şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eskişehir milletvekili utku çakırözer'in, türkiye’den yurt dışına göç edenlerin sayısının %63 arttığını ve göç edenlerin sayısının 113.000'e ulaştığını açıklamasıdır.

--- spoiler ---

“giden her beyin, yüksek teknolojide gerileme demek. bilim üretiminde, ar-ge’de, ileri sanayide duraklama, düşüş demek. kamu hizmetinde, sağlıkta, eğitim de nitelik kaybı demek. insani geri kalmışlık demek. beyin göçünü önlemek için istediğimiz bu araştırma komisyonu kurulsa da kurulmasa da yapmamız gereken şey belli, bir an önce demokrasimizi iyileştirmek, özgürlük ve güven ortamını sağlamakla işe başlamalıyız.

gidenlere ilişkin çeşitli araştırmalarda önemli unsurlar ortaya çıkıyor. büyük çoğunluğu 25 ile 35 yaş arasındaki gençlerimiz. önemli bölümü iyi yetişmiş, iyi eğitimli, meslek sahibi. mesela hollanda’ya son bir yıl içinde binin üzerinde mühendis, doktor, ar-ge’ci başvurmuş. ayrıca yurt dışına göç eden kadınların oranı giderek artmakta, yüzde 37’den yüzde 42’ye çıkmış”
    --- spoiler ---
  • benim de katılacağım kafiledir. yolsuzluğun, eğitim kalitesizliğinin, adaletsizliğin olduğu ve torpille en gerizekalısının bile üst makamlarda söz sahibi olduğu bir sistemde çok bile vakit harcıyorum.

ve bu gerçekler hiçbir yerde konuşulmayacak. ülke için iyi ve önemli olan bütün önergeler akp tarafından reddedilmeye devam edecek.
  • harika bir gelişme. gidenler için tabii. artık insan gibi yaşayacaklar.
  • siyasilerin pek umursamadığı beyin göçü dalgasıdır.

aslında tam olarak onların istediği oluyor diyebiliriz çünkü ne kadar az beyin, o kadar çok oy demek onlar için.
  • (bkz: #85365344)

bunlar iyi yüzdeler, katlanacak 2-3 katı fazla olacak. biz de o güzel atlara binip gideceğiz bir gün.
  • darısı başınıza.
    not: imkanı olduğu halde inatla gitmeyen bi yazar.
  • 2-3 sene içinde 13 senedir yaptığım mesleğimden çok alakasız bir meslek aracılığıyla yapacak olduğumdur. beklemedeyiz. tamam.
  • artacak göç dalgasıdır.
    görüşmelere başladım, muhtemelen beş ay sonra yüzdeyi arttıranlardan biri olacağım.
  • beyin göçü çok kötü, evet bende katılıyorum. lakin aynısı çin'de ve ıran'da da var. keşke olmasa pırlanta gibi gençler gitmese. lakin gidenin yerini doldurcak insan elbet var 80 milyon'da. iran şimdi teknolojik yatırımlar yapıyor, beyin göçüne ragmen sekteye ugruyor mu hayır? herkes kendi yolun da. biri gidiyorsa biri dolduruyor yerini bu iş bu kadar basit. gidene güle güle, kalana çalışmalarında başarılar.

özet olarak, yüksek teknoloji'ye geçtigimiz beyin göçü vermediğimiz beyin göçü aldığımız günleri görürüz diyorum.