• kant ahlakı - ülker öktem philoarte library philoarte library

derme-catma’da olsa soyle bir calismasi vardir.
  • dtcf-felsefe bölümünün kara lekesi. tez zamanda emekli olması dileğiyle..
  • sahi ya vardı böyle biri. derslerinde dedikodu yapmaktan bir şey anlatmazdi. bir şey bildiği de yok tabi. kucuk dünyaları ben yarattım havasında yaşayıp gidiyor.
  • sevdiğim bir ağabeyimin yorumunu buraya koymamı rica ettiği öğretmendir. metin ise şöyle ki :

öncelikle hoca ile ilgili önyargılı olmamanızı öneririm. hangi hoca ya da akademisyen olursa olsun, önyargılı olmak yalnızca size zarar verir. bahsi geçen hocamız ne olursa olsun atatürk'ün kurduğu fakültede profesör ünvanını almış bir hocamız. kendisi oldukça sevecen, değerli ve nazik bir insan. eğer gerçekten derse iyi çalışır ve gayret ederseniz çok yüksek notlar alarak dersi geçersiniz. yüksek not alan pek çok örnek var... minimum çabayla hiçbir alanda başarılı olamayacağınızı bilmelisiniz. ayrıca kendisi için “orta çağ'ın karanlığından çıkamamıştır” denilmiş. bu yorumun bilgisizce yapıldığını düşünüyorum. hocamız bir “orta çağ tarihçisi” değil. orta çağ felsefesi üzerine ciddi çalışmalar yapmış birisi. “orta çağ” ile “orta çağ felsefesini” aynı şey olarak alamazsınız. ortaçağ felsefesinde yer alan düşünürler bizi, bugün dahi, yaşadığımız modern dünyaya hazırlamışlardır. hepsi de çok değerli ve kıymetli filozoflardır. birçoğu da susmamanın, karşı koymanın, bedelini canıyla ödemiştir. savundukları düşünceler ve felsefe uğruna ölmeyi göze almışlardır.
    pek çok alanda çalışmalar yapmış ve çok iyi hocalardan eğitim görmüş ülker hocamız hakkında olumsuz yorum yapmadan önce bir defa daha düşünün derim. kendisi akademinin yüz karası değil aksine en nazik, en kibar hocasıdır. lütfen hocamıza karşı önyargılı olmayın, olumsuz yorumları okuyarak kafanızı-aklınızı karıştırmayın. tek yapmanız gereken dersleri düzgünce takip edip verilen kaynakları doğru ve özenli bir biçimde okumak. unutulmaması gereken bir şey var, o da felsefi metinlerin bir defalığına okunup atılmaması gereken metinler oldukları. bunun için hiçbir hocayı suçlayamazsınız. metinleri tekrar tekrar okumanız refleksiyon yapmanız, kestirip atmamanız gerekir. umarım kendisi daha uzun yıllar dtcf'de eğitim vermeye devam eder. kendisine sevgilerle…
  • kendisi akademinin yüz karasıdır.

nefret söylemi, cinsiyetçi tutum, kötü niyet, kötü eğiticimlik, safi kötülük. sık sık anlattığı ortaçağ felsefesinin karanlığından çıkamamıştır.
hesabın var mı? giriş yap