• ülkeyi kurtarma mücadelesinin başına kim geçerse o kişi atatürk olacağı için aslında genel anlamda mantık hatası barındırmayan şeydir.

  ama atatürk'ten mustafa kemal paşa kastediliyorsa, ki öyle olduğu ortada, bence ülkeyi asıl kazim karabekir'in vatanı rütbeden şandan şöhretten önde tutması kurtardı.
  karabekir paşanın askeri vardı ama istanbulda lobisi yoktu, baktı mustafa kemal paşa'da da bu var, emrindeki orduyu devretti, bu iki gücün birleşmesini sağladı.
  yoksa görevden alınmış hatta tutuklanması emredilen mustafa kemal paşa karşısına geldiğinde, "paşam seni tutuklamayacağım vatana sivil olarak hizmet etmeye devam edebilirsin, ben askeri işlere bakarım" dese, bugün muhtemelen kendisini "kazım karabekir atatürk" olarak anıyor olurduk.

  bugün atatürk olarak bildiğimiz mustafa kemal paşa da "eski osmanlı subayı olan 1. dönem istanbul mebusu mustafa kemal efendi" şeklinde tarih kitaplarında yer alırdı, hatta soyadı kanunu çıktığında muhtemelen arıburnu soyadını alırdı. (arıburnu, mustafa kemal paşanın askerlerine meşhur "size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" dediği cephenin adıdır)

  (fırsat ayağınıza geldi; alternatif tarih yazılır, overlok yapılır, kimlik kaplanır)
 • ülkenin kendi kendine kurtulduğunu zannetmekten daha sağlıklıdır diye düşünüyorum. öyle kendi kendilerine işgal edip kendilerine çekildiler. kendi kendilerine savaştılar falan. ülke şu an çük kadar, kendi kendilerine çekilmeseler çükten de küçük kalacaktı. allahıma binlerce şükür ki kendileri insafa geldi.
 • hayatında hiç takım çalışması yapmamış lider nedir herkes lider olabilir mi sorularını bilmeyenlerin önermesi. birisi çok yetenekli olabilir ama bu onun lider olabileceği anlamına gelmez.