şükela:  tümü | bugün
  • artık ülkeyi terk etmek isteyip yönlendirmelere ihtiyacı olanlara veya bu kişilerin gitmek istediği ülkelerle bağlantı sağlayan şahıslardan oluşan bir platform oluşturulmalı diye düşünüyorum. bu başlıkta bu konuda aracılık yapabilir belki diye umuyorum.
    zira memlekette muhafazakarlık yönünde köklü bir değişim yaşanmakta. etrafıma baktığımda çağdaşlık, demokratlık gibi özelliklerin neredeyse ibnelik ve puştluk olarak algılandığı bir coğrafya görmeye başladım. gitgide artan bir muhafazakarlık hatta daha ilerisi yobazlık kanser gibi ülkeye yayılmakta. eğitimli insan öcü gibi gösterilmekte. sürekli tekrarlanan bilindik mevzular işte.
    kalıp savaşmak lazım diyenleri anlıyorum ama bunun artık içi boş bir iyimserlik olduğunu düşünüyorum. çoğunluğun muhafazakar olduğu bir ülkede nasıl bir savaş verileceğini bilmiyorum. sistematik hale gelmiş bir cehaletle nasıl savaşılabilir ki?
    neyse, 2 yaşındaki kızım için çok endişelenmeye başladım artık. şu gidişata bakarsak kızım üniversiteye geldiğinde onu nelerin beklediğini düşünmek bile istemiyorum. ve onun hak ettiği bir dünyada yaşaması için her şeyimi veririm. tek başıma üstesinden gelebileceğim her türlü zorluğa göğüs gererim. bu noktada tek yapabileceğim ülkeyi terk edip kendi başıma üstesinden gelebileceğim bir savaşı vermek.
    ben ve benim gibi düşünenlerin sözlükteki ülkeyi terk etmiş arkadaşlardan ihtiyacı olan desteği bulabileceğine inanıyorum.
    orta derecede ingilizce bildiğim için gitmek istediğim ülkeler avustralya, yeni zelanda, kanada gibi ülkeler. bu ülkelerden bana yardımcı olabilecekler varsa mesaj kutumu yeşillendirmelerini bekliyorum.

edit: bu konuda bir zirve açılmış. sanırım işe yarayacak başlık.

edit2: bu konuda facebookta "https://www.facebook.com/groups/1390974527813669/" adında kapalı bir grup oluşturdum. destek olmak isteyenler ve destek görmek isteyenler mesajla bana ulaşırsa gruba eklerim. grup sadece ekşi sözlük üyelerine özeldir. lnkten grubu göremezsiniz, bana mesajla ulaşın ben sizi eklerim.
    haydi bakalım siktirip gidelim şuradan.
  • vay arkadaş, koskoca sözlükte siktir git diyen bir dingilden başka böylesi bir talebe cevap verecek eleman yok mu amk? anca kızlı erkekli başlıklar. olum mesele kızlı erkekli değil, mesele bu sistematik yobazlaşmayla savaşılamayacağını görememek.
    hani geziden ders almışlardı? sizce de yeterince mağduriyet puanına ulaşmadıkları için ortamı zorluyor olamazlar mı? şunları biraz daha gerelim, ortalığı karıştıralım yeterli mağduriyete ulaşınca tomalarımızla hallederiz diye düşündüklerini göremiyor musunuz? anadoludan bakınca ayynen böyle görünüyor işte. adamların insan haklarının umrunda olmadığını onca kişi öldükten sonra bile mi anlamadınız?
    siktirip gideceğim tabi, ben gittikten sonra sikecek adam bulamayınca seni sikmeye başladıklarında oralardan selam ederim amına kodumun gavatı seni.

tanım: ben gittiğimde götü kabak gibi meydanda kalacakların pişmanlıktan önce kendini sikmesini sağlayacak platform.
  • amin maalouf'un doğu'dan uzakta romanını okumalarını tavsiye ettiğim mülteci adayları platformu. gitmek çoğu zaman en kolayı, dönmek ise tam bir korkaklık.

(bkz: #38149240)

edit: imla

yanlış anlaşılmalara karşı savaşan akyuvar büdüt: kimseyi korkaklıkla suçladığım yok, hatta benim de başıma gelen bir duygudur kendisi, ki, bu duygunun ateşlediği bir durumla ilgili bir romanın da altyapı çalışmasına başlamışımdır.

(bkz: #32766689)
  • hiç kimsenin gücünün yetmeyeceği aşikar olan bi ülkenin gidişatından dolayı kurulması gereken bi platform. ben de artık nasıl bi gelecek bekliyor kaygısı ve o çok istediğim kız çocuğunun bu ülkede doğup mutsuz bi hayat yaşayacağı düşüncesiyle yeniden gitmek istiyorum. yeniden dediysem 2 senedir uğraşıyodum amerika, malta, ispanya... olmadı ben de evlendim ama hala gidesim var kocamı da alıp...
  • başlığı açılınca var olduğunu sanıp valizlerimi toplattırmış platform. bir an heyecanlandırdınız lan.

edit: izlanda'ya gitmek isteyenlere yardımcı oluyorsa sevindirik olurum.
  • son 6 ay içerisinde ciddi ciddi düşünmüş ve hatta kararımı vermiş bulunmaktayım. öncelikle okul bakıyorum yurtdışında gönül istiyor ki avustralya ama maddi yönler çok zorluyor güzel birikiminiz olması gerekiyor. malta tercihlerim arasında ancak eğitim seviyesi türkiye'den ne kadar iyi onu henüz araştırıyorum.. ama ana dil ingilizce ve hayat biraz ucuz öğrenci bütçesine uygun gibi görünüyor araştırmalarım doğrultusunda.

hadi okulu bi şekilde hallettik. gittik ancak dil sorunu varsa biraz sıkıntı olabilir mutlaka bir gelir kaynağı elde etmeniz gerek çalışma izniniz olmadığı için mesleğinizden çok uzakta bir iş yapabilirseniz ne mutlu. şuan bu konu üzerine araştırmalar yapıyorum.

unutmadan bu arada konu ile ilgili olarak hafta sonu yani 9-10 kasım'da taksim'de yurtdışı eğitim kurumlar fuarı var. fuar ücretsiz oradan da bilgi edinilebilir.
  • gittiklerinde her gün geri dönmek için ağlayacaklarını bilmeyen dingillerin destek vereceği kampanya.daha kendi bildiği tanıdığı insanlarla anlaşamayıp bambaşka gelenekler ve kurallarla yaşayabileceğini sanar bu suserler.gidin de gölge etmeyin ülkeyi kalkındırma çabalarımıza.kalan sağlar bizimdir.
  • yıllardır desteklediğim şey. kaçalım gidelim, yesinler birbirlerini lan.
    bi tek çocuklarına üzülüyorum, ve kimsesiz çocuklara. aklı düzgün çalışanların hepsi giderse bu aklı fikri donumuzda sapık yöneticilerin ve pedofil pisliklerin insafına kalacak sabiler.