• sermayeyi güvenli sularda tutma hareketidir. sadece ülker değil pek çok büyük türk firmasının yurt dışı iştiraki vardır,özelikle avrupa içinde aktif olmak,vergi avantajı sağlamak ve paranın güvenli sularda kalması için kullanılır.
  • beklenen kriz, sadece türkiye için bekleniyor. genel, küresel veya bölgesel değil, sadece bize mahsus bir kriz geliyor.

hal bu iken, krizden kaçmak kaçınmak adına, yerli firmaların sermayelerini ülke dışına çıkartmalarında art niyet aramamak gerekir. malum; ticarette paranın dili, dini, milliyeti olmaz.

keza bu durum, uzun vadede memleketin hayrına bile olabilir.

tanım: böylece dımdızlak bırakan kaçıştır.
  • arkadaş zır cahil insanların bilmedikleri konular hakkında entry girmeleri beni benden alıyor. şirketin merkezini taşıyalım vergiden kurtulalım diye mantık olur mu? sizin vergi kanunların gerçekten bu kadar geri zekalı şekilde mi yazıldı sanıyorsunuz? dar mükellef ne demek haberiniz var mı?

şirketin politikasından gram haberim yok. beni de ilgilendirmez zaten ama ülker türkiye'de kazandığı her kuruş para için türkiye'ye vergi vermeye devam edecek. sizin zır cahil kafanız rahatlasın diye yazıyorum bunu.
  • (bkz: yaran yanlış okumalar)
    ülkenin ingiltere ye kaçması
    --- spoiler ---

man adası
    --- spoiler ---
  • vergiyi değil de karını ve sermayesini kaçırmak için yapmış olabilir.

(bkz: servet transferi)
  • murat ülker' in açık açık gerçekleştirdiği eylemdir. united biscuits'i almasından belli etti rengini. şimdide şirket hisselerini devrediyor. herkeste aynı soru; darbe? ülker reklamı? united biscuits? godiva? satış? kaçış?
  • banane amk. cola turca ile beslenip israil'e kafa tuttuğunu zanneden çomarsporlar düşünsün.
  • ülker grubu bünyesindeki firmalardan son bir iki ayda 500'den fazla beyaz yakalıyı işten çıkarmış. içlerinde genel müdürler, fabrika direktörleri vs. var. murat ülker'in son açıklamaları gerçeği yansıtmıyor. yatırım ve istihdamı yurt dışına kaydırıyorlar. zaten bu kesim bilin ki ne yaparsa tersini söylüyor ya da ne söylerse tersini yapıyor.
  • nefret ettiğim bir marka ürünlerinin hepsinde fazlasıyla glikoz şurubu var. kalitesiz vasat ürünleri olan bir marka cehennem olsun gitsin
  • valla ingilizlere patronluk yapmak her türk'e nasip olmaz. maşallah diyorum inşallah başarılı olur emeklerinin karşılıklarını dünya devi olarak alırlar.
    madde madde sıralanmış nedenleri,

1-bu devir kararı tamamen gelecek başarıya dönük bir organizasyondur. aksi takdirde pladis’te türk ağırlığı ve etkisi hissedilmeyecek, sahibi türk bir ingiliz şirketi olarak kalacaktı. bu iş idaresi bakımından önemlidir.

2-gelecekte pladis şirketi hem ingiltere’de halka açılacak, hem de türkiye’de borsaya kote olacaktır.

3-pladis şirketinin en karlı ve hızlı büyüyen parçası ülker’dir. şirketin gelecekteki toplam değeri için mühimdir.

4-içinde türkiye, ortadoğu ve afrika (menat) yatırımı ve gelecek potansiyeli olmayan, global bir halka açık şirket düşünülemez.

5-işveren markamızı daha da güçlendirmek istiyoruz. türkiye’deki bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojiden istifade, inovasyon yeteneklerinin kullanılabilmesi ve sinerji için bu birliktelik şarttır. ayrıca tüm ülker çalışanlarının uzmanlıklarından global istifade bu şekilde olabiliyor. mesela halen türk üretim mühendislerinin uzmanlıklarından, amerika’daki üretimlerimizde yararlanıyoruz.

6-bu birliktelik sayesinde tüm dünyadaki pladis fabrikalarına üretim ve ihracat yapabiliyoruz. bunun için ülkemizde yeni kapasite yatırımları yapıyoruz. istihdam ve türkiye’den ihracat için bu çok gerekli ve faydalıdır.

7-ingiltere-türkiye arasında çifte vergilendirme yasası var. yani vergi kaçakçılığı iddiasında bulunanların, yasalardan da habersiz olduğu görülmektedir.

8-yıldız holding olarak sadece 2017’de 850 milyon türk lirasını aşkın vergi ödedik veya yerine geçen bağışta bulunduk.

9-goyalıyorum. her ay birçok ülkeye gidiyorum: operasyonlarımızı yerinde ziyaret ediyorum. ama ingiltere’de ya da türkiye dışında bir başka ülkede çalışma ofisim yok. ihtiyacım da…

* goya nedir: goya (gez, oturma yerinde artık) ülker'in merkezi ofislerde yaptığı planları sahada kontrol ettiği bir model. sahadan gelen bilgilerle planların ne kadar örtüştüğüne bakılıyor. eksik ve aksayan taraflarla ilgili aksiyon alınıyor.

10- “mal kaçırma” vergi cennetlerinde olur. bir başkası adına yapılır. hisse devrinde bu ikisi de söz konusu değilken, bu tür iddialar kötü niyetin ve husumetin ispatıdır.

11-yıldız holding gibi tüm iştirakleri de t.c. kanunları’na ve yargısı’na tabidir.
hesabın var mı? giriş yap