• bir donem, ba$ta ibda c olmak uzere radikal islami cevrelere para yardimi yaptigi gerekcesiyle, toplumun bir kesimi tarafindan benimsenen hareket. bir yandan da bereket ve benzeri restoranlarda yemek yenmedigi ve tutarli olundugu surece en azindan bendenizin saygi duydugu; ve fakat trendy bir yakla$imin parcasi olmak adina bilip bilmeden desteklendigi ve hatta cogu zaman da sadece lafta kaldigi durumlarda allah belanizi versin diyerek bir nevi kinaye de yapilabilecek yakla$im.
  • (bkz: irticai sermaye)
    bu bahaneyle yıllarca ülker ürünlerini tüketmeyen insanlar bir şey kazanmazken kaybettikleri ise çokokrem ve kiloları olmuştur. ülker ise bildiğim kadarıyla batacak gibi görünmüyor. yani boşuna kasmanın bir faydası yok.
  • bu tavır yüzündendir ki ülker mehmetçik vakfına rekor bağış yaparak kendini cihet-i askeriye nazarında aklamaya çalışmış, kısmen de başarılı olmuştur. tarikat veya cemaatlerle yakın ilişkileri bilinmektedir ancak ibda-c gibi modern ve de terörist oluşumlara para verdiği iddiası biraz aleyhte propaganda gibi görünüyor.
  • bu eylemi hayatı boyunca uygulayanlar için diyeceğim şudur: kendi bileceği iş. ancak bu işin sonu yoktur. islamcı sermayeye destek vermeyeyim diye ülker ürünleri satın almazken, her akşam sigara içki aldığınız köşedeki tekel bayiinin 1980 öncesinde ülkücü kesimin bir sempatizanı hatta belki de militanı olduğunu biri çıkıp kulağınıza fısıldarsa ne yapacaksınız? keza mahallenizin tonton kasabının her gün milli gazete okuduğunu ve destek olsun diye üstelik bir de abone olduğunu öğrenirseniz ne yapacaksınız? haydi, şimdi (meşrebe göre) ara bakalım kemalist/modernleşmeci/tam bağımsızlıkçı kasap. ha bir de bütün bunların üstüne ana caddedeki süpermarketi işleten sadık bey'in sedat peker'in adamı çıkması da cabası. zor sizin işiniz, ne diyeyim, kolay gelsin.
  • tsknın yıllardır sürdürdüğü eylem.
  • annesinin margarinini kullanan, ozenle nestle (oysa nestle afrika'ya gonderdigi sut tozlarindan dolayi can veren annelerden habersiz) tuketip diet cola icen (sakarinin denen bokum nemenem bir sey oldugu asla arastirmayan), girdiginde mekanlarda ozellikle coca-cola (birde yonetim anlasiylari bilseler) arayan migros'tan baska alisveris mekani tanimayan,cocuklarini mc donnald'in kucaginda buyutebilen keske samimi olsa dedirten kaypak/trendi yaklasim.
  • albeni cikolatasina inanilmaz bayilmam hasebiyle benim icin gerceklesmesi imkansiz hede.
  • her ne kadar nazmiye demirel değinmiş olsa da farkedilmesi gereken bir nokta daha var. kimin ne olduğu konusundaki o ince kararı verecek makamı belirleyemedikten sonra, tek bir markayı düşman belirleyip "almam ben onu, tu kaka" demek gayet çocukça, ama kendi içinde kararlı ve kararlılığından dolayı da saygı duyulacak bir eylemdir.
    bu noktayı anlayamayıp car car ötecek bir kaç kuş beyinli için de bir iki söz sarfetmek gerekirse; terör örgütlerini desteklemek konusunda diyelim ki kabul edilmiş bir etkisi var olsun ülker'in, tepki gösterilip malları da alınmasın, terör örgütlerine başka hangi kanallardan para aktığını bilmeden gösterilen bu tepki'nin tam faydası ya da getirisi nedir? misal; doğu'dan getirilip büyük şehirlerde satılan ve adı "kaçak mal" olan telefon'dan ışıldağa kadar bir çok ürün, zamanında pkk'nın haraç alamadığı firmaların depolarından zorla aldığı mallardı. o her evde bulunan 87milyon parçalı takım çantaları, lcd panelli telefonlar ve telsiz telefonlar bu sınıfta idi evet. daha da ötesi, şu çok sevdiğimiz(ki itiraf ediyorum, başkasını ben de içemiyorum evet) coca cola firması, zamanında kapattırmak için akla karayı seçtiğimiz ve bu sebepten ingiltere ile limoni olduğumuz med tv'ye tonlarca reklam parası aktarmış bir firma değil mi? akşamları klabırların patlattığı extacy'ler, çoğu bağımlının zırt pırt yuttuğu kaptagon'lar, cıgaralıklar, intravenöz materyaller?? onlar nasıl geliyor türkiye'ye? kim alıyor bunların bedellerini?

tek başımıza kahraman olma fikri hoş bir şey evet, fakat iyi ve kötü, doğru ve yanlış, x tarafında ve y tarafında diye net bir ayrım yapamıyorsak eğer, ayrımı geçmiş zamanda yapıldı diye bilinen bir kaç unsura saldırmak, yel değirmenlerinin kalbine kazık çakmaya çalışmaktan başka ne olabilir? tepkisel açıdan kendi içinde belki manâ içeriyor, ama genel olarak bakınca gayet komik duruyor. böyle kelebek misali.
  • kendi içinde son derece mantıklı, akılcı bir tavır barındıran davranış.

demokrasi kültürü içinde ancak bu davranışlar bir anlam ifade eder, ama tek ciliği, önder liğe, kahraman lıklara ve lider liklere alışmış eğitim düzeyi düşük kuzumsu bir toplumda sınırlı etki yaratır, olsa olsa magazin olur.
  • colaturka faciasina ragmen yanlis bir tutumdur. urun tuketmekteki esas unsur lezzetin hakkinin verilmis olmasidir. amerikan emperyalizmine "yenik dustu" diye ulkerin potiborunden vazgececek degiliz. biz sadece colaya kiliz.