şükela:  tümü | bugün
 • "...engellenemez" hareketlerden biri olmasına rağmen pek bir hareketini görmedim, "şurama" gelmedi mesela.
 • ismi altına aldığı çapulcularıyla güçsüzleri, zayıfları, kimsesizleri korkutur, sindirirler.
 • vaadettikleri ya da sözde sahip oldukları erdemleri göstermek konusunda oldukça cimri davranan hareket.bıyık ile erdemi bir türlü aynı anda taşıyamayan hareket.
 • sultanahmet kitap fuarini gezerkene standinda (ne adina acilan bi standdi hatirlamiyorum ) sadece bayrak,flama rozet olan birde onlarce hitlerin kavgam kitabi olan baskada bisi olmayan (genel anlamda da boyledir zaten) "urkek degil erkek siyaset" yapmaya gelen soylemlerinin hemen hepsini unutan ecevitin kucagindaki bir hareket...
  adam allahtan yaslanmis iyice yoksa bir kazada cikabilirdi...
  ahmet turan alkanin sudaki ayak izlleri(sanirim) kitabinda bir yazinin konusu olabilselerdi keske dedigim bombos bir gorus...
  hareket yada bir akimi el hareketi sanan neticede yurdum insanlarindan olusan insanlar obegi...
 • ulkucu hareket;
  amerikan donanmasina ve amerikan yayilmaciligina (bkz: emperyalizm) defol diyen vatansever turk genclerini katleden anlayisa alkis tutup o yillardan 40 sene sonra da manhattanda bozkurt isareti yaparken, amerikan bayragini turk bayragi ile ayni heyecanda sallamaktir.

  20 mayis 2006 new york turk yuruyusune turk-islam ulkucu dernekler federasyonu adi altinda katilan kisilerin de icinde bulundugu hareket.
  kiraladiklari floatun ustunden salladiklari amerikan bayraklari ile ulkucu hareketin engellenebilir bir sey olup olmadigi konusunda kafalarda bir kez daha soru isareti birakmistir.

  daha once sozlukte engellenemeyecegi ile ilgili yazilmis diger hareketler icin (ara: hareket engellenemez)

  oyle bir kamyon kasasi (bkz: float) dusunun ki, ulkucu hareket, bozkurt mozkurt yazsin her tarafinda, ustune cikan amcalar ve teyzeler bozkurt isareti ile manhattan'i selamlasin, protokol denen kisilerin onunden el isaretlerinin yucelttigini dusundukleri turk boylarinin gururu ile gecsin, bi de ustune ayni kamyondaki kimileri de bayrak direklerinden sokulup getirilmis devasaliktaki amerikan bayragi sallasinlar turk bayraginin yaninda.

  yuruyusun yukaridaki olaya tanik kisminin linki icin
  (bkz: turk gunu yuruyusu/@ekim)

  videoyu yukleyenlerin sesinden verilen ayar da cabasi: "amca n'apiyosun sen ya, birak onlar burda gecmiyor" [12nci dakika 50nci saniye]
 • sokakta yürüyen insanları sırf keyif uğruna dövmeye çalışan. oturulup konuşulamayacak kadar gözü dönmüş çapulcular sayesinde yanlış(!) anlaşılan hareket.
 • akşamları yurt , gündüzleri kampüs basan hareket.
  http://www.milliyet.com.tr/…/12/05/son/sontur34.asp
 • 1930'larda atatürk'ün manevi kızı ülkü'nün güzelliğine meftun olan delikanlılar kitlesinin başlattığı bir hareket.

  günümüzün ecnebi 'fan club'larına benzemektedir. o zamanlar bu sinesine od düşmüş delikanlılar ülkü'nün yaşadığı evin önünde kuyruklar oluşturur, ülkü'nün resimlerini bayrak gibi taşırlardı. hatta bazılarının bedenlerine, hususiyetle de kalplerinin üzerine ülkü dövmesi yaptığı bile görülmüştür.

  ayrıca bu gençler ülkü'nün nesini sevdiklerine dair aralarında şifreli bir simge, bir parola belirlemişlerdir. onlar için ülkü'nün üç güzelliği muazzamdır. "hilal kaşları, ay gibi yüzü ve mehtap gibi parlak gözleri" bu gençler arasında bir alameti farikaya dönüşmüş ve bu üçlü güzellikleri üç hilal şeklindeki pinhani muskalarında taşımışlardır.

  bu gençler ülkü'nün çok sevdiği asena adlı dişi kurtköpeğini gezdirmek bahanesiyle genç kıza yaklaşıp bir kerecik olsun sesini duymak istemişlerdir. sık sık asena'yla dolaşmışlar, ancak ülkü'den yüz bulamamışlardır.

  çok içlendikleri bazı akşamlar galata meyhanelerinden zil zurna fırlayıp "ülkücü hareket engellenemez" diye naralanıp ortalığı birbirinie katmışlardır sık sık. aslında hepsi iyi huylu ve muhterem çocuklardı.

  ülkü hanım'ın vefatından çok sonraları bu hareket amacından sapmış, asıl çıkış kaynağı unutulmuş, simgeleri anlamını yitirmiş ve bambaşka bir hal almıştır.
 • her zaman -ihtiyac halinde- devletin paramiliter sokak gucunu olu$turan kadrodur. bu militanlarin ve vucuda geldikleri siyasi partinin degi$im iddialarini anlamak, tarihini iyi analiz etmekle mumkundur.

  http://www.marksist.com/…asist_hareketin_tarihi.htm
 • götümü sallasam kendilerinden daha fazla işe yarayacağını tahmin ettiğim hededir.

  (bkz: osuruktan teyyare)