şükela:  tümü | bugün soru sor
  • liseye giden kardeşimin münazara konusu olmakla beraber hakkında bilgi sahibi de olmak istediğim hede.

kutsal bilgi kaynağı eksisözlüğümüzün nimetlerinden faydalanabilmek adına yazar arkadaşlarımdan az çok demeden işe yarayacak bilgilerini paylaşmalarını isterim. (bkz: münazara)
  • yaşlılar olarak cevapladığım soru.

nedenine gelince;

gençlik, yaşlılığa oranla;

tecrübe,
    bilgelik(bilgili olmak değil)
    bedensel hazlar,
    güzel bir kadından etkilenme,
    şan ve şöhret arzusu,
    gereksiz kahramanlık ya da karizma kaygısı,
    kontrollü öfke
    kontrollü gurur

vb gibi konularda yaşlılardan daha zayıftırlar. tabii bu tümüyle genellenemez, elbette ki sefahete bir çok gençten daha düşkün yaşlılar olduğu gibi feraset, hikmet ve bilgelik konusunda da bir çok yaşlıdan daha üstün gençler de vardır. fakat çoğunlukla yaşlılar daha üstündür bu konularda.

o yüzden yaşlılar yönetmelidir diyorum ben.

tabii tümüyle yaşlılar değil, geleceğe daha sağlam yöneticiler bırakmaları için yanlarında gençleri bulundurup, onları yetiştirmeleri de gerekir.

cengiz han'a atfedilen bir sözle bitirelim; "bana alkol ve kadına düşkün olmayan bir adam bulun ordularımın komutasını ona vereyim."
  • cevabı, erdoğan hangi yaş aralığında ise o yaş aralığındakiler olan sual.
  • tecrübe olarak yaşlıların önde olduğu bir gerçek fakat;

bilgelik yaşla oluşan bir şey değildir.

bedensel hazlar köpeğe hallenen yaşlıları görüyoruz ya da dubaide otelde kalp krizinden ölenler ;)

güzel bir kadından etkilenmeyi geçiyorum toplu taşımada kadınlara yer veren yaşlı amca dolu etraf oran %90

şan şöhret arzusu ile ilgili verilebilecek en güzel örnek devlet bahçeli

karizma kaygısı malum kişi

kontrollü öfke malum kişi

kontrollü gurur malum kişi ve devlet bahçeli örnekleri ile savuşturulabilir.

sonuç olarak yaşlıları sahneden alalım.
  • 2 dünya savaşından beri milyonlarca genci araklıksız öldürenler eline yetki verilmiş kıçı kılı ağarmış fosiller değil mi ? akış yaşta değil baştadır.
  • atalarımızın ; insan yedisinde ne ise, yetmişinde de odur, şeklinde bir sözü var, bu sebeple yaş , cinsiyet, inanç , inançsızlık çok önemli değil, önemli olan yöneticinin kendi doğrularını halka dikta etmeden , dünya düzenine göre hareket ederek ülkesinin çıkarlarını koruması, bu çıkarları her şeyin önünde görmesidir. bundan gayrısı halkın elindedir ve kaderini bu şekilde belirleyecektir.
  • sadece ahlaki açıdan değerlendereceğim.

gençler yönetmeli.

çünkü yıllar insanlara hatalar yaptırıyor. rüşvet vermek zorunda kalıyorsun onun bunun işini halledip garibanı mağdur etmek zorunda kalıyorsun 3 kurus vermesen arazini haksız yere kamulaştıracaklar vs. ve o yaşlı insanlar o hatalarından utanıp onların yayılması istemiyor ve durumu idare etmeye çalışıp kendini kandırmak için de " sistem bu şekilde ne yapiyim " diyor. bu zaaflarla yaşlandığı için prensiblere bağlı kalamıyor.

gençler ise tecrübesiz de olsa temiz bir sicile sahip olduğu için daha hassas ve ahlaksızlığa karşı daha sert ve ciddi bir tutum sergiliyor.
  • bence 45-65 olmalı.
  • gençlerin yönetmesi ama yaşlı ve tecrübelilerin onlara danışmanlık etmesinin mantıklı olacağı görüşündeyim. gençler yapıları gereği(tabii ki burda sokaktaki boş beleş gençlerden söz etmiyorum, eğitimini almış, dünya görüşü olan, politika bilen, ekonomiden geri kalmayan , yenilikleri çok iyi takip edebilen dil bilen vs. ). ama bu atak, kanı kaynayan , idealist gençlere de tecrübesiyle , devlet işleyişi, nizam gelenek bilen büyük insanların destek vermeleri gerekir.
    şu ana kadar hep yaşlıların yönetiminde ne olduğunu gördüğümüze göre bence artık gençleri denemek ve görmek için uygun bi zaman. zaten batıyoruz her şey b*ka sarıyor. bi de öbür türlüsünü deneriz.