şükela:  tümü | bugün
 • ülken için ölür müsün?

  çünkü şu an,

  cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedildi, bütün tersanelerine girildi, bütün orduları dağıtıldı ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edildi. bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içindeler. hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit etmekteler. millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düştü şu an.

  oğlunun, kızının, gelecek nesillerin, türk milleti'nin geleceği için,

  mücadeleyle, kanla alınmış bu vatanın geleceği için,

  o çok önemli birinci vazifeni yerine getirir misin?

  verir misin vatana canını?

  edit: başlık biraz yanlış anlaşılmış sanırım."ülkeni şu anki durumdan kurtarmak için ölür müsün?" daha doğru olacaktı.

  tanım: az önce aklıma takılan soru.
 • (bkz: tabi lan manyak mısın)

  edit: aslında iyi bi kemalik mizah gülmeçi olarak başarılı iş.
 • (bkz: yoo)
 • ben canımı vermem, ama vatan için çalışırken canını kaybedersin o ayrı, her konuda birinci kural şudur; "sen güvende ve iyi durumda ol ki, yardım edebilesin"; sen ölürsen, ben ölürsem kim sevecek, kim savaşacak, kim çalışacak. o yüzden, "vatanın için ölme, vatanın için çalış" derim ben her zaman.
 • ülkem benim için ölür mü?
  edit: burada sadece soruya soruyla cevap verdim. bunu yanlış anlayan arkadaşlardan dolayı bu eklemeyi yapıyorum. türk evladı olarak şartlar gerektirdiğinde tabiki de ülkem için ölürüm rabbim izin verirse kabul ederse de şehit olurum.(nokta)
 • ben olmadan ülke, ülke olmayacağından ülke benim için ölsün şeklinde cevap verilecek soru cümlesi.
 • ülkem için yaşarım diye cevap vereceğim soru. ölecek tayfa kefenini giymişti bi ara ama bi ölseler harbiden ülke kurtulacak.
 • ülken çikolatalı gofret olmuş yeğen; aranızda çikolatalı gofret sevmeyen var mı?
 • hangi ülke olduğunu söylemeden cevap veremeyeceğim anket sorusu.

  son bir kaç gündür içerisinden çıktığım havalimanı saldırısının ardından aklımda beliren deli soruların bir yazar tarafından "bu ülkenin yabancısı olmak" kavramı ile uyuştuğumuz günlerde ne cevap vereyim amk?!
 • kanımca manipüle edilmiş, pasifize edilmiş sorudur. bu yüzden sorunun 2 cevabı var:

  beni çizmeleriyle ezmeye çalışan, sömürgesi olarak kullanmak üzere işgal eden ve kendi yaşam alanımı elimden almak için benimle savaşmaya gelmiş birisi için savaşır mıyım? evet. ölür müyüm? ölürsem de insan gibi yaşamak için verdiğim mücadele için ölürüm. sevdiklerimi korumak, yaşatmak için bin kere ölürüm, ölürüz.

  100 sene önce yaptığımız gibi.

  ammaa,

  türkiyede ülke=devlet gibi salak sikimsonik bir argüman türemiştir. bunun sebebi de yıllardır bizde oturan monarşik düzenden hala kafa olarak çıkamamamız, özetle "devlet baba" kalıbıdır(vatan anamız devlet babamız mantığı).

  devlet: halkını korumak kollamakla yükümlü örgütün adıdır. koyduğu kurallar sosyal refahı, nizamı, mutluluğu sağlamaya yöneliktir. öldürmeye yönelik değil.

  soruyorum;

  beni öldürmeye çalışan bir devletin siyasal argümanları için ölür müyüm? sırf yaşam alanımı, özgürlüğümü, adaleti, dini, ırkı vb. alakası olmamasına rağmen kendi boktan siyasetine meze ettiği için?

  cevabı george carlin'den gelsin.

  şu sıralar çok sık kullandığım bir tepki. böyle durumlarda cluk oturuyor.