• kayyumdan kaçıştır. parasız kalan yahudi eski defterleri açar çünkü.
  • bizim de bazen şirketlere önerdiğimiz yöntemdir. hakim ortağı almanya ya da ingiltere merkezli bir şirket olarak belirlemek en azından siyasi baskı açısından fayda gösterebilir. ülker için ne derece geçerli bilmiyorum ama artık o firma türkiye'de ülker ailesinin değil ingiltere'de kurulu bir başka sermaye şirketinin girişimidir. kar dağıtımları üzerinden ingiltere'ye vergi ödemesi muhtemeldir. bu durumda kafama göre kayyum atıyorum, el koyuyorum, ceza kesiyorum tarzı yerel siyaset müdahaleleri bir nebze daha zor hale gelebilir ve en önemlisi konu uluslararası tahkimin alanına girebilir. bir çok firma da bu yola başvurma eğiliminde.
  • pek “kaçmak” olarak nitelendirilmeyecek olay.ülker ailesinin akp ile arasının açık olması ve ülke ekonomisinin sıkıntılı bir durumda olduğu malum.ancak ülkerlerin united biscuits,godiva gibi alımları ve pladis’i kurmalarındaki amaç sektörlerinde global bir oyuncu olma çabasıydı.zaten pladis’i kurduklarında bisküvi sektöründeki tüm iştiraklerini bu şirkette toplayacaklarını açıklamışlardı.dolayısıyla bu olay “kaçmadan” ziyade yıldız holdingin globalleşme planının bir tezahürüdür.he ülker yurtdışına kaçar mı? lüzum görürse kaçar.ama bu olayda kaçma düşüncesinin bir etkisi olduğunu zannetmiyorum.
  • cafe crown'ı 2011'de caribou coffee'ye ve örgen gıda'yı 2016'da ajinomoto'ya satan, en büyük iştiraklerinden biri olan polinas'ın bir bölümünü de 2016'da satmasına rağmen; 2017'de bu iştirake yeni minik firmalar katan yıldız holding'in değişik bir kararıdır. harbiden zordalar mı yoksa zarar mı azaltmaya çalışıyorlar, zaman gösterecek.

edit: naughtyfisherman bir ekleme daha yaptı ve içim'in (ak gıda) lactalis'e satıldığını söyledi. 2015'te gerçekleşmiş operasyon.

edit 2: içecek şirketlerinin %90'ı da dydodrinco 'ya satılmış. tarih 2015. referans flodax.

edit 3: var mı arttıran? fransız lesaffre'ye satılmış dosu maya 2015'te. doyoumeanthat söyledi.
  • he o buymuş demek.
    (bkz: bazı iş adamları varlıklarını yurtdışına kaçırıyor)

edit: arşiv
    yaaa ülker kardeş...
  • ‘biz yıllardan beri ülker'in bayisiyiz. siyasete atılınca işimi oğluma bıraktım. ülker'in bayisi olduğumuz için colaturka'yı da satıyoruz’’

http://www.hurriyet.com.tr/…turka-da-satariz-160859
  • ulan bi biz kaçamadık dedirten olay.
  • kendilerini bu zeki yatırım hamlesi için tebrik etmekten başka ne gelir insanın elinden. elinde vatan haini mührü ile gezenlerin ülkesinde milyarlık yatırımları birinin "gelsin de elimden alsın" diye beklemektir aptallık olan.
  • türkiyede kayyum atanan şirketlerin bilinçli olarak batırıldığı malum. amaç şirket sahibi bir şekilde yasal olarak şirketini elde ettiğinde, çalıştırabilmesini engellemek. kişisel ihtiras uğruna milli servetin yok edilmesi bu. ülker bu milli serveti korumak için ingilteredeki şirketini kullanıyor. hükmedenlerin utancı bu.
  • fırsatını bulsalar, ülkenin üretim gücünün lokomotifi olan tüm sermaye guruplarının yapacağıdır. çoğunun ülkeden kaçma planları yaptığına eminim.
hesabın var mı? giriş yap