• alsancakta eski burger king'in şimdiki dev erbil süel'in sokağına girip sokağın sonundan sağa döndüğünüzde karşınıza çıkacak havuçlu kekten yaprak sarmasına, tarçınlı kurabiyeden portakallı keke kadar inanılmaz lezzetlerle tanışma şansı yakalayabileceğiniz mekan. tek problem şu: sahiplerinin anlatıcak çok şeyi var. dinlemekten yemeğe fırsat bulamayabilirsiniz bazen.
  • peynirli maydonozlu çok lezzetli minicik kanepeleri vardır buranın tadına doyum olmaz
  • bursa nalbantoglu'nda, sehrin en iyi kurupasta ve pastalarini pisiren eski mi eski pastahane.
  • önünden geçerken burnunuza gelen kokuların davetkarlığına kolay kolay karşı koyamayacağınız, kendi küçük, lezzetleri büyük pastane
    kestaneli ve peynirli poğaçaları on numaradır, küçük küçük ekler tadı damakta kalacaktır.
    bir de yolunuz düşerse sevdiklerinize kestane şekerini buradan da alabilirsiniz, pişman olmazsınız.
    bursa adına nostaljik yerini çoktan almıştır, vazgeçilmez duraktır.
  • bursa'dan taşınmadan önce, cam tezgahına yukarıdan bakamayacak kadar küçüktüm. avuç içlerimi ve burnumu cama dayayıp profiterollere bakardım. sonradan yediğim, çikolata sosunun içinde yüzen, minicik, kaskatı topları asla profiterol olarak benimseyemememin sebebi ilk profiterolümün bu pastaneninki olmasıdır.

bursa'yı ziyaret ettiğimde ülkü pastanesine de tekrar uğradım. ne yeri değişmişti ne de kokusu. cam tezgaha baktığımda bu sefer her şeyi üstten görüyordum. hep "oğlum ne okul var, ne iş. ekmek elden su gölden. çocuk olmak varmış ya.." denir. öyle değil de, ilk defa büyüdüğüme gerçekten üzüldüm.

bu arada dükkanın sahibi artık yaşlandığı için işi oğluna devretmiş. ancak oğlu dükkanı büyütmek istemesine rağmen buna izin vermiyormuş. çok isabetli bir karar.
  • ilkokula giderken her gün önünden geçtiğim, profiterolün en güzelini yediğim, çocukluğumun en unutulmaz parçalarından biri.
  • bir şubesini de ihsaniyeye bankaların arka sokağına açmış pastane. çocukluğumun güzel nostaljik tatları burda da devam etmekte. üzümlü-cevizli kurabiyesi, ekleri, minik kanepeleri, tek yudumluk meyvalı pastaları, minik tahanlıları...; ohşş ağzımın suyu aktı.
  • lisede her gün önünden geçerken bu neyin kokusu kek mi kurabiye mi yoksa pasta tabanı mı acaba diye tahmin yürütmekten imanımı gevretmiş pastane.
  • çocukluğumun unutulmaz tatları ile eşanlamlıdır.
    eskiden bursa nalbantoğlu ve postane aralığında iki küçük pastane olarak hizmet veriyorlardı, şimdi ise ilaveten ihsaniye'de güzel dekore edilmiş, geniş, ferah bir şubesi var.
    onlarca harika lezzette ürün olmasına rağmen bana göre specialleri:
    ekler
    marşal
    tahinli
    kestaneli
    ve peynirli, ıspanaklı, patatesli ve sosisli minik poğaçalarıdır.
    bir de son zamanlarda en keyif aldığım kahvaltıların mekanıdır. omletler süper.
    şiddetle tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap