• saatli maarif takviminin çok benzeri, onun kadar olmasa da en az 30 yıllık geçmişi olan takvim. önemli farkı, renkli olması ve her sayfada bi resim yahut fotoğraf olmasıdır. üstelik bu resimlerin üstünde bi de açıklama olur. mesela, eğer bi demet gül resmiyse, "kırmızı güller" yazar orda. diğer her unsur aynıdır. anneanne evlerinin vazgeçilmez aksesuarıdır.
 • bu seneki 5 milyon tl. (bkz: oha be oha)
 • yemek tarifleri, bilmeceler, fıkralar, 30 yıl öncesinin esprilerini taşıyan karikatürler filan bulunan nostaljik bir takvimdir. mersin için, resiminin altında "akdeniz'in incisi" yazardı...
 • tam adı "vasıflı ülkü takvimi" olan, günlük genel kültür ihtiyacınızı yeterince karşılayabilecek köklü bir takvimimizin alamet-i farikasıdır.
 • her gun icin baska bi fotograf cıkar karsınıza... "buyuk sozler" bolumu vardır sol ustte... unlu isimlerden ogretici, can alıcı alıntılar yapılır... hemen altında "yavrunuza isim" die bir kose vardır ki 365 gun ıcın ayrı ayrı kız erkek isimleri sunulur... arka tarafta ise yaralı bilgiler, fıkralar, yemek tarifleri, fıkralar, bulmacalar bulunur. genellikle yaslı insanların vazgecilmezidir... iyidir, hostur...
 • almanya'nın başkentinin münih olduğunu iddia eden takvim.
  onun dışında tam oraya karışıktır. hz. muhammed'den de alıntı yapar nietzsche'den de.
 • onunla büyüdüm diyebilirim.

  halen babaevinde her sene alınır.

  çocukluğumuzun internetiydi bir nebze. içinde her telden vardı. yılbaşına girerken ilk alındığında hemen tümünü okumak isterdim, kızılırdı.

  alışınca da vazgeçilemiyor böyle şeylerden. bir sene, hürriyet takvimi alınmıştı da hiç sevmemiştik. daha büyük olmasına rağmen.
 • dexter'ın 7 sezonun "argentina" bölümü tamamen bu takvim uzerinedir.
  tabii ki aynı takvim değil ama sarah'nın duvarındaki aralık 1995 takvimi, sırf resmi ona bir yuva gibi geliyor diye orada tutması tam olarak benim hislerimi tanımlıyor. anneanne/babaanne evlerinde olur bu takvimden. genelde güncel olmaz. hatta 20 yıllık takvimi bir seferde duzenliyorlar sanırım. arkasında fıkralar, yemek tarifleri vs, önünde de güzel fotoğraflar olur. huzur verir çünkü güncel olaylardan o kadar kopuktur ki herkesin birbirine gülümsediği, gürültüsüz, hiçbir olayın olmadığı, sakin bir paralel evrenden gelmiş gibidir. fotoğraflarının sanatsal açıdan bir değeri olmasa da güneşli havada çekilmiş güzel manzaralar olduklarından içine girme isteği uyandırır. nostaljik bir havası da vardır. severim genel olarak. sıkıntılı bir zamanımda sayfalarına falan bakarım, biraz kafam dağılır. altı üstü bir takvim, hazırlayanlar benim kadar kafa yormuş mudur bilmiyorum, ama nedense çok duygusalım bu takvim konusunda.