şükela:  tümü | bugün
 • ülkenin kendi kendine kurtulduğunu zannetmekten daha sağlıklıdır diye düşünüyorum. öyle kendi kendilerine işgal edip kendilerine çekildiler. kendi kendilerine savaştılar falan. ülke şu an çük kadar, kendi kendilerine çekilmeseler çükten de küçük kalacaktı. allahıma binlerce şükür ki kendileri insafa geldi.
 • 4-6 koğuş nöbeti tutmuş refizelerin ahkam kestiği konu. zaten mareşal rütbesi de zamanında doritos paketlerinden çıkıyordu değil mi annesinin amcığına çam ağacı aşıladığımın dalyarrağı.
 • gökten kitap indiğine inanmaktan daha rasyonel olan durumdur.
 • hayatında hiç takım çalışması yapmamış lider nedir herkes lider olabilir mi sorularını bilmeyenlerin önermesi. birisi çok yetenekli olabilir ama bu onun lider olabileceği anlamına gelmez.
 • bir de şu açıdan bakılmalıdır:

  (bkz: kurtuluş savaşı'nda sovyet yardımı)
 • zannetmek ayrı şey,bilmek ayrı şeydir tabi.zannedecek kadar bilgi eksikliği olanları bilgilerini tamamladıktan sonra,bilen gruba davet ediyorum.
 • sistemin yoğun beyin yıkaması sonucu bir çok insanın içine düşmesi normal olan sanrıdır.

  ülkeyi en nihayetinde hiç kimse tek başına kurtaramaz. dev bir siyaset, güç arenasından bahsediyoruz.

  en kıl olduğum konu da, mustafa kemal'in anadoluya geçtikten sonra katıldığı kongreleri bizzat topladığı, organize ettiği sanrısıdır. evet memleket kendi kendine kurtulmadı tabii. ancak mustafa kemal'den çok önce kelleyi koltuğa almış insanlar anadoluda kurtuluş savaşını veriyordu.

  mustafa kemal ancak ve ancak istanbulda kurulup kurulup istifa eden hükümetlerden birinde önemli bir görev alamayacağı kesinleştiğinde anadoluya geçmiştir. bu kısım tarihi bir gerçektir. mahmut şevket paşa kabinesinde harbiye nazırı olmak için ne taklalar attığı kayıtlardadır. mahmut şevket paşa hükümet kursa, mustafa kemal bizzat hain diyeceği istanbul hükümetine bakan olacaktı.

  mustafa kemal de normal bir insandır. hırsları vardır. iktidar küçümsenecek bir hedef değildir. istanbulda aradığını bulamayan mustafa kemal anadoluda palazlanmakta olan direnişe katılmış, askeri tecrübesi, siyasi dehası ile daha sonra bu direnişin başına geçmiştir.
 • yalnıştır. çünkü kati suretle kurtarmıştır.

  not: yoldaşları olmayan bir lider olmayacağı gibi elbet bu kurtuluşta emeği geçen herkes anılmalıdır lakin tarihe sadece liderler not düşülür. bu acımasızlık değil, bilakis lider olmadan hiç bir eylemin sonuca ulaşamayacağının delaletidir.