şükela:  tümü | bugün
 • istanbulda cihangir semtinde bulunan travestileriyle ünlü pekçok olayın mekanı olan sokak. the marmara otelinin yanından kazancı yokuşuna inerken yokuşun başındaki sokaktır
 • limon eczanesi bulunur bu sokakta. pek travestisi falan kalmamistir gerci.
 • maskelerin, süvarilerin, gacıların*, bir inip bir çıkan yokuşların, merdivenlerin cirit attığı, her yöne giden ama çıkmayan cihangir sokağı...

  hem limon eczanesi'nin yanıbaşında ikebana çiçekçisi vardır ki anmadan geçmek olmaz.
 • bakkali veysel abidir.
 • bir dönem ülkücüler bu sokağın başında bayrak açıp "fatihin torunları ibne olamaz ulan" nidalarıyla travestileri taciz etmişlerdi. sokağın sakinleri de bu eyleme destek vermiş ve bunu pencerelerine astıkları bayraklarla ifade etmişlerdi.
 • limon eczanesi ile başlayan çıkmaz sokaktır. yaşaması keyiflidir ve çoğu insanın düşündüğünün aksine sakin bir yerdir. mahalleye has insanlarda vardır tabi, mesela türkan anne bunlardan biridir ve muhabbetine doyum olmaz. kısaca anlatmak gerekirse yaşı hayli geçkin mahalle kadınlarına benzeyen, uzun etekliği ve başörtüsüyle gelip geçene laf atan, yazları kabataş parkında güneşlenip denize giren, arada yıldız parkından bilimum ot toplayıp ne yapacaksın bunları türkan anne diye sorduğunuzda "salataya koycam valla" diyen en eski transeksüellerden hoş sohbet birisidir. bi de ülker sokağın girişinde neredeyse türkan anneden bile yaşlı devamlı uyuyan çirkin, kahverengi beyaz bi köpek vardır. arada dolaştığını görürüm sanki romatizmalı gibi. her sokak köpeği gibi garip bir tatlılığı vardır. yaşaması keyiflidir ve istanbulun alternatif bir tarihi varsa eğer, bir dönem transların direnişiyle birlikte simgeleşmiş bir sokaktır burası.
  kişi içinde biraz orospuluk taşıyorsa eğer, bu sokağı kendi vatanı bilecek ve bir daha ayrılmak istemeyecektir. ülker sokak; büyük bir keraneye dönüşmüş istanbulun en onurlu sokaklarındandır
 • sosyolog pinar selekin bu sokakta yasanan olaylar üzerine yazdigi "maskeler, süvariler, gacilar" adli kitabını aykırı yayın evinden temin edebilirsiniz.
 • bu mahallede yasanan benzer olaylar su an ankaranin bir semti olan eryamanda da yasanmaktadir.
 • 90'ların meşhur anti-lgbt olaylarına sahne olan yer.
 • savaş ay'ın a takımı bu meseleyi ciddi bir şekilde, birden fazla bölümde ele alarak görünürlüğünü artırmıştı. elbette daha çok mahalle sakinlerinin bakış açısından, anti -lgbt+ sosuyla bezeyerek.

  pınar selek kitabında buradaki olayların sokakta 10 kadar dairesi olan bir kadının fişeklemesiyle başladığını yazmıştı yanılmıyorsam. ya da başka yerden duymuş olabilirim.

  buradaki olaylar yanlış hatırlamıyorsam 1994-1995 gibi devam etti sonrasında lgbt'nin sürülmesiyle sonuçlandı. ikibinli yılların başında sanırım istiklal caddesi ve tarlabaşı bulvarı arasında kalan bir sokakta yoğunlaşmışlardı.

hesabın var mı? giriş yap