şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın bir zamanda cama yumruk sonucu benim de başıma gelen sinir hasarı. araştırdığım kadarıyla koldaki 3 sinirden iyileşmesi en zor olan ve serçe, yüzük parmaklarında hissizlik yaratan ulnar sinir aynı zamanda parmaklarının açılıp kapanma gibi ince hareklerinde yönetiminde yer alıyor. ilerleyen zamanlarda ellerde kas kaybı meydana gelebiliyor ve asla tam iyileşmiyor. konu hakkında tecrübe sahibi sözlükçüler pm pls.
  özet: elinize çekiçle vurun ama cama yumruk atmayın.
  edit: belki birilerine yardımcı olur düşüncesiyle kazadan sonraki 3. ay gelişmelerini yazayım. el tam açıp kapanıyor, serçe parmağında his yok yüzük parmağının yarısında his var hiçbir parmağın açılıp kapanmasında sorun yok. işaret ve baş parmağının arasındaki kas eridi farkedilecek seviyede bir erime olmuyor ama ordaki kas gidiyor ve güç azalıyor. orta, yüzük ve serçe parmak sağa ve sola hareket etmiyor. herhangi bir işten sizi alıkoymuyor, çok fazla hayatınızı etkilemez, insanlar farketmez.
 • tanım. vücutta boyundan başlayıp ele kadar uzanan sinirin tahribatı.

  bütün olayları sindirdikten sonra buraya bir iki kelam etmek doğru olur diye düşündüm zira ben de hem ulnar arter hem ulnar sinir kesisi yaşadım. benzer durumlarla karşılaşabilecek arkadaşlara biraz olsun yardımcı olur sanıyorum. çünkü insan hem doktorlardan duyduklarını tasdik etmek istiyor hem de daha çok bilgi edinmek için internette sürekli ulnar arter, ulnar sinir kesileri ile ilgili yazılar okuyor. öncelikle sol el bilek kısımdan kesi yaşadığımı ve bu çerçevede yaşadıklarımı ileteceğimi bildireyim.

  ulnar sinir kesisi (bkz: #73464688) burada bahsettiğim makina ile nizami olmayan (cam,jilet vb. gibi alet kesisi olmayan) bir şekilde sol el bileğimi kesmiş bulundum.
  bir üstteki entry de bahsedildiği gibi ulnar sinir zarar gördükten sonra çok geç iyileşen bir sinir. hele parçalı bir kesi yaşarsanız yani kesi nizami değilse çok daha zor bir süreç sizi bekleyecek.
  en kısa sürede müdahale edilmesi çok önemli.
  ameliyat için iyi bir doktor tercih edilmeli. bu ameliyatları el cerrahisinde uzman veya isim yapmış bir doktordan yaptırmanız sizin için çok iyi olacaktır. ben ameliyat sonrası kontrollerde hocaların peşinde çok hasta gördüğüm için bunu yazdığımı belirtmek isterim, beklerken bir çok insanla sohbet imkanı buldum çoğu düzelemediğinden iyi bir cerrahta şifa arıyordu. hatta bir hafta önce ameliyat geçirip gelenler vardı ki onları kabul dahi edemiyorlar.
  ameliyat sonrası doktorun söylediklerini uygulamak mühim hatta 3 kez yapın diyorsa 33 kez yapın dediği hareketleri.
  ulnar sinir kesisi sonrası özellikle yüzük ve serçe parmağı etkileniyor fakat bütün eliniz etkilenecek.
  durumunuzu analiz edin kendinizi zorlayın fakat kesinlikle hekiminize danışın yapacağınız hareketleri özellikle sorun göstermesini isteyin. ülkemizde ne yazık ki operasyon sonrası tedavi çok sallanmıyor. çoğunlukla kendi başınızasınız veya fizik tedavi tavsiye ederse hekiminiz yol gösterici olur fizik tedaviden kaçınmayın.
  stresinizi kontrol edin iyi beslenmeniz önemli sigara kullanıyorsanız bırakın ben bırakmadım ama siz bırakın*. alkol alıyorsanız azaltın veya bırakın efendim. sigara özellikle önemli.

  paraçokomel eğrisi tıpta da geçerli, tıp da bir sektör artık. paraya kıyın kıytırık plastik atellere 200 lira vermeye hazır olun. iyi bir hekime ameliyat olmak için ödeyebileceğiniz miktarlara hazırlıklı olun "2k-4k arası". sağlık bu şakaya gelmez benzer bir kesi yaşayan hastanın ağrı kesicisi bile doğru düzgün zamanında yapılmazken siz falanca hocanın hastası diye imtiyaz görüyor, saat başı kontrol ediliyorsunuz. durum ne yazık ki böyle.