarca saldırıya karşı koyduysam canımı sakınmadan eğer gerçekten gerektiğine inanıyorsam ölürüm de öldürürüm de. ve bunun için yaptığım hiçbir şeyden ötürü de en ufak bir pişmanlık duymam.
 • öleyim de kurtulayım gibi bir motivasyonla ancak diyorum.
13 entry daha