• izmire yapılan sokak röportajında genç bir arkadaşın sarf ettiği cümle.

ülkemizin içinde bulunduğu durumla ilgili güzel tespitlerde bulunmuş.

not:başlığı aradım bulamadım. paylaşıldıysa özür dilerim.

buyrun
  • yönetilmişi var dediğim istektir. insanlıktan çıkmazsanız buyurun okuyun!

(bkz: komünist rejimler altındaki katliamlar)
  • bir yıl da onlar yönetsin, ne olmuş ki
  • yaşar nuri öztürk bir konuşmasında
    islamıda deistler koruyacak gibi bir cümle sarf etmişti, yanlış hatırlamıyorsam.
  • katılmadığım öneri. daha doğrusu, katılmadığım değil de, tek başına ülkeye bir faydası olacağını düşünmediğim öneri diyelim. iyi, kalifiye bir müslüman da bir ülkeyi gayet iyi şekilde yönetebilir. bir kişinin inançsız olması onu otomatik olarak iyi, ahlâklı biri yapmaz. onun kalifiye bir yönetici olacağı anlamına da gelmez.

ama eğer bu sözün sahibinin bunu daha çok bir şeylere tepki olarak söylediğini göz önünde bulundurursak, o zaman bunu daha mantıklı buluruz. zaten videoda "deist/ateist ahlâkı" derken kafasından bazı değerler geçiyor, o sadece bunu bir genelleme yoluyla dile getirmiş. ülkenin başına herhangi bir inançsız geçsin, o durumu düzeltir demiyor; birine sırf inançlı diye öylece ülkeyi emanet edemeyiz (ya da sırf inançsız diye birine güvenmemezlik etmemeliyiz) diyor. gerçi bu son cümle daha çok benim yorumum da olabilir.

öyle işte.
  • ülke bugünkünden daha kötü olmaz.
  • izmiri izmirin gavurlarının yönettiğini artık burunlarının b.k kokusuna alıştığı gibi alışıp unuttular galiba
  • bak ne diyor dindar genç: “ben dindarın ateist ahlakını almasını isterim!...”
    ya koçum olay budur diye az yırtınmadık…
    geleceksiniz, eninde sonunda bu seküler ahlak kapısından içeri adımını atacaksınız.
    kurtuluş burada. umutsuzluk kapısı değil bu kapı, vicdanın egemen olduğu bir kapıdır bu.
    bu kapıda yok öyle şeytana aldandım, kandırdılar beni, kader böyleymiş, allahım affetsin, hacca gider günahlarımı sıfırlarım, tövbe istigfar edersem allah günahlarımı bağışlar...
    yok bu kapıda öyle şeyler. vicdan bu arkadaş. hiç bir inanca benzemez...
  • en azından yolsuzluk yaparsa imanı yoktu zaten deriz, iş yaparsa ateist ti ama iyi adamdı deriz
hesabın var mı? giriş yap