şükela:  tümü | bugün
  • tıp sektörü çok pahalı yatırımlar içerir ve doğası gereği yatırım zararla sonuçlanır ancak insan sağlığı daha mühim olduğu için kimse düşünmeden bu yatırımı yapar. *

mühendislik sektörü* içinde bulunduğum için biliyorum, yatırımlarımız büyüktür ancak çok uzun vadede yavaş büyüyen katkılar getirir. uzun vadenin sonunda yatırımlarımız elle tutulur getiriler elde etmeye başlar. mesela yaptığımız köprünün kendini amorti etmesi onlarca yılı bulabilir ve kazancı dişe dokunmaz zaten. *

ar-ge sektörü çok büyük yatırımlar yapılır ancak çok büyük kar elde edilir. bu konuda başa baş diyebilirim.*

ticaret/aracı sektörü... arkadaş siz bir durun ya. adam üretmiyor ancak araya girip ürünlerin fiyatını yükseltip satıyor. paranın değeri bu adamlar vasıfsız ve aç karnını doyursun diye ciddi oranda düşüyor. 2. el araç almak istiyorsunuz adam 40'a aldığı aracı 50'ye satıyor. arabayı üreten o değil ancak üreticiden çok kazanıyor. *

turizm sektörü: gayet mantıklı bir sektör. ancak politikadan fazla etkilendiği için bizimki gibi bir coğrafyada bulunan devlette bu sektöre fazla sırtını dayamak takılıp düşmene neden olabilir. *

gelelim eğitim sektörüne: eğitim sektörü fazla yatırım istemez, eğitimcilere verilecek düzgün ücretler ve geniş yetkiler yeterli olacaktır. eğitimin tek istediği şey doğru politikalardır. eğitim düzgün verilirse fazla yatırıma ihtiyaç duymadan kısa ve uzun vadede ülke ekonomisine en büyük katkıyı getirdiği bütün büyük devletlerce bilinir.

unutmayın: bir ülkenin eğitim sistemi ne kadar iyise kişi başına düşen geliri de o kadar iyi oluyor. örneklerine hepimiz şahidiz, buna hiç kimse itiraz etmez.

ülkeyi adam etmenin 1 adet yolu var:

cahilliği bitirirseniz ülke kesin olarak kurtulur.

cahillikle savaşılırsa kimse ne teröriste inanır, ne kandırılır, ne yanlış yatırım yapar, ne vatanına zarar verir, ne kötü evlat yetiştirir...

bugün yaşadığımız bütün sorunların altında yatan tek sebep tam olarak cahilliktir. bunu önlemenin yolu ise tamamen bilimsel gerçeklere dayalı ve sorgulamaya açık bir eğitim sistemini kurup bunu milli bir mesele haline getirmektir.

unutmayın, çocuklarımız gelecekte ülkeyi emanet edeceğimiz küçümsenmemesi gereken önemli insanlardır. kendimizi doğru düzgün yetiştirmeyi başaramadıysak onları dünyada ezilmeyecek yetkinlikte yetiştirebiliriz. bu ise iki saattir anlatmaya çalıştığım yolla: eğitim ile olur.
  • (bkz: turizm)
    kısa vadeli kalkınma için şu an yapılabilecek en doğru hamledir. geçtiğimiz yıllarda dünyanın en çok ziyaret edilen beş şehrinden birisi olan istanbul'un şu an esamesi okunmamaktadır. yanlış politikalarla, her şeyde olduğu gibi turizm de bitirilmiştir.

(bkz: tarım)
    doğru yatırımla dünyayı doyuracak toprak ve su mevcut. peki ne yapılıyor? hiç bir şey. mevcut fabrikalar peşkeş çekiliyor.

yukardaki ikiliye oynayın. kaybetmezsiniz.
  • (bkz: yazılım)